Jedynie prawda jest ciekawa


Zielona Góra: Wybory bez systemu informatycznego

15.03.2015

Wybory samorządowe w Zielonej Górze odbywają się dopiero teraz, bo 1 stycznia doszło do połączenia miasta z ościenną gminą wiejską. Z początkiem roku zostały wygaszone mandaty dotychczasowych radnych miejskich oraz radnych gminy wiejskiej i wójta Zielonej Góry.

Przewodniczący dotychczasowej rady miasta Zielona Góra został wyznaczony przez premiera do pełnienia jednoosobowo funkcji rady miejskiej, a władzę wykonawczą sprawował dotychczasowy prezydent miasta.

Wyborcy dostają dwie karty do głosowania. Karta w wyborach do rady miasta ma formę broszury. Aby oddać ważny głos mieszkańcy wskazują jednego kandydata tylko na jednej liście (każda znajduje się a osobnej stronie).

W wyborach prezydenta miasta na karcie koloru różowego widnieje sześciu kandydatów uszeregowanych alfabetycznie. Tutaj również mieszkańcy wybierają tylko jednego kandydata. Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto dostana trzecią kartę w wyborach do rady dzielnicy, gdzie mają wskazać jednego kandydata. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21.

„Do liczenia głosów nie będzie wykorzystywany system informatyczny” - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze Rafał Skrzypczak. Komisje będą korzystały z komputerów, jednak wszelkie dane będą weryfikowane ręcznie z tymi z papierowych protokołów, a maszyny posłużą do obliczeń. Jak tłumaczył, komisje wykorzystają komputery wyłącznie, jako kalkulatory.

„PKW zrezygnowała z systemu i obecnie nie wybrano jeszcze kolejnego. W tej sytuacji podczas wyborów w Zielonej Górze wykorzystamy tradycyjne techniki. Oczywiście dane z komisji obwodowych będą trafiały do nas także za pośrednictwem internetu, ale za każdym razem będą weryfikowane po dostarczeniu protokołów głosowania na papierze. Dopiero po sprawdzeniu zgodności, podliczymy wszystkie głosy, ustalimy i ogłosimy wyniki wyborów" - powiedział sędzia Skrzypczak.

Ryb, Polskie Radio, PAP

Fot. [PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook