Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Koniec zamiatania afer pod dywan

21.07.2017

Ubolewam nad brakiem dyskusji merytorycznej po stronie opozycji nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że ustawa zwiększa uprawnienia prezydenta w zakresie wyboru sędziów.

Ziobro podkreślił, że "Naszą intencją jest to, aby podnieść standardy polskiego wymiaru sprawiedliwości, aby wymiar sprawiedliwości odpowiadał tym oczekiwaniom, na które liczą Polacy". Podkreślił, że przewidziane w ustawie powołanie Izby Dyscyplinarnej w SN, ma doprowadzić do "skutecznego usuwania ze środowiska sędziów czarnych owiec". Dodał, że chodzi o to żeby skończyła się "arogancja, chamstwo, zamiatanie pod dywan licznych afer".

"Ubolewam nad tym, że opozycja zdecydowała się składać zupełnie niemerytoryczne poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym, zamiast korzystać z okazji merytorycznej dyskusji na komisji już w Sejmie wcześniej i dyskutować na temat rzeczowy, merytoryczny" - powiedział Ziobro. Minister zapewnił, że zmiany w przepisach o Sądzie Najwyższym wprowadzają elementy demokratyzacji i znaczącego zwiększenia kompetencji prezydenta w procesie powoływania m.in. I prezesa Sądu Najwyższego.

Ziobro skomentował także to, że opozycja w Sejmie złożyła ponad 1000 poprawek. "Tonący brzytwy się chwyta. Te 1000 poprawek, które widziałem na komisji, które nie dotyczyły meritum sprawy (...) pokazują, że tam nie chodzi o meritum i o dyskusję" - powiedział.

"Bardzo ubolewam nad tym, że opozycja, zamiast korzystać z okazji merytorycznej dyskusji na komisji już w Sejmie i dyskutować na temat rzeczowych, merytorycznych rozwiązań, zdecydowała się pójść w ilość makulatury i składała zupełnie niemerytoryczne, nierzeczowe, niezwiązane ze sprawą poprawki. I tak traktuję tę akcję polityczną" - stwierdził Ziobro.

Ziobro dodał, że ustawa zwiększa uprawnienia prezydenta w zakresie wyboru sędziów. "Dzisiaj rola pana prezydenta jest czysto symboliczna w zakresie decyzji co do wpływu, kto zostanie sędzią Sądu Najwyższego. (...) To się zmieni poprzez upodmiotowienie roli pana prezydenta".

PAP/MBB

Fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 2. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 3. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 4. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 5. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 6. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 7. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 8. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook