Jedynie prawda jest ciekawa

Zdrojewski: pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach

26.05.2014

„Trzeba zachować daleko idąca wstrzemięźliwość wobec osoby, która te ostatnie lata spędzała w godności, dystansie do bieżącego życia politycznego” - przekonuje Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że nie należy ogłaszać żałoby narodowej po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego. Jednak przekonuje: pogrzeb powinien się odbyć na warszawskich Powązkach.

Zdrojewski w Polskim Radiu przekonywał, że po śmierci nie powinno źle się mówić o sowieckim dyktatorze, który miał krew Polaków na rękach. „Jestem przeciwnikiem dokładania w tej chwili świętej pamięci generałowi Jaruzelskiemu. Trzeba pamiętać o polskiej tradycji: o zmarłych nie mówimy źle – tłumaczył minister.

Zdrojewski, pytany o to, kim był dla niego generał, odpowiedział: „Był przywódcą formacji politycznej, wobec której byłem w głębokiej opozycji, wprowadzał stan wojennym, był reprezentantem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która wspólnie z ówczesnym sojusznikiem w Układzie Warszawskim znacznie ograniczała prawa Polaków”.

Jednak Zdrojewski przyznaje, że dziś trochę inaczej patrzy na generała. „W minionych 25 latach pozbyłem się tych emocji, które miał wobec reżimu i stanu wojennego. Bardzo wyłagodniałem, jeżeli chodzi o poglądy. Nabrałem dystansu, jeśli chodzi o ocenę tamtych wydarzeń” - dodał.

Zdrojewski uważa, że Jaruzelski powinien być pochowany na warszawskich Powązkach. „Tu nie mam wątpliwości. Zresztą wracając do tej polskiej tradycji uważam, że trzeba szanować przede wszystkim ból rodziny. Trzeba zachować daleko idąca wstrzemięźliwość wobec osoby, która te ostatnie lata spędzała w godności, dystansie do bieżącego życia politycznego” - mówił polityk PO.

Ciekawe gdzie ten dystans minister widział. No chyba że chodziło mu o dystans do najbliższej sali sądowej, na której powinien toczyć się proces Jaruzelskiego związany ze zbrodniami komunistycznymi, jakie go obciążają.

ez
[Fot. Jacek Konceki/ Polskie Radio]

Warto poczytać

 1. 1270krakowdeszcz 23.09.2017

  W Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe. Wisła może przekroczyć stan alarmowy

  Deszcz nie przestaje padać w Małopolsce, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w ok. 20 gminach, w tym w Krakowie, gdzie - z powodu wysokiego poziomu Wisły - zostały zamknięte tunele dla pieszych (pod rondem Grunwaldzkim i pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum).

 2. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 3. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 4. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 5. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook