Jedynie prawda jest ciekawa


Zjednoczona, a raczej Totalna Opozycja wystartuje razem w wyborach samorządowych? Jest wspólny manifest

16.02.2018
PONowoczesna16022018
Zjednoczona, a raczej Totalna Opozycja wystartuje razem w wyborach samorządowych? Jest wspólny manifest

Platforma Obywatelska i Nowoczesna ogłosiły w piątek w Sejmie wspólny manifest programowy na wybory samorządowe. Jak podkreślali politycy obu partii, ma to być krok milowy do wspólnej koalicji.

Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka podczas wspólnej konferencji prasowej powiedział, że manifest programowy obu partii zatytułowany "Bliżej ludzi" zawiera postulaty, z którymi powstawała Nowoczesna, a które realizuje również PO. - Mamy podobną filozofię myślenia o samorządzie - mówił.

Dodał, że "to porozumienie otwiera nam drogę do porozumienia politycznego, które najprawdopodobniej zawrzemy na wybory samorządowej, sejmikowe".

Poseł PO Mariusz Witczak powiedział, że "porozumienie programowe, nasza koalicja ma być oparta na wartościach, (...) na twardym fundamencie i dlatego ten manifest programowy jest dla nas kluczowy. Odpowiada na zasadnicze pytanie, o co chcemy się bić w tych wyborach samorządowych, o jaką Polskę chcemy walczyć dla Polek i Polaków".

Wśród punktów zawartych w manifeście znajdują się m.in.: czystość powietrza i rozwiązanie kwestii smogu; wprowadzenie budżetów zadaniowych; dokończenie decentralizacji państwa, przeniesienie całej władzy w regionie na samorządy; wzmocnienie rad dzielnic, osiedli, sołectw oraz zwiększenie bezpośredniego udziału obywateli w podejmowaniu decyzji; decentralizacja finansów, polegająca na tym, aby dochody z PIT i CIT zostały tam, gdzie są płacone; utworzenie mechanizmu solidarnościowego dla najsłabszych samorządów; uchwalenie ustawy metropolitarnej; wsparcie polityki rewitalizacyjnej czy utworzenie Krajowej Polityki Wiejskiej i Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński zaznaczył, że "manifest "Bliżej ludzi" stanowić będzie krok milowy do zawarcia prawdziwej umowy koalicyjnej, która zapewni poszanowanie naszej odrębności, a jednocześnie sprawi, że porozumienie Platformy i Nowoczesnej będzie pierwszym wyborem dla mieszkańców głosujących w wyborach samorządowych".

Podczas konferencji padło pytanie dotyczące słów posła PO Rafała Trzaskowskiego - kandydata PO i Nowoczesnej na urząd prezydenta Warszawy, który w piątek na antenie Tok FM powiedział, że porozumienie programowe PO z Nowoczesną dotyczące samorządów powinno być poszerzone o lewicę. Witczak odpowiedział: "jednoczymy opozycje, jesteśmy otwarci na szeroką współpracę". Jak dodał, "nie zamykamy się na współpracę dotyczą ważnych autorytetów lokalnych, ludzi samorządu, którzy nie zawsze czy niekoniecznie muszą być związani legitymacją partyjną. Ale o tych kwestiach będziemy jeszcze wielokrotnie z państwem dyskutować i rozmawiać".

Witczak uważa, że PO i Nowoczesna mają "wspólny program koalicyjny, twardy fundament, który nas jednoczy wokół najważniejszych wartości." - Zachęcamy, żeby inne środowiska do tych wartości, do tych rozwiązań programowych się dołączały - mówił.

Szłapka podkreślił, że "wszystkie organizacje - i partyjne, i obywatelskie, i pozarządowe, i samorządowe, które rozumieją samorząd jako coś obywatelskiego, coś, co łączy obywateli, że mogą sami zarządzać i sami decydować, sami wydawać środki, które są - są tutaj bardzo mile widziani". - My wyobrażamy sobie samorząd jako obywatelskość, jako samorządność, a nie jako delegaturę partyjną - mówił.

Zembaczyński poinformował, że manifest dostępny jest już na stronach internetowych obu partii.

Jacek Protas (PO) powiedział, że "od dzisiaj przystępujemy do wspólnych prac nad programami regionalnymi, bowiem te nasze porozumienie dotyczy pewnego spojrzenia na ustrój państwa, natomiast konkretne propozycje w konkretnych regionach, konkretne zapisy programowe znajdą się w naszych wspólnych programach regionalnych, nad którymi w tej chwili pracujemy".

Posłowie podkreślali, że najbliższe wybory samorządowe będą najważniejszymi wyborami w wolnej Polsce. 

PAP
Fot: PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook