Jedynie prawda jest ciekawa


Zespołowo o TK

18.04.2016

Powołani przez marszałka Sejmu eksperci przedstawią plan kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego. Efektem pracy zespołu będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania problemu wokół TK, którą będzie mógł wykorzystać Sejm - poinformował szef zespołu prof. UW dr hab. Jan Majchrowski.

Majchrowski powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że "okres najwyżej dwóch miesięcy, to bardzo ostateczny horyzont".

Poinformował, że członkowie zespołu przygotowali swoje analizy dotyczące opinii Komisji Weneckiej. - Ustaliliśmy sposób procedowania w dalszych tygodniach naszej pracy. Będziemy dążyli do tego, żeby efektem naszej pracy był jeden, całościowy dokument. Ustaliliśmy sobie, że ten dokument będzie składał się z dwóch części. Pierwsza część to będzie merytoryczna propozycja rozwiązania zaistniałej sytuacji, taka propozycja, która może być normatywnie skonsumowana przez Sejm - powiedział.

- Część druga, to będzie uzasadnienie tej propozycji. W drugiej części będziemy się bardzo szeroko odnosić do różnych opinii, które się pojawiły w tej mierze, ale zwłaszcza do opinii wyrażonej przez Komisję Wenecką - dodał.

Majchrowski podkreślił, że finalny dokument będzie przyjęty w ramach konsensusu w zespole. Poinformował, że zespół zbierze się po raz kolejny 11 maja.

Ekspert, dopytywany przez dziennikarzy o termin zakończenia prac zespołu, mówił o tym, by "liczyć to w tygodniach" oraz że "okres najwyżej dwóch miesięcy to bardzo ostateczny horyzont". - Tych spotkań wyznaczyliśmy sobie już kilka i chyba to nie będzie jakaś tajemnica jeśli powiem, że nasze spotkanie ostatnie, które mamy w kalendarzu, to jest 9 czerwca, ale to wcale nie znaczy, że my nie skończymy wcześniej - podkreślił.

- Chodzi o globalne rozwiązanie problemu, nie tylko o doraźne rozwiązanie, o które łatwo - jeśli byłaby taka wola polityczna - ale o rozwiązanie kompleksowe, które następnie wypełniliby politycy jakimiś konkretnymi działaniami, nie wiem jakimi, być może również w sferze personalnej, ale ta kwestia na pewno nie należy już do naszego zespołu - mówił Majchrowski.

Dopytywany, czy eksperci przygotowują propozycje zmian w konstytucji, podkreślił, że zespół "nie ma ram ściśle określonych co do ustawy". - Możemy proponować również rozwiązania na gruncie zmiany konstytucji. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że tak, jak przeprowadzenie zmian ustawowych jest możliwe, tak przeprowadzenie zmian konstytucyjnych jest trudne, bardzo trudne, aczkolwiek wcale nie niemożliwe - zaznaczył Majchrowski.

Podkreślił, że podczas ostatniej dyskusji eksperci stwierdzili, że tam, gdzie uznają za właściwe zmianę konstytucji - a jest kilka takich punktów - tam zostanie to zasygnalizowane. - Nie chcemy być jednak maksymalistami, bo obawiamy się, że będąc maksymalistami skończy się to na niczym – mówił koordynator zespołu.

Majchrowski nawiązał również do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który w zeszłym tygodniu powiedział, że czeka na pierwsze wyniki prac komisji i będzie "też chciał jej przedstawić swoje propozycje".

- Przyjmujemy to oczywiście z wielką wdzięcznością i jesteśmy gotowi na wszelkie opinie, sugestie i idee, które by wiązały się z rozwiązaniem nabrzmiałego wokół Trybunału Konstytucyjnego problemu - podkreślił koordynator zespołu ekspertów.

Do konferencji prasowej koordynatora zespołu ekspertów odnieśli się posłowie Kukiz'15 i Nowoczesnej. Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski powiedział dziennikarzom, że jego klub "jest rozczarowany brakiem nawet najdrobniejszych konkretów" na konferencji Majchrowskiego. - Mamy wrażenie, że to są działania pozorowane, które mają uśpić czujność opozycji, a jednocześnie dać złudne przekonanie opinii publicznej jakoby Sejm rzeczowo pochylił się nad rozwiązaniem kryzysu - stwierdził.

- Dlatego apelujemy do naukowców skupionych w komisji powołanej przez marszałka Sejmu o wytężoną pracę, o przedstawienie konkretnej propozycji np. nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, jak również o właściwą interpretację zaleceń Komisji Weneckiej - dodał Rzymkowski.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza kolejny raz przekonywał, że jedynym konstruktywnym wyjściem z konfliktu wokół TK jest projekt zmian konstytucji, autorstwa jego ugrupowania, który przewiduje m.in. wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów i zwiększenie składu TK z 15 do 18 osób. "Nasza propozycja jest zgodna z prawem, jest sposobem na wyjście z kryzysu" - powiedział.

Również rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, komentując konferencję zespołu ekspertów, stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami, iż "życzyłaby sobie więcej konkretów" ze strony szefa tej komisji. "Tym bardziej, że Komisja Wenecka jest bardzo konkretna w swoich zaleceniach" - dodała. Przypomniała przy tym, że podstawowym zaleceniem Komisji Weneckiej była publikacja wyroku TK z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK.

- Trzeba to powiedzieć wprost: PiS mydli ludziom oczy i absolutnie nie chce zakończenia wojny z Trybunałem Konstytucyjnym. Chce, by ta wojna trwała jak najdłużej, by przeczekać takie wydarzenia jak szczyt NATO w Polsce, czy Światowe Dni Młodzieży - oceniła Gasiuk-Pihowicz.

- Nie mamy żadnych złudzeń, i ta konferencja jasno to pokazała, że PiS zależy na tym, aby prace tej komisji jak najdłużej przeciągać, a w konsekwencji spór wokół TK" - powiedziała posłanka Nowoczesnej. "PiS zależy na tym, aby Trybunał był sparaliżowany - dodała.

Zespół został powołany w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii wydanej na początku marca Komisja podkreśliła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała też polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów.

Eksperci wchodzący w skład zespołu to: prof. UJK dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. dr hab. Adam Bosiacki, prof. dr hab. Andrzej Bryk, prof. UEK dr hab. Paweł Czubik, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. dr hab. Anna Łabno, prof. UWr dr hab. Maciej Marszał, sędzia SN w st. spocz. Bogusław Nizieński, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. UKSW dr hab. Bogumił Szmulik, prof. UW dr hab. Jarosław Szymanek.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 2. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 3. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 4. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 5. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 6. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 7. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 8. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook