Jedynie prawda jest ciekawa


Źle się dzieje w państwie polskim

20.03.2012

Jedna piąta (21 proc.) dorosłych Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, dwie trzecie badanych (65 proc.) ma zdanie przeciwne, a 14 proc. nie potrafi zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Jak podkreśla CBOS, patrząc z dłuższej perspektywy można mówić o niewielkim, ale systematycznym spadku pozytywnych opinii o kierunku zmian zachodzących w Polsce - od października ubiegłego roku odsetek osób zadowolonych z sytuacji w kraju zmniejszył się łącznie o 11 punktów procentowych.

Z badań wynika, że w potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PO. Sympatycy pozostałych ugrupowań, podobnie jak osoby niezdecydowane, na kogo głosować w ewentualnych wyborach parlamentarnych oraz niezamierzające brać w nich udziału, w większości wypowiadają się negatywnie. Najbardziej krytyczni w tym względzie są potencjalni wyborcy PiS (84 proc. opinii negatywnych).

Prawie połowa (47 proc.) respondentów krytycznie ocenia sytuację polityczną w Polsce. Przeciwnego zdania jest 10 proc. ankietowanych, a prawie dwie piąte (37 proc.) ocenia jakość życia politycznego w kraju jako ani dobrą ani złą; 6 proc. badanych nie miało na ten temat zdania. CBOS zaznacza, że opinie te są najgorsze od niemal roku.

Największe zadowolenie z bieżącej sytuacji politycznej deklarują zwolennicy PO - w grupie tej oceny pozytywne niemal trzykrotnie przewyższają negatywne (34 proc. wobec 13 proc.). Natomiast najbardziej krytycznie sytuację oceniają potencjalni wyborcy PiS (66 proc. ocen negatywnych) oraz osoby niezamierzające głosować w ewentualnych wyborach (54 proc.), a także zainteresowani wyborami, ale niemający sprecyzowanych preferencji partyjnych (53 proc.).

W ocenie CBOS bardziej krytycznie niż w lutym Polacy oceniają też sytuację gospodarczą kraju. Co szósty ankietowany (17 proc., spadek o 6 punktów proc.) wypowiada się o niej pozytywnie, a ponad dwie piąte (43 proc., wzrost o 5 punktów proc.) negatywnie. Sytuację gospodarczą w Polsce jako przeciętną określa niezmiennie od trzech miesięcy nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) dorosłych Polaków, a 3 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.

Od kilku miesięcy - jak podkreśla CBOS - nie zmieniają się oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin. Zadowolenie w tym względzie deklaruje mniej więcej dwie piąte ankietowanych (39 proc.), a co siódmy (14 proc.) jest

Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 8. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów