Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zdolni historycy docenieni

07.11.2011

Gala kończąca 4. edycję konkursu im. Oskara Haleckiego odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej. Jak co roku jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach.

W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” zwyciężyła praca Leszka Jerzego Jasińskiego „Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku”. W tej kategorii laureatem został również Tomasz Sikorskim, autor dzieła „O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979–1989)”. O przyznaniu jemu nagrody zdecydowano w głosowaniu internetowym czytelników.

Z kolej w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” zwyciężyła praca o Wołyniu. Wyróżnienie trafiło do Leona Popka, autora „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo”. Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymał z kolei Witold Stankowski za książkę „Nie umrę śmiercią naturalną...: Janina Lech – harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina”.

Jak co roku książki nominowane do nagrody oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki.

Konkurs „Książka Historyczna Roku” im. Oskara Haleckiego powstał z inicjatywy szefów TVP, Polskiego Radia oraz IPN: Andrzeja Urbańskiego, Krzysztofa Czabańskiego i Janusza Kurtyki w 2007 roku. Jego celem jest popularyzowanie dziejów Polski z XX wieku oraz promowanie czytelnictwa książek historycznych.

saż
[fot. Laureaci konkursu Ipn.gov.pl]

Słowa kluczowe:

historia

,

konkurs

,

książka

,

IPN

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 3. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 4. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 5. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 6. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 7. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook