Jedynie prawda jest ciekawa


Zieliński: BOR nie może budzić emocji publicznych

27.04.2017

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji o zmianach w BOR.

Biuro Ochrony Rządu ma wykonywać swoje zadania prawidłowo i tak, żeby to nie budziło zainteresowania i emocji publicznych. O tej służbie się nie mówi, ona ma dobrze pracować - powiedział w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

"Chodzi o to, żeby ta służba wykonywała swoje zadania w sposób prawidłowy i taki, żeby to nie budziło zainteresowania i emocji medialnej czy publicznej. To jest służba, która ma działać dyskretnie z natury rzeczy, taka ona jest, taka jest jej rola i jeżeli nie będzie jakichś sytuacji trudnych, jakichś wpadek, to będzie się o niej mówiło mało. To nie jest służba, o której się mówi, to jest służba, która ma dobrze pracować i wypełniać swoje zadania, aby osoby ochraniane i obiekty ochraniane były bezpieczne" - powiedział Zieliński w programie "Prosto w Oczy" w Telewizji Republika.

Od środy nowym szefem BOR jest dotychczasowy komendant małopolskiej policji nadinsp. Tomasz Miłkowski. "Jest doświadczonym, wysokim oficerem polskiej policji, Biuro Ochrony Rządu współpracuje z policją, to są zadania wykonywane często na styku bliskiej współpracy, tak się dzieje podczas bardzo wielu wydarzeń. Uznaliśmy, że optymalnym rozwiązaniem będzie na tym etapie, kiedy Biuro Ochrony Rządu będzie przechodziło pewną transformację związaną z nową ustawą, powierzyć tę funkcję osobie, która przyniesie nowe, świeże spojrzenie na problem, na zadania tej formacji" – tłumaczył Zieliński.

Jak mówił, Miłkowski świetnie sprawdził się podczas przygotowania Światowych Dni Młodzieży. "To było wielkie wyzwanie, o wielkiej skali, naprawdę było bezpiecznie, jak wszyscy wiemy, wie o tym cały świat. Byliśmy chwaleni przez pielgrzymów, przez osoby, które znają się na tym, bo przecież Polskę odwiedziło wtedy bardzo wielu ludzi ze 187 krajów świata, to była potężna skala i jesteśmy dumni z tego, że było bezpiecznie, że nasze służby, w tym policja, potrafiły zapewnić to bezpieczeństwo. (...) Tomasz Mikołowski miał w tym swoje duże zasługi" - podkreślił wiceszef MSWiA.

Zieliński zaznaczył jednak, że MSWiA planuje przekształcenie BOR w nową służbę ochronną, która nosi roboczą nazwę "Państwowa Służba Ochrony". "To jest inna nazwa niż Biuro Ochrony Rządu, ponieważ BOR jest nazwą nieadekwatną w stosunku do zadań, które ta służba wykonuje, przede wszystkim nie chroni tylko rządu bądź jego przedstawicieli, ale także delegacje zagraniczne, ochrania także nasze placówki dyplomatyczne za granicą, obejmuje ochroną prezydenta RP, a prezydent nie jest częścią rządu" - wyjaśnił Zieliński.

Miłkowski do tej pory służył w policji, ostatnio jako komendant wojewódzki w Krakowie. Nominację na szefa BOR odebrał we wtorek. Pod koniec stycznia dotychczasowy szef Biura Ochrony Rządu gen. bryg. Andrzej Pawlikowski został odwołany po tym, gdy poprosił o zwolnienie z służby i przejście emeryturę "ze względu na stan zdrowia". Przez blisko trzy miesiące p.o. szefem BOR był jego wiceszef płk Tomasz Kędzierski.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak we wtorek wyraził nadzieję, że ustawa powołująca nową formację w miejsce BOR zostanie przyjęta przez parlament jeszcze przed wakacjami. Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony od końca marca jest w konsultacjach wewnątrzresortowych. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów.

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook