Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Widać tchórzostwo polityków

14.08.2014

„Przez większość czasu istnienia III RP rządziło nią środowisko bardzo nadskakujące Rosji” - mówi Rafał Ziemkiewicz.

Rafał Ziemkiewicz uważa, że Bitwa Warszawska, które rocznica przypada 15 sierpnia, była jednym z największych zwycięstw nowożytnej Polski. „Bitwa Warszawska to zdecydowanie wielki triumf, obok sierpnia 1980 największy w dziejach nowożytnej Polski. Bitwa Warszawska to było coś więcej niż sukces militarny. To było ukoronowanie ciężkiej pracy kilku pokoleń, ich niezłomnego dążenia do wolności, połączenie bohaterstwa i ofiarności z umiejętnością przewidywania i dobrą organizacją” - wyjaśnia Ziemkiewicz.

Pisarz w „Polska The Times” wyjaśnia, że to właśnie data 15 sierpnia powinna być osią narracji historycznej w Polsce. „Gdy Polacy do bohaterstwa i patriotyzmu dodadzą rozsądek, samoorganizację i sprawne struktury są nie do pokonania. Ubolewam, że zamiast o tym pamiętać, wolimy pławić się w martyrologii i wspominać zrywy, w których bohaterstwem próbowano nadrobić brak tych pozostałych elementów. To 15 sierpnia, a nie 1 sierpnia powinien być osią całej naszej narracji historycznej” - tłumaczył Ziemkiewicz.

Choć w jego wypowiedzi słychać nutkę kolejnych przytyków dotyczących polskich powstań narodowych, z którymi można polemizować, trudno nie zgodzić się z tezą, że pamięć o Bitwie Warszawskiej powinna być w Polsce silniejsza.

„Wzorcem dla następnych pokoleń powinna być Polska zwycięska, a nie zmasakrowana. Myślę, że pośród innych przyczyn nie ostatnią jest tu tchórzostwo polityków. Przez większość czasu istnienia III RP rządziło nią środowisko bardzo nadskakujące Rosji” - tłumaczył przyczyny braku świadomości Polaków o wydarzeniach z 1920 roku Ziemkiewicz.

Pytany, o jakim tchórzostwie mówi, publicysta wyjaśnia: „Taki tchórzliwy "appeasement" w duchu Chamberlaina, którego symbolem pozostanie czczenie przez prezydenta Komorowskiego w rocznicę bitwy najeźdźców”. Ziemkiewicz wskazuje, że rządząca Polska elita nie była w stanie sprzeciwić się Rosji nawet w sprawie sowieckich pomników, które czczą katów polskiego narodu, a są obecne w całym kraju.

TK
[Fot. MG/Blogpress.pl]

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook