Jedynie prawda jest ciekawa

Zielona Góra: Wybory bez systemu informatycznego

15.03.2015

Wybory samorządowe w Zielonej Górze odbywają się dopiero teraz, bo 1 stycznia doszło do połączenia miasta z ościenną gminą wiejską. Z początkiem roku zostały wygaszone mandaty dotychczasowych radnych miejskich oraz radnych gminy wiejskiej i wójta Zielonej Góry.

Przewodniczący dotychczasowej rady miasta Zielona Góra został wyznaczony przez premiera do pełnienia jednoosobowo funkcji rady miejskiej, a władzę wykonawczą sprawował dotychczasowy prezydent miasta.

Wyborcy dostają dwie karty do głosowania. Karta w wyborach do rady miasta ma formę broszury. Aby oddać ważny głos mieszkańcy wskazują jednego kandydata tylko na jednej liście (każda znajduje się a osobnej stronie).

W wyborach prezydenta miasta na karcie koloru różowego widnieje sześciu kandydatów uszeregowanych alfabetycznie. Tutaj również mieszkańcy wybierają tylko jednego kandydata. Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto dostana trzecią kartę w wyborach do rady dzielnicy, gdzie mają wskazać jednego kandydata. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21.

„Do liczenia głosów nie będzie wykorzystywany system informatyczny” - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze Rafał Skrzypczak. Komisje będą korzystały z komputerów, jednak wszelkie dane będą weryfikowane ręcznie z tymi z papierowych protokołów, a maszyny posłużą do obliczeń. Jak tłumaczył, komisje wykorzystają komputery wyłącznie, jako kalkulatory.

„PKW zrezygnowała z systemu i obecnie nie wybrano jeszcze kolejnego. W tej sytuacji podczas wyborów w Zielonej Górze wykorzystamy tradycyjne techniki. Oczywiście dane z komisji obwodowych będą trafiały do nas także za pośrednictwem internetu, ale za każdym razem będą weryfikowane po dostarczeniu protokołów głosowania na papierze. Dopiero po sprawdzeniu zgodności, podliczymy wszystkie głosy, ustalimy i ogłosimy wyniki wyborów" - powiedział sędzia Skrzypczak.

Ryb, Polskie Radio, PAP

Fot. [PAP/Lech Muszyński]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook