Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ziobro chce większej kary dla mordercy

26.04.2016

Prokurator generalny uznał karę 25 lat więzienia za zbyt łagodną.

Kara 25 lat więzienia dla Błażeja C., skazanego za zabicie studentki w Radziechowach koło Żywca (Śląskie),  jest nieadekwatna do istoty popełnionego czynu i winy sprawcy - ocenił prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Polecił szefowi Prokuratury Regionalnej w Katowicach, by poparł apelację oskarżyciela posiłkowego, jeśli taka zostanie złożona, i domagał się dla Błażeja C. dożywocia.

Do zbrodni doszło we wrześniu 2014 r. 24-letnia studentka krakowskiej ASP odbywała w Radziechowach praktyki rzeźbiarskie, wynajmowała tam domek. Według ustaleń śledztwa miejscowy stajenny Błażej C. zabił kobietę, bo ta odrzuciła jego zaloty.

8 marca Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej wymierzył oskarżonemu karę 25 lat więzienia, zastrzegając, że o warunkowe przedterminowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się najwcześniej po 20 latach. Ma także zapłacić 100 tys. zł na rzecz pokrzywdzonych.

Błażeja C. oskarżała żywiecka prokuratura rejonowa. Jej szefowa Alicja Borowska poinformowała we wtorek, że wyrok został oceniony przez śledczych jako słuszny. "Prokurator referent (...) ocenił go jako słuszny, więc w ogóle nie składaliśmy zapowiedzi apelacji. (...) Być może oskarżyciel posiłkowy, czyli ktoś z rodziny, to uczynił" - powiedziała.

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej w komunikacie na temat tej sprawy napisali, że przestępstwa dokonywane ze szczególnym okrucieństwem wymagają zdecydowanej reakcji sędziów, a wymierzane przez nich kary powinny odpowiadać społecznemu poczuciu sprawiedliwości.

"W przypadku Błażeja C., który bił swą ofiarę, dusił ją i zadawał rany nożem, kara 25 lat pozbawienia wolności jest zdaniem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro nieadekwatna do istoty popełnionego czynu i winy tego sprawcy. Biorąc pod uwagę wyjątkowo drastyczny sposób zabójstwa oraz ogromne cierpienia kobiety tuż przed śmiercią, Prokurator Generalny osobiście zajął się sprawą" - napisano w komunikacie Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej.

Ziobro polecił prokuratorowi regionalnemu w Katowicach, by poparł apelację oskarżyciela posiłkowego, jeśli taka zostanie złożona, w części dotyczącej kary dla Błażeja C.

"W razie uchylenia zaskarżonego wyroku Prokurator Generalny prosi o złożenie wniosku o wymierzenie oskarżonemu kary dożywotniego pozbawienia wolności, gdyż w przypadku Błażeja C. kara 25 lat więzienia wydaje się nosić cechy rażącej łagodności" - oceniła Prokuratura Krajowa.

Mly/PAP

Fot. [PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 2. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 3. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 4. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 5. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 6. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 7. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 8. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook