Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemiec: nie zabierać babci!

27.11.2011

Stefczyk.info: W swoim expose premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd zamierza podwyższyć ulgę prorodzinną o 50 proc. na każde trzecie i kolejne dziecko. Jednocześnie zamożniejsi Polacy, którzy mają jedno dziecko, nie będą otrzymywali tzw. becikowego. Jak pan, jako ojciec trójki dzieci, ocenia te zmiany?

Krzysztof Ziemiec, dziennikarz TVP, ojciec trójki dzieci: To oczywiście nie jest  żadna reforma, a jedynie przemodelowanie obecnego systemu. To rozwiązanie z ulgami jest dość sensowne, bo premiujące ludzi z większą gromadką dzieci. Także zabranie becikowego najbogatszym, w sytuacji kryzysu,  jest rozwiązaniem dobrym - dla wielu ludzi te pieniądze nie znaczyły wiele, a z kolei dla rodzin biednych to często jest prawdziwy ratunek, bez tych pieniędzy młoda rodzina by sobie nie poradziła. Więc uzależnienie tej pomocy od dochodów ma sens.

Ale na tym koniec, bo to wszystko to nadal nie jest żadna polityka prorodzinna.  A przecież w kampanii wszystkie partie obiecywały skupienie się na polityce prorodzinnej.  Oczekiwałbym głębszych zmian, bardziej długofalowych. W kilku gminach wprowadzono np. karty dużych rodzin, które dają zniżki na komunikację, kino, muzeum, pływalnię - to jest bardzo potrzebne.  Nawet ja, choć sporo zarabiam, mam z tymi wydatkami problem. Często chodzimy z żoną z dziećmi do kina na zmiany, żeby obniżyć koszty. Filmy dziecięce to dziś często filmy 3D, te koszty są naprawdę duże.

Stefczyk.info: Bo tak naprawdę, nie oszukujmy się, rodzina na przykład z trójką dzieci nie ma poczucia, że państwo za nią stoi. To jest raczej polityka pt. masz dzieci, masz problem, radź sobie sam. Bo przecież tu nie chodzi tylko o pieniądze, ale o opiekę...

Tak jest, masz dzieci, masz problem. Np. choć moje dzieci chodziły do państwowych, teoretycznie bezpłatnych przedszkoli, to jednak miesięcznie kosztowało nas to co najmniej 400-500 złotych na dziecko. A jeszcze dodatkowe lekcje, języki - kolejne pieniądze. Wychowanie dzieci spada wyłącznie na rodzinę. Nikt nie patrzy na problem całościowo. Rodziny wielodzietne postrzega się bardzo stereotypowo, i - co szczególnie niepokoi - tak myślą często młodzi ludzie. Pewnie wynika to z prądów kulturowych, które wieją. To trzeba zmieniać, trzeba uświadamiać, że dzieci to korzyść dla wszystkich, to inwestycja w przyszłość. Bo jeżeli nie będzie dzieci, nie będzie np. emerytur.

No właśnie, jak sprawić, by politykę prorodzinną postawić w centrum państwa? Demografia to dziś największy problem i Europy, i Polski. Jak wywrzeć presję?

Są fundacje, organizacje  - Stowarzyszenie Rodzin 3+, Fundacja Republikańska - które o to walczą, są jednak chyba za bardzo rozproszone. Siła nacisku jest za mała, a dodatkowo premier Tusk chyba nie za bardzo czuje ten problem. Politycy - i to nie tylko rządzący - traktują ten problem jako piąte koło u wozu. Dopóki nie będzie presji oddolnej, nie będzie polityki prorodzinnej. Może coś zmienią młodzi politycy, którzy chyba lepiej czują ten problem. Trzeba o tym mówić w parlamencie, trzeba głośno wołać. W sumie boję się, że teraz, w kryzysie, problem polityki prorodzinnej znów zostanie zepchnięty na dalszy, nawet nie drugi, a trzeci plan.

Rząd wprowadza też reformę emerytalną. Docelowo kobiety mają pracować do 67 roku życia. To będzie miało jeden skutek, o którym mało się mówi - rodziny z dziećmi nie będą mogły liczyć na pomoc dziadków, zwłaszcza babć. To poważny cios, wyjęcie babci z tego nieformalnego systemu pomocy rodzinom.

To jest ogromny problem, i rzeczywiście, za mało się o tym mówi. Sam na własnej skórze doświadczam tego problemu. Jednak z "naszych" babć już nie może pomagać ze względu na wiek, a druga pracuje. Od lat nie mamy żadnej pomocy w postaci babć, a widzę po innych znajomych, jak wiele im to daje. W sytuacji, w której kobiety musiałyby pracować do 67 roku życia, dla rodziny będzie to ogromny kłopot. Babcie zostaną wyjęte z tego systemu. To będzie prawdziwy dramat. Bo także, pamiętajmy, dziadkowie to ważny czynnik w kształceniu dzieci, oni przekazują doświadczenie, wartości. Wyjęcie dziadków oznacza przerwanie sztafety pokoleń.

Nasz system emerytalny wymaga zmian, ale z drugiej strony nie może być tak, że kobietom - i tak obciążonym obowiązkami domowymi - każe się pracować do późnej starości, często zapewne do śmierci. Trzeba szukać innych rozwiązań. PSL zaproponowało, by wiek emerytalny był niższy w przypadku kobiet mających dzieci. To nie jest zły pomysł. Zacznijmy dyskusję, bo stawka jest wysoka.

Jak
[fot. Gim]

 

 

 

 

 

Warto poczytać

 1. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 2. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 3. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 4. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 5. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 6. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 7. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 8. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook