Jedynie prawda jest ciekawa


Ziomale Nergala

20.09.2011

Obrońcom Adama Nergala Darskiego, niegdyś Holokausto, nie przeszkadza, że poglądy ich nowego pupila są nie tylko satanistyczne, ale również nazistowskie. Prorządowi publicyści nazizmu szukają w skrajnie prawicowych grupkach, a pop-nazistę Nergala nazywają artystą.

Gdy w Jedwabnem ktoś – nie ma w tym momencie znaczenia kto – sprofanował pomnik, natychmiast podniósł się gigantyczny krzyk. Wojciech Czuchnowski, Paweł Wroński, Grzegorz Sroczyński przekonywali, że politycy prawicy i publicyści IV RP muszą natychmiast zabrać głos i przeprosić, wyrazić żal, skruchę, a najlepiej założyć worki pokutne na głowy i uznać, że Adam Michnik wielkim Polakiem jest i ma rację w sprawie walki z antysemityzmem. Gdy jednak krótko potem facet, który na pseudonim artystyczny wybrał sobie nawiązujące do gigantycznej rzezi Żydów słowo „Holokausto”, trafił do telewizji, nikomu to nie przeszkadzało. Wroński apelował – z właściwym swojemu środowisku wyczuciem kultury – byśmy „odp... się od Nergala”, Katarzyna Wiśniewska (to taka pani, która uznaje się za katoliczkę w „GW”) przekonywała, że katolicy powinni być dumni z tego, że mamy taki fantastyczny towar eksportowy, jak „Holokausto”. A jeden z kluczowych przedstawicieli salonu przekonywał mnie, że pseudonim ten dowodzi, że Nergal jest w porządku, bowiem „przyp... równo wszystkim”.

Też bym sobie Biblię podarła

To masowe poparcie dla pop-nazisty, i nikt nawet specjalnie tego nie ukrywa, wynika zaś z tego, że Darski ostro i jednoznacznie atakuje chrześcijaństwo i Kościół, które – nie ma co ukrywać – są obecnie na celowniku liberalno-laickich mediów, ale coraz częściej także państwa. Skończył się już dla Kościoła i wartości chrześcijańskich czas ochronny. Jak pokazały ostatnie wyroki sądowe: można już profanować krzyż, budując go z puszek po piwie, można drzeć Biblię i krzyczeć, że jest ona g...

Ziomale Nergala (by posłużyć się niezwykle trafnym określeniem Sławomira Nowaka) wcale już tego nie ukrywają. – Ja osobiście nieraz też mam ochotę podrzeć Biblię za pełne agresywnych i nawołujących do przemocy treści... – przyznała w rozmowie z „Super Ekspressem” prof. Magdalena Środa. Jeśli zaś pani profesor nie ulżyła sobie w ten sposób, to nawet nie dlatego, że szanuje poglądy innych, rozumie, że darcie Biblii może kogoś obrażać. Takie opinie są jej obce. Ona zwyczajnie nie odwołuje się do tego typu gestów. A cała dyskusja uświadomiła jej, że „bardziej niebezpieczne niż Nergal wydaje się głoszenie misji w oparciu o wartości chrześcijańskie. TVP powinna być otwarta na rozmaite poglądy” – prof. Środa kwituje bojkot TVP.

Dla ułatwienie warto przypomnieć, jakie to inne wartości głosi Nergal. Otóż odrzuca on dekalog (co powiedział w wywiadzie dla „Newsweeka”), głosi pochwałę morderców (wprawdzie św. Wojciecha), uznaje, że można obrażać wszystkich i każdego (także ofiary Holokaustu), głosi pochwałę mocy, która – jakiś czas temu – zakończyła się nazizmem, i wreszcie odwołuje się do symboliki, w imię której składa się ofiary z ludzi. Czy zdaniem profesor Środy to też jest akceptowalne? Czy publiczna telewizja powinna być otwarta na takie poglądy? A jeśli tak, to kiedy pani Środa wystąpi do TVP o wprowadzenie do debat partyjnych przedstawicieli Narodowego Odrodzenia Polski i skinów?

Katoliccy ziomale satanisty

Ale darcie Biblii czy obrażanie ofiar Holokaustu wspiera nie tylko znana ze swoich antychrześcijańskich obsesji Środa, lecz także były dziennikarz katolicki, ojciec piątki dzieci Juliusz Braun. Jego zdaniem również nie ma nic złego w tym, że Nergal występuje w publicznej telewizji. A Jan Dworak wręcz zaczął namawiać biskupów, by wycofali się z apeli o bojkot abonamentu, zamiast nich zaś wezwali ludzi do płacenia daniny na Nergala.

Nie brakuje także kumpli satanisty wśród polityków PO. I nie chodzi tylko o wychowanka ruchu oazowego Sławomira Nowaka (tu trudno nie zgodzić się z Łukaszem Warzechą, że nie można wymagać od tego człowieka, by wiedział, co mówi, bo jest na to za głupi), który oznajmił, że Nergal jest jego ziomalem, lecz także o posła Marka Wójcika (notabene co tydzień w kościele i chętnie pokazuje się na uroczystościach), który podczas posiedzenia rady nadzorczej TVP głosował przeciw wyrzuceniu Darskiego z TVP, czy Iwonę Śledzińską-Katarasińską, która wyszła z sali obrad, byle tylko nie zagłosować za wyrzuceniem Nergala z TVP lub przeciw niemu.

Satanizm wspierają także prezydent Bronisław Komorowski, chętnie odwołujący się do swojego katolicyzmu, który nie znalazł dość czasu, by zająć się tą sprawą, by przywołać do porządku wprowadzonych przez siebie do telewizji publicznej pracowników, i nawet nie odniósł się do wypowiedzi swojego podwładnego z Kancelarii Prezydenta – Sławomira Nowaka. Kilka dni później, opinię podobną do nowakowej wyraził prof. Tomasz Nałęcz, dla którego Nergal jest „krajanem”. Profesor uznał też, że wyeliminowanie człowieka drącego Biblię w telewizji publicznej byłoby niezgodne z zasadami chrześcijaństwa. – Jeśli takie widowiska są organizowane, przychodzi na te widowiska określona publiczność, akceptuje takie widowiska, jeśli – bo przecież ta sprawa też miała, o ile dobrze pamiętam, proszę mnie poprawić, swój finał sądowy. Jeśli w tym nie ma przestępstwa, jeśli sąd nie dopatruje się w tym przestępstwa, to moim zdaniem to jest rzecz niedopuszczalna. Najbardziej niebezpieczne rzeczy w historii rodziły się wtedy, kiedy większość, nawet zdecydowana, a już nie daj Boże mniejszość, dopuszczała w przestrzeni publicznej tylko swoje zachowania, wszystkie inne uważała za naganne, za niedopuszczalne, istotą europejskiej tolerancji, tolerancji zbudowanej przecież na korzeniach chrześcijańskich – podkreślał Nałęcz, w kilka dni po wypowiedzi Nowaka. Trudno więc nie zadać pytania, czy prezydentowi nie przeszkadza, że publiczna telewizja promuje satanizm i wolę mocy, a jego pracownicy nie tylko to tolerują, ale wręcz wychwalają?

Wola mocy w popkulturowym opakowaniu

Obrońcy Nergala próbują przekonywać, że ich idol nie jest ani satanistą, ani nazistą, a jedynie posługującym się pewnymi kliszami artystą. Niestety ich opiniom przeczą wypowiedzi (już nie artystyczne, ale całkowicie osobiste w wywiadach) Darskiego. On wcale nie ukrywa, że wyznaje pewien rodzaj intelektualnego satanizmu. Według jego koncepcji szatan jest symbolem, który pokazuje moc człowieka, który wyzwolony jest z okowów religii. I dokładnie taką samą (tylko nieco głębszą) teorię głosił La Vey, ojciec współczesnego satanizmu. Jego istotą jest wezwanie do ubóstwienia człowieka i uwolnienia go od religii i moralności. Jedyną wartością ma być tu samowola człowieka.

I właśnie z tego światopoglądu wynika wrogość wobec chrześcijaństwa i Słowa Bożego. Nergal nie drze Biblii, bo nie odpowiada mu jej przekaz, on ją profanuje, bowiem reprezentuje wszystko, co jest mu wrogie. Pismo Święte przypomina, że człowiek nie jest Bogiem, że nie on ustanawia normy, a moc czy jej wola nie mogą być wartością najwyższą. I właśnie ten przekaz jest czymś przeciw czemu występuje Darski. I trzeba sobie powiedzieć zupełnie jasno, że opinie takie są wspólne zarówno satanistom, jak i nazistom. Obie te grupy występowały przeciw chrześcijaństwu, które było dla nich religią słabych, odbierających wolność silnym. Jeśli dobrze wczytać się w wywiady Nergala – to on właśnie taki przekaz formułuje. A jego obrońcy otwarcie go wspierają.

Chrześcijanin nie może jednak zatrzymać się tylko na poziomie idei. My mamy świadomość, że niezależnie od intencji Darskiego, posługując się pewnymi symbolami, znakami czy słowami, przyzywa realną osobę, jaką jest szatan. Zły nie ma poczucia humoru i przychodzi, kiedy jest wzywany, zwodząc nie tylko samego Darskiego, ale i jego słuchaczy czy obrońców. Za udostępnienie Darskiemu możliwości działania odpowiadają zaś także wszyscy jego ziomale. To oni sprawiają, że zły może działać jawnie, bez obciachu, także w publicznych mediach. I zwodzić nowych ludzi.

Niezalezna.pl/"Gazeta Polska"

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. pedofilia19032018 19.03.2018

  To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

  Jeden z popularnych komunikatorów internetowych stanowi prawdziwe siedlisko pedofilii. Jak ustrzec się tego niebezpieczeństwa?

 2. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 3. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

 4. 1270nerkal007 19.03.2018

  Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

  Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła

 5. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 6. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 7. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 8. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook