Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: KRS nie może myśleć o interesach elity

20.02.2017

"Nie idziemy w kierunku wzrostu wpływu władzy wykonawczej na wybór sędziów".

Krajowa Rada Sądownictwa musi reprezentować całe środowisko sędziowskie, a nie tylko myśleć o interesach pewnej części jego elity - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Pytany w poniedziałkowym programie w TVP o wątpliwości co do zgodności proponowanej reformy Krajowej Rady Sądownictwa z konstytucją RP, Ziobro zwrócił uwagę, że konstytucja nie określa, kto powinien wybierać członków Rady, a w niektórych krajach Europy, np. w Niemczech sędziowie nie mają wpływu na awanse w swoim gronie.

"Nie idziemy w kierunku wzrostu wpływu władzy wykonawczej na wybór sędziów, tylko zmieniamy zasady wyboru sędziów do KRS, aby ten organ przestał egoistycznie myśleć o interesach pewnej części elity środowiska sędziowskiego, a zaczął reprezentować całe środowisko, bronić ich interesów i pozytywnie wpływać na zmiany w sądownictwie" - powiedział minister.

Zdaniem Ziobry, media mają "prawo, a nawet obowiązek" pisania o patologicznych zachowaniach sędziów, jeżeli te informacje są prawdziwe.

"Jestem za tym, aby sądy były niezależne, sędziowie byli niezawiśli. Jestem też za tym, aby sądy działały profesjonalnie, prezentowały bardzo wysokie standardy etyczne i moralne. Sam fakt, że ktoś ubiera togę i łańcuch z orłem w koronie nie sprawia, że staje się święty. Muszą być mechanizmy, które pozwalają pociągać do odpowiedzialności dyscyplinarnej ludzi, którzy zachowują się niegodnie lub dopuszczają się przestępstw, nadużywają swojej władzy. Z zawodu trzeba eliminować czarne owce" - dodał.

Zapytany o plany wyznaczenia większej liczby sędziów do prowadzenia postępowań zamiast wykonywania zadań administracyjnych, Ziobro przypomniał, że Polska ma drugą największą ilość sędziów w Europie na 100 tysięcy mieszkańców. "Jeżeli przy takiej liczbie sędziów sądy źle pracują, oznacza to, że musimy je lepiej zorganizować" - powiedział.

W styczniu resort sprawiedliwości poinformował o planowanych zmianach, zgodnie z którymi m.in. utworzone miałyby zostać dwa organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady. W skład pierwszego wejdą: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie.

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu sprawiedliwości; wskazano tam na szereg punktów, w których projekt ten uznaje za niezgodny z konstytucją.

Mly/PAP

fot. [Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook