Jedynie prawda jest ciekawa


Zielona Góra: Wybory bez systemu informatycznego

15.03.2015

Wybory samorządowe w Zielonej Górze odbywają się dopiero teraz, bo 1 stycznia doszło do połączenia miasta z ościenną gminą wiejską. Z początkiem roku zostały wygaszone mandaty dotychczasowych radnych miejskich oraz radnych gminy wiejskiej i wójta Zielonej Góry.

Przewodniczący dotychczasowej rady miasta Zielona Góra został wyznaczony przez premiera do pełnienia jednoosobowo funkcji rady miejskiej, a władzę wykonawczą sprawował dotychczasowy prezydent miasta.

Wyborcy dostają dwie karty do głosowania. Karta w wyborach do rady miasta ma formę broszury. Aby oddać ważny głos mieszkańcy wskazują jednego kandydata tylko na jednej liście (każda znajduje się a osobnej stronie).

W wyborach prezydenta miasta na karcie koloru różowego widnieje sześciu kandydatów uszeregowanych alfabetycznie. Tutaj również mieszkańcy wybierają tylko jednego kandydata. Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto dostana trzecią kartę w wyborach do rady dzielnicy, gdzie mają wskazać jednego kandydata. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21.

„Do liczenia głosów nie będzie wykorzystywany system informatyczny” - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze Rafał Skrzypczak. Komisje będą korzystały z komputerów, jednak wszelkie dane będą weryfikowane ręcznie z tymi z papierowych protokołów, a maszyny posłużą do obliczeń. Jak tłumaczył, komisje wykorzystają komputery wyłącznie, jako kalkulatory.

„PKW zrezygnowała z systemu i obecnie nie wybrano jeszcze kolejnego. W tej sytuacji podczas wyborów w Zielonej Górze wykorzystamy tradycyjne techniki. Oczywiście dane z komisji obwodowych będą trafiały do nas także za pośrednictwem internetu, ale za każdym razem będą weryfikowane po dostarczeniu protokołów głosowania na papierze. Dopiero po sprawdzeniu zgodności, podliczymy wszystkie głosy, ustalimy i ogłosimy wyniki wyborów" - powiedział sędzia Skrzypczak.

Ryb, Polskie Radio, PAP

Fot. [PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook