Jedynie prawda jest ciekawa


Zjednoczona, a raczej Totalna Opozycja wystartuje razem w wyborach samorządowych? Jest wspólny manifest

16.02.2018
PONowoczesna16022018
Zjednoczona, a raczej Totalna Opozycja wystartuje razem w wyborach samorządowych? Jest wspólny manifest

Platforma Obywatelska i Nowoczesna ogłosiły w piątek w Sejmie wspólny manifest programowy na wybory samorządowe. Jak podkreślali politycy obu partii, ma to być krok milowy do wspólnej koalicji.

Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka podczas wspólnej konferencji prasowej powiedział, że manifest programowy obu partii zatytułowany "Bliżej ludzi" zawiera postulaty, z którymi powstawała Nowoczesna, a które realizuje również PO. - Mamy podobną filozofię myślenia o samorządzie - mówił.

Dodał, że "to porozumienie otwiera nam drogę do porozumienia politycznego, które najprawdopodobniej zawrzemy na wybory samorządowej, sejmikowe".

Poseł PO Mariusz Witczak powiedział, że "porozumienie programowe, nasza koalicja ma być oparta na wartościach, (...) na twardym fundamencie i dlatego ten manifest programowy jest dla nas kluczowy. Odpowiada na zasadnicze pytanie, o co chcemy się bić w tych wyborach samorządowych, o jaką Polskę chcemy walczyć dla Polek i Polaków".

Wśród punktów zawartych w manifeście znajdują się m.in.: czystość powietrza i rozwiązanie kwestii smogu; wprowadzenie budżetów zadaniowych; dokończenie decentralizacji państwa, przeniesienie całej władzy w regionie na samorządy; wzmocnienie rad dzielnic, osiedli, sołectw oraz zwiększenie bezpośredniego udziału obywateli w podejmowaniu decyzji; decentralizacja finansów, polegająca na tym, aby dochody z PIT i CIT zostały tam, gdzie są płacone; utworzenie mechanizmu solidarnościowego dla najsłabszych samorządów; uchwalenie ustawy metropolitarnej; wsparcie polityki rewitalizacyjnej czy utworzenie Krajowej Polityki Wiejskiej i Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński zaznaczył, że "manifest "Bliżej ludzi" stanowić będzie krok milowy do zawarcia prawdziwej umowy koalicyjnej, która zapewni poszanowanie naszej odrębności, a jednocześnie sprawi, że porozumienie Platformy i Nowoczesnej będzie pierwszym wyborem dla mieszkańców głosujących w wyborach samorządowych".

Podczas konferencji padło pytanie dotyczące słów posła PO Rafała Trzaskowskiego - kandydata PO i Nowoczesnej na urząd prezydenta Warszawy, który w piątek na antenie Tok FM powiedział, że porozumienie programowe PO z Nowoczesną dotyczące samorządów powinno być poszerzone o lewicę. Witczak odpowiedział: "jednoczymy opozycje, jesteśmy otwarci na szeroką współpracę". Jak dodał, "nie zamykamy się na współpracę dotyczą ważnych autorytetów lokalnych, ludzi samorządu, którzy nie zawsze czy niekoniecznie muszą być związani legitymacją partyjną. Ale o tych kwestiach będziemy jeszcze wielokrotnie z państwem dyskutować i rozmawiać".

Witczak uważa, że PO i Nowoczesna mają "wspólny program koalicyjny, twardy fundament, który nas jednoczy wokół najważniejszych wartości." - Zachęcamy, żeby inne środowiska do tych wartości, do tych rozwiązań programowych się dołączały - mówił.

Szłapka podkreślił, że "wszystkie organizacje - i partyjne, i obywatelskie, i pozarządowe, i samorządowe, które rozumieją samorząd jako coś obywatelskiego, coś, co łączy obywateli, że mogą sami zarządzać i sami decydować, sami wydawać środki, które są - są tutaj bardzo mile widziani". - My wyobrażamy sobie samorząd jako obywatelskość, jako samorządność, a nie jako delegaturę partyjną - mówił.

Zembaczyński poinformował, że manifest dostępny jest już na stronach internetowych obu partii.

Jacek Protas (PO) powiedział, że "od dzisiaj przystępujemy do wspólnych prac nad programami regionalnymi, bowiem te nasze porozumienie dotyczy pewnego spojrzenia na ustrój państwa, natomiast konkretne propozycje w konkretnych regionach, konkretne zapisy programowe znajdą się w naszych wspólnych programach regionalnych, nad którymi w tej chwili pracujemy".

Posłowie podkreślali, że najbliższe wybory samorządowe będą najważniejszymi wyborami w wolnej Polsce. 

PAP
Fot: PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook