Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: w 2014 r. przełożeni uniemożliwili prokuratorowi postawienie zarzutów Jackowi K.

29.03.2018
1270zzziobro
Ziobro: w 2014 r. przełożeni uniemożliwili prokuratorowi postawienie zarzutów Jackowi K.

Już w 2014 r. przełożeni w prokuraturze uniemożliwili prokuratorowi postawienie w pełni zasadnych zarzutów Jackowi K. - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że w tej sprawie toczy się odrębne postępowanie.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przedstawiła w czwartek Jackowi K., byłemu wiceministrowi finansów w rządzie PO, dwa zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób w łącznej kwocie ponad 21 miliardów złotych.

Jacek K. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów. Prokurator zastosował wobec podejrzanego poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł.

Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro komentując w TVP Info postawienie przez prokuraturę zarzutów b. wiceministrowi, zaznaczył, że "już w 2014 r. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski powierzył tę sprawę do prowadzenia prokuratorowi, który chciał postawić wiceministrowi zarzuty, ale zabroniono mu tego i odebrano mu sprawę".

Ziobro dodał, że to przełożeni w prokuraturze zabronili prokuratorowi przedstawić zarzuty Jackowi K. "Zabronili mu przełożeni w prokuraturze, która rzekomo miała być wolna od politycznych nacisków, rzekomo niezależna. Uniemożliwili mu postawienie w pełni zasadnych zarzutów" - zaznaczył minister.

Szef MS podkreślił, że w tej sprawie toczy się odrębne postępowanie, które ma wyjaśnić tło decyzji przełożonych o odstąpieniu do postawienia zarzutów wiceministrowi. "Trudno zrozumieć postawę jego (prokuratora prowadzącego sprawę w 2014 r. - PAP) przełożonych, w sytuacji, kiedy materiał dowodowy w sposób niezbity wskazuje, że wiceminister wiedział o ogromnych nadużyciach. Wiedział, że brak działań spowoduje, że będą one narastały, a przez całe lata to tolerował" - wskazał Ziobro.

Prokurator Generalny odniósł się też do zarzutów opozycji, według których postawienie zarzutów Jackowi K. ma odwrócić uwagę od bieżących problemów rządu. "Decyzja o tym żeby postawić zarzuty panu K. zapadła zanim został ujawniony sondaż TVN. Została też wtedy wydana decyzja o zatrzymaniu b. wiceministra. Niestety osoba podejrzewana wyjeżdżała wtedy za granicę i było możliwe zrealizowani tego akurat w tym dniu" - wyjaśnił.

Jednocześnie Ziobro przypomniał, że w wyniku działań rządu związanych z wyłudzaniem podatków, w ciągu ostatnich dwóch lat pięciokrotnie zwiększyła się suma majątku zabezpieczanego od przestępców, a liczba podejrzanych w podobnych sprawach zwiększyła się trzykrotnie.

(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 2. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 3. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 4. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 5. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 6. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 7. 1270gawlowskiareszt 17.04.2018

  Wałęsa i grupa opozycjonistów z czasu PRL: wierzymy w niewinność Gawłowskiego

  Wierzymy w niewinność posła PO Stanisława Gawłowskiego - napisała we wtorek w oświadczeniu grupa b. opozycjonistów z czasu PRL, w tym Lech Wałęsa. Zdaniem autorów pisma, zgoda sejmowej większości PiS-u, na aresztowanie polityka Platformy ma służyć "wywołaniu strachu" i "sianiu terroru".

 8. Warszawa1944wiki 17.04.2018

  Polska nigdy nie zrzekła się reparacji od Niemiec? Sensacyjne informacje w sprawie uchwały rządu Bieruta

  Po przeprowadzeniu kwerendy archiwalnej, okazało się, że nie ma żadnego dokumentu, który spełniałby wymogi uchwały Rady Ministrów ws. zrzeczenia się przez Polskę praw do niemieckich reparacji i odszkodowań wojennych - poinformował we wtorek PAP Arkadiusz Mularczyk (PiS)

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook