Jedynie prawda jest ciekawa


Zgrzyt w PiS w sprawie prezydenckiego referendum: nie jestem optymistycznie nastawiony

04.05.2018
Duda04052018
Zgrzyt w PiS w sprawie prezydenckiego referendum: nie jestem optymistycznie nastawiony

Nie jestem optymistycznie nastawiony do organizacji konsultacyjnego referendum konstytucyjnego w dniu Święta Niepodległości, czyli 11 listopada - powiedział w piątek w TVP marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W programie "Kwadrans polityczny" w TVP Karczewski podkreślił, że jego zdaniem obecna konstytucja wymaga zmiany, jednak rządzący nie mają większości konstytucyjnej, więc nie mogą po prostu konstytucji zmienić czy uchwalić nowej.

Marszałek Senatu zapowiedział, że przedstawiciele większości parlamentarnej będą rozmawiać z prezydentem Andrzej Dudą na temat przedstawionego przez niego pomysłu przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie ustawy zasadniczej w dniach 10-11 listopada.

- Będziemy rozmawiać jeszcze na temat terminu, bo nie jestem optymistycznie nastawiony do tego terminu - powiedział Karczewski. Przyznał, że choć prezydent "jednoznacznie podjął decyzję", to jednak rozmowy w tej sprawie będą się jeszcze odbywać.

Zaznaczył, że sceptycznie do terminu referendum, zaproponowanego przez prezydenta odnosi się nie tylko rządzący PiS, ale i opozycja. - Prezydent uważa, że to podniesie rangę świętowania, ja to też rozumiem - dodał.

Zdaniem Karczewskiego nie byłoby także dobrym pomysłem ewentualne łączenie referendum z wyborami samorządowymi. - Ani my, ani pan prezydent nie mówiliśmy o takim rozwiązaniu - powiedział.

Marszałek Senatu dodał, że gdyby miało dojść do zmian w konstytucji, jego zdaniem "rozwiązania wzmacniające premiera byłyby lepsze niż (wzmacniające) prezydenta".

Jeśli chodzi o wniosek w sprawie referendum, który prezydent zamierza skierować do Senatu, Karczewski spodziewa się go w czerwcu lub w lipcu. Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że senatorowie w takim wniosku nie mogą nic zmienić, mogą jedynie zagłosować za, przeciw lub się wstrzymać.

- Chciałbym i złożę w Senacie stosowny wniosek, aby referendum konsultacyjne ws. konstytucji - gdzie wszyscy Polacy będą mogli się wypowiedzieć, co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski, co do tego, czego chcą i czy chcą - odbyło się w tych wielkich listopadowych datach - 10 i 11 listopada tego roku - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowych uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zaznaczył, że to właśnie w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości, "powinniśmy na te wielkie pytania, dotyczące przyszłości Rzeczypospolitej odpowiedzieć".

PAP
Fot: PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 2. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 3. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 4. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 5. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 6. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 7. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook