Jedynie prawda jest ciekawa

Zdolni historycy docenieni

07.11.2011

Gala kończąca 4. edycję konkursu im. Oskara Haleckiego odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej. Jak co roku jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach.

W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” zwyciężyła praca Leszka Jerzego Jasińskiego „Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku”. W tej kategorii laureatem został również Tomasz Sikorskim, autor dzieła „O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979–1989)”. O przyznaniu jemu nagrody zdecydowano w głosowaniu internetowym czytelników.

Z kolej w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” zwyciężyła praca o Wołyniu. Wyróżnienie trafiło do Leona Popka, autora „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo”. Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymał z kolei Witold Stankowski za książkę „Nie umrę śmiercią naturalną...: Janina Lech – harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina”.

Jak co roku książki nominowane do nagrody oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki.

Konkurs „Książka Historyczna Roku” im. Oskara Haleckiego powstał z inicjatywy szefów TVP, Polskiego Radia oraz IPN: Andrzeja Urbańskiego, Krzysztofa Czabańskiego i Janusza Kurtyki w 2007 roku. Jego celem jest popularyzowanie dziejów Polski z XX wieku oraz promowanie czytelnictwa książek historycznych.

saż
[fot. Laureaci konkursu Ipn.gov.pl]

Słowa kluczowe:

historia

,

konkurs

,

książka

,

IPN

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook