Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz odwołuje przyjazd do Anglii. "Jestem zszokowany nienawiścią lewicy"

16.02.2018
ZiemkiewiczUK
Ziemkiewicz odwołuje przyjazd do Anglii. "Jestem zszokowany nienawiścią lewicy"

Tak wygląda wolność słowa w Wielkiej Brytanii - publicysta Rafał Ziemkiewicz został zmuszony do odwołania swojej wizyty w Wielkiej Brytanii z powodów oskarżeń o ...neonazizm! - Osoba, która rzuca takie skandaliczne oskarżenia bez weryfikacji, musi być albo nieuczciwa, albo po prostu idiotą - komentuje Ziemkiewicz.

- Policja brytyjska grożąc utratą licencji, pracy, prawa pobytu etc. skutecznie zastraszyła wczoraj właścicieli klubów, hoteli a nawet restauracji, zmuszając ich do zerwania wcześniejszych umów. Uznaliśmy z organizatorami mojego przyjazdu do UK, że w tej sytuacji stracił on sens - napisał na Twitterze Ziemkiewicz. - Bardzo mi przykro, choć nie wątpię, że prędzej czy później spotkania się odbędą. Muszę przyznać, że - choć miałem sygnały i wcześniej - jestem zszokowany sytuacją w Anglii, stopniem jej zastraszenia, jak i nienawiści lewicy do Polaków, ujawnionej po zapowiedzi mego przyjazdu - dodał.

Ziemkiewicz przekazał też "pozdrowienia i wyrazy solidarności dla wszystkich rodaków, których los zmusza od życia w tym coraz bardziej faszystowskim i rasistowskim kraju, tak na dodatek niestabilnym, że przyjazd jednego polskiego pisarza może wstrząsnąć jego ustrojowymi podstawami". 

Publicysta "Do Rzeczy" miał odwiedzić Wielką Brytanię i wziąć udział w trzech spotkaniach autorskich w Cambridge, Bristolu i Londynie. Zapowiedź przyjazdu Polaka spotkała się z ostrą reakcją Rupy Huq z brytyjskiej Partii Pracy, która zaapelował do resortu spraw wewnętrznych żeby ten odmówił Ziemkiewiczowi wjazdu na terytorium kraju. - Tak jak nawoływałam w Izbie Gmin do wydania zakazu wjazdu Donaldowi Trumpowi, tak sądzę, że Rafał Ziemkiewicz nie jest mile widziany na naszej ziemi. To człowiek mający duży dorobek w zakresie antagonizowania, poprzez zaciekłe komentarze, mniejszości społeczne - tłumaczyła Huq, której naciski doprowadziły do tego, że burmistrz londyńskiej gminy Acton odwołał spotkanie z pisarzem.

Sam Ziemkiewicz napisał list do "The Guardian" w którym poinformował że czuje się wyjątkowo obrażony i oburzony działaniami brytyjskiej posłanki, a oskarżenia wysuwane przez nią są śmieszne i oburzające. - Osoba, która rzuca takie skandaliczne oskarżenia bez weryfikacji, musi być albo nieuczciwa, albo po prostu idiotą - napisał. Zauważył również że obawia się że to nie jego, a jej rasizm był podstawą takich działań, ponieważ pochodzi z "mrocznej, katolickiej Polski". - To naprawdę obrzydliwe - zaznaczył, dodając że jeśli Rupa Huq nie przeprosi, spotka się z nią w sądzie. 

- Jak śmiesz tak o mnie mówić? Nic o mnie nie wiesz, prawdopodobnie nie znasz nawet słowa w języku polskim. Wszystko co wiesz o Polakach to stereotyp, że są rasistami. Tak naprawdę to ty jesteś rasistką. Jeśli mnie nie przeprosisz, spotkamy się w sądzie. Wstyd mi za Ciebie - napisał Ziemkiewicz pod tweetem posłanki, w którym ta cieszyła się z wezwania do odmówienia wstępu Ziemkiewiczowi do Wielkiej Brytanii przez Home Office.

kh
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 7. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 8. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook