Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński: BOR nie może budzić emocji publicznych

27.04.2017

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji o zmianach w BOR.

Biuro Ochrony Rządu ma wykonywać swoje zadania prawidłowo i tak, żeby to nie budziło zainteresowania i emocji publicznych. O tej służbie się nie mówi, ona ma dobrze pracować - powiedział w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

"Chodzi o to, żeby ta służba wykonywała swoje zadania w sposób prawidłowy i taki, żeby to nie budziło zainteresowania i emocji medialnej czy publicznej. To jest służba, która ma działać dyskretnie z natury rzeczy, taka ona jest, taka jest jej rola i jeżeli nie będzie jakichś sytuacji trudnych, jakichś wpadek, to będzie się o niej mówiło mało. To nie jest służba, o której się mówi, to jest służba, która ma dobrze pracować i wypełniać swoje zadania, aby osoby ochraniane i obiekty ochraniane były bezpieczne" - powiedział Zieliński w programie "Prosto w Oczy" w Telewizji Republika.

Od środy nowym szefem BOR jest dotychczasowy komendant małopolskiej policji nadinsp. Tomasz Miłkowski. "Jest doświadczonym, wysokim oficerem polskiej policji, Biuro Ochrony Rządu współpracuje z policją, to są zadania wykonywane często na styku bliskiej współpracy, tak się dzieje podczas bardzo wielu wydarzeń. Uznaliśmy, że optymalnym rozwiązaniem będzie na tym etapie, kiedy Biuro Ochrony Rządu będzie przechodziło pewną transformację związaną z nową ustawą, powierzyć tę funkcję osobie, która przyniesie nowe, świeże spojrzenie na problem, na zadania tej formacji" – tłumaczył Zieliński.

Jak mówił, Miłkowski świetnie sprawdził się podczas przygotowania Światowych Dni Młodzieży. "To było wielkie wyzwanie, o wielkiej skali, naprawdę było bezpiecznie, jak wszyscy wiemy, wie o tym cały świat. Byliśmy chwaleni przez pielgrzymów, przez osoby, które znają się na tym, bo przecież Polskę odwiedziło wtedy bardzo wielu ludzi ze 187 krajów świata, to była potężna skala i jesteśmy dumni z tego, że było bezpiecznie, że nasze służby, w tym policja, potrafiły zapewnić to bezpieczeństwo. (...) Tomasz Mikołowski miał w tym swoje duże zasługi" - podkreślił wiceszef MSWiA.

Zieliński zaznaczył jednak, że MSWiA planuje przekształcenie BOR w nową służbę ochronną, która nosi roboczą nazwę "Państwowa Służba Ochrony". "To jest inna nazwa niż Biuro Ochrony Rządu, ponieważ BOR jest nazwą nieadekwatną w stosunku do zadań, które ta służba wykonuje, przede wszystkim nie chroni tylko rządu bądź jego przedstawicieli, ale także delegacje zagraniczne, ochrania także nasze placówki dyplomatyczne za granicą, obejmuje ochroną prezydenta RP, a prezydent nie jest częścią rządu" - wyjaśnił Zieliński.

Miłkowski do tej pory służył w policji, ostatnio jako komendant wojewódzki w Krakowie. Nominację na szefa BOR odebrał we wtorek. Pod koniec stycznia dotychczasowy szef Biura Ochrony Rządu gen. bryg. Andrzej Pawlikowski został odwołany po tym, gdy poprosił o zwolnienie z służby i przejście emeryturę "ze względu na stan zdrowia". Przez blisko trzy miesiące p.o. szefem BOR był jego wiceszef płk Tomasz Kędzierski.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak we wtorek wyraził nadzieję, że ustawa powołująca nową formację w miejsce BOR zostanie przyjęta przez parlament jeszcze przed wakacjami. Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony od końca marca jest w konsultacjach wewnątrzresortowych. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów.

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook