Jedynie prawda jest ciekawa


Zatrzymano podejrzanego o uszkodzenie pomnika

16.09.2013

Policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o uszkodzenie znajdującego się w centrum Legnicy (Dolnośląskie) Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni - poinformował rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski.

26-letni mieszkaniec Legnicy jest podejrzany o to, że w nocy z 12 na 13 września pomazał pomnik czerwoną farbą. Szkody oszacowano na 4 tys. zł. Petrykowski poinformował, że mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

- Podejrzany usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Sprawcy za zniszczenie mienia grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zdecyduje sąd - podał rzecznik.

Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni stoi na Placu Słowiańskim w centrum Legnicy. Powstał w 1951 r. Upamiętnia polskich i radzieckich żołnierzy, którzy brali udział w 1945 r. w wyzwoleniu miasta. Pomnik przedstawia dwóch żołnierzy - polskiego i radzieckiego, którzy ściskają sobie dłoń. Na ich rękach siedzi dziecko.

Pomnik został uszkodzony tuż przed rozpoczęciem obchodów 20. rocznicy wyprowadzenia wojska radzieckich z Polski, które przygotował Teatr Modrzejewskiej. Obchody zakończył się w niedzielę. W ramach imprezy zatytułowanej "Dwadzieścia lat po", odbyły się spektakle teatralne, koncerty i dyskusje. Przeciw organizacji obchodów protestowały w Legnicy środowiska prawicowe.

Ostatnimi oddziałami wojsk armii radzieckiej, które opuściły Polskę 16 września 1993 r. były oddziały stacjonujące w Legnicy.

Wojska radzieckie stacjonowały w Legnicy nieprzerwanie przez 48 powojennych lat. Tu znajdował się jeden z ważniejszych ośrodków dowództwa Paktu Warszawskiego, to stąd dowodzono m.in. inwazją na Czechosłowację w 1968 roku. W miejskich koszarach stacjonowało w różnych okresach od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy sowieckiej armii. Dysponowała ona tutaj lotniskiem, stacją telewizyjną i szpitalem. Z tego też względu Legnica często była nazywana Małą Moskwą.

PAP

[FOTO: PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 2. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 3. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 4. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 5. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 6. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 7. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook