Jedynie prawda jest ciekawa

Ziemkiewicz: Widać tchórzostwo polityków

14.08.2014

„Przez większość czasu istnienia III RP rządziło nią środowisko bardzo nadskakujące Rosji” - mówi Rafał Ziemkiewicz.

Rafał Ziemkiewicz uważa, że Bitwa Warszawska, które rocznica przypada 15 sierpnia, była jednym z największych zwycięstw nowożytnej Polski. „Bitwa Warszawska to zdecydowanie wielki triumf, obok sierpnia 1980 największy w dziejach nowożytnej Polski. Bitwa Warszawska to było coś więcej niż sukces militarny. To było ukoronowanie ciężkiej pracy kilku pokoleń, ich niezłomnego dążenia do wolności, połączenie bohaterstwa i ofiarności z umiejętnością przewidywania i dobrą organizacją” - wyjaśnia Ziemkiewicz.

Pisarz w „Polska The Times” wyjaśnia, że to właśnie data 15 sierpnia powinna być osią narracji historycznej w Polsce. „Gdy Polacy do bohaterstwa i patriotyzmu dodadzą rozsądek, samoorganizację i sprawne struktury są nie do pokonania. Ubolewam, że zamiast o tym pamiętać, wolimy pławić się w martyrologii i wspominać zrywy, w których bohaterstwem próbowano nadrobić brak tych pozostałych elementów. To 15 sierpnia, a nie 1 sierpnia powinien być osią całej naszej narracji historycznej” - tłumaczył Ziemkiewicz.

Choć w jego wypowiedzi słychać nutkę kolejnych przytyków dotyczących polskich powstań narodowych, z którymi można polemizować, trudno nie zgodzić się z tezą, że pamięć o Bitwie Warszawskiej powinna być w Polsce silniejsza.

„Wzorcem dla następnych pokoleń powinna być Polska zwycięska, a nie zmasakrowana. Myślę, że pośród innych przyczyn nie ostatnią jest tu tchórzostwo polityków. Przez większość czasu istnienia III RP rządziło nią środowisko bardzo nadskakujące Rosji” - tłumaczył przyczyny braku świadomości Polaków o wydarzeniach z 1920 roku Ziemkiewicz.

Pytany, o jakim tchórzostwie mówi, publicysta wyjaśnia: „Taki tchórzliwy "appeasement" w duchu Chamberlaina, którego symbolem pozostanie czczenie przez prezydenta Komorowskiego w rocznicę bitwy najeźdźców”. Ziemkiewicz wskazuje, że rządząca Polska elita nie była w stanie sprzeciwić się Rosji nawet w sprawie sowieckich pomników, które czczą katów polskiego narodu, a są obecne w całym kraju.

TK
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook