Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: To nie koniec sprawy reprywatyzacji

01.02.2017

Minister Sprawiedliwości zapowiada, że wiele spraw związanych z reprywatyzacją skończy się zarzutami.

To dopiero początek spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, liczne wątki związane z prowadzonymi śledztwami w wielu wypadkach będą się kończyć zarzutami - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zapowiedział kolejne zatrzymania.  

 

Środowa konferencja w Prokuraturze Krajowej była związana m.in. z zatrzymaniami pięciu osób, w tym  b. urzędnika Jakuba R. i adwokata Roberta N. w związku z reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie. W środę Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła wnioski o tymczasowe aresztowanie czworga z pięciorga podejrzanych: b. urzędnika ratusza, adwokata oraz rodziców urzędnika. Wszyscy są podejrzani o korupcję i oszustwo.

 

Podczas konferencji prokurator krajowy Bogdan Święczkowski poinformował, że obecnie są prowadzone łącznie 124 postępowania karne dot. tzw. dzikiej reprywatyzacji - 102 w prokuraturze regionalnej w Warszawie i 22 w prokuraturze regionalnej we Wrocławiu - 22.

 

Zaznaczył, że tylko w przypadku zarzutów przedstawionych pięciorgu zatrzymanym szkody sięgają 62 mln zł w mieniu miasta Warszawy i 27 mln zł w mieniu osób prywatnych. "Są to kwoty bardzo znaczne, a dotyczą zaledwie dwóch, trzech nieruchomości" - dodał Święczkowski.

 

Zapowiedział też kolejne zatrzymania i zarzuty oraz zaapelował do osób, które mogą być zamieszane w "przestępczą działalność", o zgłaszanie się do organów prowadzących postępowanie. "To jest ostatni moment, gdy te osoby, które uczestniczyły w tej przestępczej działalności, a chciałyby skorzystać z dobrodziejstw kodeksu postępowania karnego, skorzystać z nadzwyczajnego złagodzenia kary czy też nawet uniknąć odpowiedzialności karnej, mają możliwość zgłoszenia się do organów prokuratury, CBA i policji" - powiedział.

 

Dodał, że prokuratorzy zabezpieczyli już ok. 10 mln zł w gotówce. Zapowiedział, że będą podejmowane inne działania śledcze zmierzające do zabezpieczenia kolejnych środków finansowych, a także nieruchomości, które są w posiadaniu osób podejrzanych.

 

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny przypomniał natomiast, że analiza prokuratorskich spraw dotyczących reprywatyzacji w Warszawie wykazała, że zdecydowana większość z nich zakończyła się decyzjami o odmowie wszczęcia postępowania lub o umorzeniu śledztwa na wstępnym etapie. Obecnie - zwrócił uwagę Ziobro - prokuratura prowadzi przeszło 100 postępowań, które są na różnych etapach zaawansowania.

 

"Zobowiązałem się, że dobra zmiana w prokuraturze (...) zakończy czas bezkarności przestępców, często przestępców w białych kołnierzykach, wywodzących się ze środowisk prawniczych powiązanych z politykami. Niektórzy nazywają to mafią prawniczo-urzędniczą i chyba jest w tym wiele prawdy - i w tym sensie słowa dotrzymujemy" - powiedział Ziobro.

 

Zwrócił przy tym uwagę, że śledczy stawiają zarzuty. "Na tym oczywiście działania prokuratury - czy szerzej: nasze działania w sprawach wielkiej przestępczości i bezkarności ludzi, którzy w tym uczestniczyli - się nie kończą, ale to dopiero na dobrą sprawę początek, dlatego że liczne inne wątki związane z prowadzonymi śledztwami (...) z całą pewnością też będą w wielu wypadkach kończyć się przejściem do fazy zarzutów" - zapowiedział Ziobro.

 

Zaznaczył, że prokuratorzy muszą w sposób bardzo skrupulatny przeprowadzić bardzo liczne czynności dowodowe.

 

Z kolei dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej Michał Ostrowski poinformował, że postępowania ws. reprywatyzacji w Warszawie dotyczą blisko 170 nieruchomości. "Praktycznie każde zawiadomienie o przestępstwie, które jest składane do prokuratury, czy to na szczeblu prokuratury krajowej, czy na szczeblu prokuratury regionalnej, ale również i do prokuratur rejonowych, jest wnikliwie badane i poddawane szczególnemu postępowaniu sprawdzającemu. Nie ma pochopnych decyzji o odmowach wszczęcia postępowania, jak było dotychczas" - powiedział Ostrowski.

 

Dodał, że sprawy, w których prokurator uznał, że zachodzi podstawa do wszczęcia postępowania przygotowawczego, a więc zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, obejmowane są nadzorem przez prokuraturę krajową.

 

Ostrowski doprecyzował też, że postępowania prowadzone w prokuraturze regionalnej we Wrocławiu koncentrują się głównie na odpowiedzialności urzędników urzędu miasta w Warszawie. Postępowania w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie dotyczą odpowiedzialności także innych osób, w tym notariuszy i osób wydających decyzje nie tylko w urzędzie miejskim.

 

mly/PAP

 

fot. [PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook