Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie śledztwo odnośnie wyroku w sprawie Kalemby. Sędziowie złamali prawo?

16.03.2018
Ziobro16032018
Będzie śledztwo odnośnie wyroku w sprawie Kalemby. Sędziowie złamali prawo?

Przełom w sprawie Tomasza Komendy nie nastąpiłby, gdyby nie połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - ocenił w piątek szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Tomasz Komenda, którego w czwartek sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, warunkowo zwolnił z odbywania kary 25 lat więzienia, wyszedł na wolność z aresztu śledczego we Wrocławiu. Komenda, który w 2004 r. prawomocnie został skazany za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie.

Ziobro na piątkowej konferencji prasowej w Gdańsku podkreślił, że przełom w sprawie Komendy nie nastąpiłby, gdyby nie połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. - Temat pana, który niesłusznie - wszystko na to wskazuje - przesiedział tyle lat w więzieniu za niepopełnioną zbrodnię, był podnoszony już kilka lat wcześniej - zaznaczył. Jak dodał, odezwy, aby tę sprawę ponownie zbadać dotychczas kończyły się niczym.

- Dopiero po połączeniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, w tym wypadku wysoki urzędnik państwowy, pełniący tę funkcję, zdecydował się podjąć działanie - to byłem ja - poleciłem jeszcze raz tę sprawę zbadać - dodał minister.

Zdaniem Ziobry, dzięki połączeniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, można dziś częściowo naprawiać krzywdę, jakiej doznał Komenda. - Naprawianie tej krzywdy jest związane z tym, że - po pierwsze, osobę niewinną jak najszybciej wypuszczamy na wolność, staramy się jej pomóc - mówił minister. - Po drugie, ta dobra zmiana jest realizowana w tym kierunku, aby realny morderca i sprawca, który został zidentyfikowany trafił do więzienia i - mam nadzieję - nigdy z niego już nie wyszedł wobec okrucieństwa, jakiego się dopuścił - podkreślił.

- Po trzecie, wydałem polecenie, aby było prowadzone śledztwo, które ma na celu ustalić, czy doszło do popełniania przestępstwa w związku z tymi nieprawidłowościami, które skutkowały błędami - oświadczył Ziobro.

- Oczywiście tu jest problem przedawnień. Nie wiem, czy państwo wiecie, ale poprzednia koalicja PO-PSL przed zakończeniem kadencji de facto cichaczem wprowadziła amnestię częściową, polegającą na tym, że skróciła bieg przedawnień wielu przestępstw, w tym przestępstw urzędniczych - mówił minister.

Małgosia K. bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W trakcie zabawy wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później została znaleziona martwa na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran. Za winnego tej zbrodni uznano Tomasza Komendę; w 2004 r. prawomocnie został skazany na 25 lat więzienia. Śledczy badający wówczas sprawę podkreślali jednak, że jest on jednym ze współsprawców tej zbrodni. Innych osób nie udało się wówczas ująć.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. Minister polecił raz jeszcze zbadać okoliczności śmierci Małgosi. Śledztwo zostało wznowione. W czerwcu 2017 r. prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. Od tego czasu M. przebywa w areszcie.

W czwartek sąd z urzędu zwolnił Komendę warunkowo z odbywania kary. W środę zaś wpłynął do Sądu Najwyższego wniosek złożony przez dolnośląski zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej o wznowienie postępowania ws. Tomasza Komendy. Prokuratura wystąpiła w nim także o uchylenie wyroków obu instancji z 2003 r. i 2004 r. wobec Komendy i jego uniewinnienie       

PAP
Fot: PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook