Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro chce większej kary dla mordercy

26.04.2016

Prokurator generalny uznał karę 25 lat więzienia za zbyt łagodną.

Kara 25 lat więzienia dla Błażeja C., skazanego za zabicie studentki w Radziechowach koło Żywca (Śląskie),  jest nieadekwatna do istoty popełnionego czynu i winy sprawcy - ocenił prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Polecił szefowi Prokuratury Regionalnej w Katowicach, by poparł apelację oskarżyciela posiłkowego, jeśli taka zostanie złożona, i domagał się dla Błażeja C. dożywocia.

Do zbrodni doszło we wrześniu 2014 r. 24-letnia studentka krakowskiej ASP odbywała w Radziechowach praktyki rzeźbiarskie, wynajmowała tam domek. Według ustaleń śledztwa miejscowy stajenny Błażej C. zabił kobietę, bo ta odrzuciła jego zaloty.

8 marca Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej wymierzył oskarżonemu karę 25 lat więzienia, zastrzegając, że o warunkowe przedterminowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się najwcześniej po 20 latach. Ma także zapłacić 100 tys. zł na rzecz pokrzywdzonych.

Błażeja C. oskarżała żywiecka prokuratura rejonowa. Jej szefowa Alicja Borowska poinformowała we wtorek, że wyrok został oceniony przez śledczych jako słuszny. "Prokurator referent (...) ocenił go jako słuszny, więc w ogóle nie składaliśmy zapowiedzi apelacji. (...) Być może oskarżyciel posiłkowy, czyli ktoś z rodziny, to uczynił" - powiedziała.

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej w komunikacie na temat tej sprawy napisali, że przestępstwa dokonywane ze szczególnym okrucieństwem wymagają zdecydowanej reakcji sędziów, a wymierzane przez nich kary powinny odpowiadać społecznemu poczuciu sprawiedliwości.

"W przypadku Błażeja C., który bił swą ofiarę, dusił ją i zadawał rany nożem, kara 25 lat pozbawienia wolności jest zdaniem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro nieadekwatna do istoty popełnionego czynu i winy tego sprawcy. Biorąc pod uwagę wyjątkowo drastyczny sposób zabójstwa oraz ogromne cierpienia kobiety tuż przed śmiercią, Prokurator Generalny osobiście zajął się sprawą" - napisano w komunikacie Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej.

Ziobro polecił prokuratorowi regionalnemu w Katowicach, by poparł apelację oskarżyciela posiłkowego, jeśli taka zostanie złożona, w części dotyczącej kary dla Błażeja C.

"W razie uchylenia zaskarżonego wyroku Prokurator Generalny prosi o złożenie wniosku o wymierzenie oskarżonemu kary dożywotniego pozbawienia wolności, gdyż w przypadku Błażeja C. kara 25 lat więzienia wydaje się nosić cechy rażącej łagodności" - oceniła Prokuratura Krajowa.

Mly/PAP

Fot. [PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 2. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 3. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 4. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 6. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 7. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook