Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Widać tchórzostwo polityków

14.08.2014

„Przez większość czasu istnienia III RP rządziło nią środowisko bardzo nadskakujące Rosji” - mówi Rafał Ziemkiewicz.

Rafał Ziemkiewicz uważa, że Bitwa Warszawska, które rocznica przypada 15 sierpnia, była jednym z największych zwycięstw nowożytnej Polski. „Bitwa Warszawska to zdecydowanie wielki triumf, obok sierpnia 1980 największy w dziejach nowożytnej Polski. Bitwa Warszawska to było coś więcej niż sukces militarny. To było ukoronowanie ciężkiej pracy kilku pokoleń, ich niezłomnego dążenia do wolności, połączenie bohaterstwa i ofiarności z umiejętnością przewidywania i dobrą organizacją” - wyjaśnia Ziemkiewicz.

Pisarz w „Polska The Times” wyjaśnia, że to właśnie data 15 sierpnia powinna być osią narracji historycznej w Polsce. „Gdy Polacy do bohaterstwa i patriotyzmu dodadzą rozsądek, samoorganizację i sprawne struktury są nie do pokonania. Ubolewam, że zamiast o tym pamiętać, wolimy pławić się w martyrologii i wspominać zrywy, w których bohaterstwem próbowano nadrobić brak tych pozostałych elementów. To 15 sierpnia, a nie 1 sierpnia powinien być osią całej naszej narracji historycznej” - tłumaczył Ziemkiewicz.

Choć w jego wypowiedzi słychać nutkę kolejnych przytyków dotyczących polskich powstań narodowych, z którymi można polemizować, trudno nie zgodzić się z tezą, że pamięć o Bitwie Warszawskiej powinna być w Polsce silniejsza.

„Wzorcem dla następnych pokoleń powinna być Polska zwycięska, a nie zmasakrowana. Myślę, że pośród innych przyczyn nie ostatnią jest tu tchórzostwo polityków. Przez większość czasu istnienia III RP rządziło nią środowisko bardzo nadskakujące Rosji” - tłumaczył przyczyny braku świadomości Polaków o wydarzeniach z 1920 roku Ziemkiewicz.

Pytany, o jakim tchórzostwie mówi, publicysta wyjaśnia: „Taki tchórzliwy "appeasement" w duchu Chamberlaina, którego symbolem pozostanie czczenie przez prezydenta Komorowskiego w rocznicę bitwy najeźdźców”. Ziemkiewicz wskazuje, że rządząca Polska elita nie była w stanie sprzeciwić się Rosji nawet w sprawie sowieckich pomników, które czczą katów polskiego narodu, a są obecne w całym kraju.

TK
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, gdzie przyrównała Mateusza Morawieckiego do znanych dyktatorów i zbrodniarzy

 2. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 3. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 4. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

 5. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 6. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 7. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

 8. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook