Jedynie prawda jest ciekawa

Zdrojewski: pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach

26.05.2014

„Trzeba zachować daleko idąca wstrzemięźliwość wobec osoby, która te ostatnie lata spędzała w godności, dystansie do bieżącego życia politycznego” - przekonuje Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że nie należy ogłaszać żałoby narodowej po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego. Jednak przekonuje: pogrzeb powinien się odbyć na warszawskich Powązkach.

Zdrojewski w Polskim Radiu przekonywał, że po śmierci nie powinno źle się mówić o sowieckim dyktatorze, który miał krew Polaków na rękach. „Jestem przeciwnikiem dokładania w tej chwili świętej pamięci generałowi Jaruzelskiemu. Trzeba pamiętać o polskiej tradycji: o zmarłych nie mówimy źle – tłumaczył minister.

Zdrojewski, pytany o to, kim był dla niego generał, odpowiedział: „Był przywódcą formacji politycznej, wobec której byłem w głębokiej opozycji, wprowadzał stan wojennym, był reprezentantem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która wspólnie z ówczesnym sojusznikiem w Układzie Warszawskim znacznie ograniczała prawa Polaków”.

Jednak Zdrojewski przyznaje, że dziś trochę inaczej patrzy na generała. „W minionych 25 latach pozbyłem się tych emocji, które miał wobec reżimu i stanu wojennego. Bardzo wyłagodniałem, jeżeli chodzi o poglądy. Nabrałem dystansu, jeśli chodzi o ocenę tamtych wydarzeń” - dodał.

Zdrojewski uważa, że Jaruzelski powinien być pochowany na warszawskich Powązkach. „Tu nie mam wątpliwości. Zresztą wracając do tej polskiej tradycji uważam, że trzeba szanować przede wszystkim ból rodziny. Trzeba zachować daleko idąca wstrzemięźliwość wobec osoby, która te ostatnie lata spędzała w godności, dystansie do bieżącego życia politycznego” - mówił polityk PO.

Ciekawe gdzie ten dystans minister widział. No chyba że chodziło mu o dystans do najbliższej sali sądowej, na której powinien toczyć się proces Jaruzelskiego związany ze zbrodniami komunistycznymi, jakie go obciążają.

ez
[Fot. Jacek Konceki/ Polskie Radio]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook