Jedynie prawda jest ciekawa


Zgrzyt w obozie Zjednoczonej Opozycji. Poszło o Ujazdowskiego

04.04.2018
UjazdowskiSchetyna03042018
Zgrzyt w obozie Zjednoczonej Opozycji. Poszło o Ujazdowskiego

Według Katarzyny Lubnauer Kazimierz Ujazdowski nie zapewni miastu liberalnych wartości i nowej energii. Szefowa Nowoczesnej zapowiedziała, że w wyborach na prezydenta Wrocławia partia wystawi własnego kandydata.

- #Wrocław, dzięki dotychczasowym prezydentom ma swoją markę, miasta otwartego, europejskiego. Potrzebuje liberalnych wartości i nowej energii, których Kazimierz Ujazdowski mu nie zapewni - twierdzi Katarzyna Lubnauer. Podobną opinię już wczoraj wygłosił były lider tej partii, Ryszard Petru. - Wrocław potrzebuje prezydenta przedsiębiorczego, nowoczesnego, tolerancyjnego. Z wizja. Kandydatura M.K. Ujazdowskiego nie spełnia żadnego z tych kryteriów - napisał na twitterze Petru.

Lubnauer zapowiedziała już, że partia wystawi w stolicy Dolnego Śląska własnego kandydata - posła Michała Jarosa, który do klubu Nowoczesnej trafił z... Platformy Obywatelskiej.

Z kandydaturą byłego posła PiS nie zgadza się również Władysław Frasyniuk. - Rozczarowanie Kazimierza Ujazdowskiego faktem, że nie otrzymał propozycji stanowiska w rządzie PiS, nie może być dla niego przepustką do fotela prezydenta Wrocławia - przekonuje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". 

Propozycji Grzegorza Schetyny broni rzecznik PO, Jan Grabiec. - (Ujazdowski) Nie był w PiS od wielu lat. Odszedł z funkcji wicep. wraz z Pawłem Zalewskim w czasie kiedy PiS przesuwał się w stronę skrajnej prawicy przejmując program LPR. Żeby wygrać wybory nie możemy odrzucać uczciwych ludzi, demokratów, którzy kiedykolwiek byli lub głosowali na PiS - przekonuje Grabiec.

Podobnego zdania jest Renata Grochal z "Newsweeka", według której wysunięcie kandydatury Ujazdowskiego jest pierwszym od dawna odważnym ruchem Grzegorza Schetyny. - PO nie miała dobrego kandydata we Wrocławiu, Chybicka sama się ośmieszyła. Ujazdowski pokona każdego PiSowca i ma szansę pokonać słabą resztę. Odszedł z PiS w proteście przeciwko prowadzonej polityce. Umiarkowany konserwatysta, dla centrum do zaakceptowania - przekonuje. 

Z kolei według Bartosza Wielińskiego z "Gazety Wyborczej" pomysł z kandydaturą byłego ministra kultury jest sygnałem dla polityków PiS. - W dobie kryzysu Partii pokazuje im, że jeśli nawrócą się na demokrację, jest dla nich przyszłość w polityce, wcale nie muszą iść na dno - twierdzi. 

kh
Fot: PAP/Tomasz Gzell


Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook