Jedynie prawda jest ciekawa


Zbuntowali się przeciw Jakiemu. Chcą referendum w sprawie jego projektu

09.04.2018
jaki26032018
Zbuntowali się przeciw Jakiemu. Chcą referendum w sprawie jego projektu

Komitet referendalny zebrał trzy tysiące podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego w Brzegu (Opolskie) - poinformował w poniedziałek poseł Paweł Grabowski (Kukiz'15).

Sprawa dotyczy planowanej kosztem pół miliarda złotych budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Projekt nowoczesnego więzienia mogącego przyjąć do półtora tysiąca osadzonych, z halami produkcyjnymi, który ma powstać w Brzegu, przedstawił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak uważa, że inwestycja jest szansą na zwiększenie aktywności lokalnych firm, a poprzez podatki w znaczący sposób wzbogaci kasę miasta.

Przeciw budowie opowiedziała się grupa mieszkańców osiedla, w sąsiedztwie którego ma powstać nowe więzienie. Ich zdaniem jego powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych obniży ich wartość oraz zdecydowanie pogorszy komfort życia mieszkańców. Protestujący poddali pod wątpliwość także potencjalne korzyści ekonomiczne dla miasta wynikające z powstania nowego więzienia. Po kilku burzliwych sesjach rady miasta, w Brzegu zawiązał się komitet referendalny, którego pełnomocnikiem został poseł Grabowski.

- Zebraliśmy już ponad trzy tysiące podpisów. Wydaje nam się, że to wystarczająca liczba do ogłoszenia referendum. Niestety, do tej pory pan burmistrz nie odpowiedział nam na pytanie, jaki próg musimy przekroczyć. Żeby uniknąć sytuacji, gdy nagle dowiemy się, że zabrakło nam kilkudziesięciu podpisów, jeszcze w tym tygodniu za pośrednictwem jednego z radnych skieruję do rady miasta projekt uchwały referendalnej. Nie wiem, co zdecydują radni, ale uważam, że mieszkańcy mają prawo do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie dotyczącej ich wszystkich - powiedział poseł.

Zdaniem Grabowskiego, obecna sytuacja jest wynikiem braku rzetelnej informacji na temat wszystkich aspektów powstania i funkcjonowania nowego więzienia.

- Mamy obietnice i mnóstwo niedomówień oraz wątpliwości. Nie jestem przeciwny budowie nowoczesnych zakładów karnych. Jednak uważam, że powstanie takich obiektów powinno być poprzedzone rzetelną akcją informacyjną i konsultacjami społecznymi - uważa poseł.

W wypowiedziach medialnych burmistrz Brzegu broni idei budowy nowego więzienia, jednak zapewnia, że uszanuje każdy wynik ewentualnego referendum.

PAP
Fot: PAP

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook