Jedynie prawda jest ciekawa

Zbrodnie szefa SB będą przedawnione?

26.08.2013

Jutro warszawski sąd rozstrzygnie, czy proces Władysława Ciastonia będzie kontynuowany. Obrońcy szefa Służby Bezpieczeństwa w latach 80. oskarżonego o represyjny „pobór” do wojska działaczy Solidarności chcą uznania, że zbrodnia Ciastonia uległa przedawnieniu

Jak przypomina „Nasz Dziennik” Ciastoń odpowiada przed sądem za zbrodnię komunistyczną polegającą na szykanowaniu działaczy Solidarności w stanie wojennym. Według prokuratora z Instytutu Pamięci Narodowej Ciastoń jako wiceminister spraw wewnętrznych odpowiadający za pion SB nadzorował wymyślony i realizowany przez Wojskową Służbą Wewnętrzną plan, aby nie internować wytypowanych działaczy opozycyjnych, lecz powoływać ich na ćwiczenia wojskowe rezerwy.

IPN podkreśla, że powołani w ten sposób do armii byli szczególnie represjonowani i dręczeni. Byli trzymani w miejscach, w których panowały o wiele surowsze warunki niż w typowych koszarach, spali w namiotach, dostali stare buty i mundury oraz wykonywali bezsensowne zadania, np. kopali głębokie rowy.

- Nie mieliśmy żadnego szkolenia wojskowego, jedynie zajęcia polityczne

– zeznał w sądzie Józef Pintera, szef Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”.

Na jutrzejszej rozprawie będą obserwatorzy nie tylko z tego stowarzyszenia. Będą też członkowie Ruchu Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „Niezłomni”. To właśnie działacz Ruchu w czerwcu rzucił tortem w sędzię Sądu Okręgowego, gdy ta ogłosiła, iż przesłuchanie biegłych psychiatrów, którzy uznali już wcześniej, że Czesław Kiszczak nie może zeznawać z powodów zdrowotnych, odbędzie się przy drzwiach zamkniętych.

Slaw/ "Nasz Dziennik"

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. waszczykowski22092017 23.10.2017

  Waszczykowski krytykuje artykuły we włoskiej prasie. "Są jednostronne"

  Szef dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że niektóre artykuły na temat Polski we włoskiej prasie są "skrajnie jednostronne" i w sposób nieprawdziwy przedstawiają sytuację. Tak odniósł się do publikacji między innymi na temat migrantów.

 2. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 3. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 4. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 5. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook