Jedynie prawda jest ciekawa

Zgniły kompromis

30.03.2012

W piątek w Sejmie odbędzie się debata i głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Odrzucenie wniosku zadeklarowały PO i PSL, głosowanie za - PiS, SP i SLD; RP ma się wstrzymać.

Koalicja rządząca ma 234 głosy, co - przy stuprocentowej frekwencji - pozwalałoby odrzucić wniosek o referendum.             

W połowie lutego Solidarność złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. Związek chce, by Polacy  odpowiedzieli na pytanie, czy są za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.               

Wniosek "S" poprze PiS. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił, że jego partia opowiada się za pozostawieniem wieku emerytalnego na obecnym poziomie.             

Wniosek zamierza poprzeć też SLD. "Zarówno w debacie, jak i w czasie głosowania, posłanki i posłowie SLD poprą wniosek Solidarności. Uważamy, że decyzja o zmianach w systemie emerytalnym jest tak ważąca dla wielu Polaków, że powinno to być poprzedzone referendum" - zapowiedział szef Sojuszu Leszek Miller.

Także Solidarna Polska opowie się za referendum, co zapowiedział poseł Andrzej Romanek.             

Po czwartkowym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem szef RP Janusz Palikot powiedział, że jego klub wstrzyma się od głosu.             

Obie partie koalicyjne są przeciwne wnioskowi "S". W klubie PO ma obowiązywać dyscyplina obecności i głosowania przeciwko referendum. W piątek rano - według zapowiedzi szefa ludowców Waldemara Pawlaka - ma zebrać się klub PSL.              

"Szanując wysiłek tych, którzy te podpisy zbierali - istota tego referendum jest szkodliwa z punktu widzenia interesu Polski, nie mam co do tego żadnych wątpliwości" - powiedział szef rządu.             

Wicepremier Pawlak powiedział, że porozumienie w sprawie reformy emerytalnej pozwala parlamentowi doprowadzić do korzystnych rozstrzygnięć bez potrzeby odwoływania się do referendum emerytalnego.              

W czwartek koalicja PO-PSL zawarła kompromis w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Ma on wynosić 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Na emeryturę częściową będą mogły przejść kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni w wieku 65 lat. Jeśli się na to zdecydują, to do osiągnięcia wieku 67 lat będą mogli pobierać tzw. emeryturę częściową, która wynosiłaby 50 proc. wypracowanego uposażenia.             

Premier Tusk powiedział, że wymogiem przejścia na częściową emeryturę "będzie uzbieranie w stażu składkowym wymaganych lat - 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.             

"Możliwe będzie sfinansowanie składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci lub drugiego rodzica, jeśli zdecyduje się na urlop wychowawczy" - poinformował. Premier zapowiedział też, że w projekcie budżetu na 2013 r. mogłoby się znaleźć nawet 250 mln zł na żłobki.              

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda porozumienie między koalicjantami w sprawie emerytur nazwał "oszustwem i zgniłym kompromisem". Przypomniał, że nie taki projekt był konsultowany w Komisji Trójstronnej.             

Duda zapowiedział, że jeśli referendum nie będzie, to "w tygodniu po świętach spotyka się sztab protestacyjny, chociaż sytuacja jest dynamiczna i zobaczymy, jak będzie". "Najważniejsze jest dla nas to, że pobudziliśmy wśród społeczeństwa tę ochotę do buntu" - dodał.             

Od poniedziałku przedstawiciele "S" protestują w Warszawie przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego i domagają się przeprowadzenia referendum. W poniedziałek rozbili miasteczko namiotowe przed kancelarią premiera. W środę przenieśli się pod gmach Sejmu.             

Jeśli Sejm przyjmie wniosek o referendum, wówczas trafia on do Komisji Ustawodawczej w celu przygotowania i przedstawienia projektu uchwały o przeprowadzeniu referendum. Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

PAP

[fot.PAP/Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 3. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 4. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 5. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 6. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 7. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook