Jedynie prawda jest ciekawa


Zbuntowali się przeciw Jakiemu. Chcą referendum w sprawie jego projektu

09.04.2018
jaki26032018
Zbuntowali się przeciw Jakiemu. Chcą referendum w sprawie jego projektu

Komitet referendalny zebrał trzy tysiące podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego w Brzegu (Opolskie) - poinformował w poniedziałek poseł Paweł Grabowski (Kukiz'15).

Sprawa dotyczy planowanej kosztem pół miliarda złotych budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Projekt nowoczesnego więzienia mogącego przyjąć do półtora tysiąca osadzonych, z halami produkcyjnymi, który ma powstać w Brzegu, przedstawił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak uważa, że inwestycja jest szansą na zwiększenie aktywności lokalnych firm, a poprzez podatki w znaczący sposób wzbogaci kasę miasta.

Przeciw budowie opowiedziała się grupa mieszkańców osiedla, w sąsiedztwie którego ma powstać nowe więzienie. Ich zdaniem jego powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych obniży ich wartość oraz zdecydowanie pogorszy komfort życia mieszkańców. Protestujący poddali pod wątpliwość także potencjalne korzyści ekonomiczne dla miasta wynikające z powstania nowego więzienia. Po kilku burzliwych sesjach rady miasta, w Brzegu zawiązał się komitet referendalny, którego pełnomocnikiem został poseł Grabowski.

- Zebraliśmy już ponad trzy tysiące podpisów. Wydaje nam się, że to wystarczająca liczba do ogłoszenia referendum. Niestety, do tej pory pan burmistrz nie odpowiedział nam na pytanie, jaki próg musimy przekroczyć. Żeby uniknąć sytuacji, gdy nagle dowiemy się, że zabrakło nam kilkudziesięciu podpisów, jeszcze w tym tygodniu za pośrednictwem jednego z radnych skieruję do rady miasta projekt uchwały referendalnej. Nie wiem, co zdecydują radni, ale uważam, że mieszkańcy mają prawo do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie dotyczącej ich wszystkich - powiedział poseł.

Zdaniem Grabowskiego, obecna sytuacja jest wynikiem braku rzetelnej informacji na temat wszystkich aspektów powstania i funkcjonowania nowego więzienia.

- Mamy obietnice i mnóstwo niedomówień oraz wątpliwości. Nie jestem przeciwny budowie nowoczesnych zakładów karnych. Jednak uważam, że powstanie takich obiektów powinno być poprzedzone rzetelną akcją informacyjną i konsultacjami społecznymi - uważa poseł.

W wypowiedziach medialnych burmistrz Brzegu broni idei budowy nowego więzienia, jednak zapewnia, że uszanuje każdy wynik ewentualnego referendum.

PAP
Fot: PAP

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook