Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Wszyscy wobec prawa w Polsce są równi

09.02.2017

W naszym interesie jest, by trzecią władzę reprezentowali ludzie uczciwi i krystaliczni - powiedział czwartek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy sędziego z Wrocławia, wskazanego przez ochronę marketu jak sprawca kradzieży.

-To jest bardzo przykra sytuacja, kolejna niestety w polskim sądownictwie, kiedy bardzo prominentny przedstawiciel sędziów w Polsce jest zatrzymywany w okolicznościach, które nasuwają bardzo poważne podejrzenia, że mogą być związane z popełnieniem typowego kryminalnego przestępstwa - powiedział Ziobro na konferencji prasowej w Warszawie. Ocenił, że sędzia został przyłapany "prawie że na gorącym uczynku".

Minister powiedział też, że przykre były wypowiedzi piętnujące działania prokuratury w tej sprawie. -Wszyscy wobec prawa w Polsce są równi. Nie ma równych i równiejszych. Odrzucam myślenie w kategorii kast i lepszych lub gorszych ludzi, których można lepiej albo inaczej traktować i przymykać oko na rozmaite nieprawidłowości. Przeciwnie, od kogoś, kto jest sędzią, a zwłaszcza sędzią w tak nobilitującym miejscu jak sąd apelacyjny, można oczekiwać, sądzę, więcej niż od przeciętnego Kowalskiego- powiedział Ziobro. -W naszym interesie jest to, aby trzecią władzę reprezentowali ludzie uczciwi i krystaliczni, bez tego rodzaju uczynków na sumieniu - dodał.

W poniedziałek wieczorem Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu poinformowała PAP, że sędzia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu został wskazany przez pracowników ochrony jednego z wrocławskich marketów jako sprawca kradzieży nośników pamięci elektronicznej, miał ukraść towar o wartości przeszło 2 tys. zł. W środę sędzia Robert Wróblewski został zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych. Zdecydowało o tym Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu po zapoznaniu z materiałami przekazanymi przez prokuraturę.

Uchwała kolegium o zawieszeniu sędziego będzie obowiązywała przez miesiąc. W tym czasie sprawę zawieszenia powinien rozpatrzyć sąd dyscyplinarny. W czwartek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski powiedział, że jeżeli taka decyzja zapadnie, "prokuratura natychmiast wystąpi z wnioskiem o obniżenie wynagrodzenia pana sędziego". Śledztwo w sprawie we wtorek wszczęła Prokuratura Rejonową Krzyki-Zachód. Tego samego dnia zostało ono przekazane do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, by w ostateczności trafić do Prokuratury Krajowej, gdzie znajduje się wydział wewnętrzny zajmujący się sprawami sędziów i prokuratorów.

Do tej pory w ramach tego śledztwa przesłuchano świadków oraz analizowano monitoring sklepowy. Sędzia nie został zatrzymany i nie można go przesłuchać jako podejrzanego. Z prawa o ustroju sądów powszechnych wynika, że jest to możliwe po prawomocnym uchyleniu immunitetu przez sąd dyscyplinarny. We wtorek w trybie pilnym po raz pierwszy zostało zwołane posiedzenie Kolegium Sądu Apelacyjnego.

Sędzia, wskazany przez ochronę marketu jako sprawca kradzieży, podczas kolegium zrelacjonował przebieg wydarzeń. "Zaprzeczył, aby dokonał kradzieży sklepowej oraz podkreślił, że sam zwrócił się o wezwanie policji w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy" - przekazała rzeczniczka sądu. Kolegium Sądu Apelacyjnego wystąpiło do rzecznika dyscyplinarnego o podjęcie czynności wobec sędziego. 

fot.[PAP/Marcin Obara]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook