Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zielona Góra: Wybory bez systemu informatycznego

15.03.2015

Wybory samorządowe w Zielonej Górze odbywają się dopiero teraz, bo 1 stycznia doszło do połączenia miasta z ościenną gminą wiejską. Z początkiem roku zostały wygaszone mandaty dotychczasowych radnych miejskich oraz radnych gminy wiejskiej i wójta Zielonej Góry.

Przewodniczący dotychczasowej rady miasta Zielona Góra został wyznaczony przez premiera do pełnienia jednoosobowo funkcji rady miejskiej, a władzę wykonawczą sprawował dotychczasowy prezydent miasta.

Wyborcy dostają dwie karty do głosowania. Karta w wyborach do rady miasta ma formę broszury. Aby oddać ważny głos mieszkańcy wskazują jednego kandydata tylko na jednej liście (każda znajduje się a osobnej stronie).

W wyborach prezydenta miasta na karcie koloru różowego widnieje sześciu kandydatów uszeregowanych alfabetycznie. Tutaj również mieszkańcy wybierają tylko jednego kandydata. Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto dostana trzecią kartę w wyborach do rady dzielnicy, gdzie mają wskazać jednego kandydata. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21.

„Do liczenia głosów nie będzie wykorzystywany system informatyczny” - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze Rafał Skrzypczak. Komisje będą korzystały z komputerów, jednak wszelkie dane będą weryfikowane ręcznie z tymi z papierowych protokołów, a maszyny posłużą do obliczeń. Jak tłumaczył, komisje wykorzystają komputery wyłącznie, jako kalkulatory.

„PKW zrezygnowała z systemu i obecnie nie wybrano jeszcze kolejnego. W tej sytuacji podczas wyborów w Zielonej Górze wykorzystamy tradycyjne techniki. Oczywiście dane z komisji obwodowych będą trafiały do nas także za pośrednictwem internetu, ale za każdym razem będą weryfikowane po dostarczeniu protokołów głosowania na papierze. Dopiero po sprawdzeniu zgodności, podliczymy wszystkie głosy, ustalimy i ogłosimy wyniki wyborów" - powiedział sędzia Skrzypczak.

Ryb, Polskie Radio, PAP

Fot. [PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook