Jedynie prawda jest ciekawa

Zastrzeżenia NIK do billingów

08.10.2013

Przepisy dotyczące billingów nie chronią dostatecznie praw i wolności obywatelskich przed nadmierną ingerencją państwa - uważa Najwyższa Izba Kontroli.

Raportowi Izby nt. danych telekomunikacyjnych obywateli pobieranych m.in. przez służby specjalne jest poświęcona wtorkowa konferencja prasowa prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. W ocenie NIK uprawnienia służb w tej mierze wymagają pilnego doprecyzowania, bo - według NIK - "wykryte przez Izbę nieprawidłowości są niepokojące".

NIK przeprowadziła audyt w policji, CBA, ABW, SKW, SG, ŻW, Ministerstwie Finansów, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, wybranych sądach i prokuraturach. Informację o wynikach kontroli przekazała Trybunałowi Konstytucyjnemu, który bada skargę RPO na zasady uzyskiwania billingów. We wtorek raport wysłano Sejmowi.

W kwietniu br. NIK oceniała, że niezbędna jest zmiana zakresu pozyskiwania billingów, kontrola ich pobierania, niszczenie danych zbędnych oraz zapewnienie rzetelnej informacji o zakresie ich uzyskiwania. Według NIK o pozyskaniu billingów powinna wiedzieć osoba, której dane udostępniono.

Obecnie dziesięć służb specjalnych, a także prokuratury i sądy, może sięgać po informacje, czyj jest dany numer telefonu komórkowego, o wykazy połączeń, o dane o lokalizacji telefonu oraz o numer IP komputera. Operatorzy muszą na własny koszt i na każde żądanie udostępniać te dane, także online. Obecnie można po nie sięgać także w sprawach rozwodowych lub o "wyrąb drzewa".

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zaskarżyła do TK przepisy o billingach z ustaw o policji, Straży Granicznej, Kontroli Skarbowej, ŻW, ABW i Agencji Wywiadu, Służbie Celnej, CBA, SKW i Służbie Wywiadu Wojskowego. Lipowicz kwestionuje m.in., że ustawy nie regulują precyzyjnie celu gromadzenia tych danych; nie przewidują nad tym żadnej kontroli, nie nakazują służbom niszczenia tych, które okażą się nieprzydatne; nie przewidują informowania danej osoby, że po jej dane sięgnięto oraz nie respektują tajemnicy zawodowej m.in. adwokackiej, lekarskiej i dziennikarskiej. TK nie wyznaczył jeszcze terminu rozpatrzenia skargi RPO, którą poparł Prokurator Generalny.

Rząd od kilku lat zapowiada, że jest gotowy ograniczyć zakres wykorzystywania billingów do ścigania poważnych przestępstw oraz zwiększyć kontrolę nad ich wykorzystywaniem. Dane nie zawierające dowodów przestępstwa byłyby obowiązkowo niszczone. 

LL, pAP

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. UE 28.07.2017

  Woś: zainteresowanie UE polskim sądownictwem to przykrycie jej problemów

  Unia Europejska nie ma prawa ingerować w sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości, takie zainteresowanie instytucji unijnych jest pewnie przykryciem błędów i problemów wewnętrznych, które Unia ma - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

 2. gowin25072017 28.07.2017

  Gowin: popieram postulaty, aby sprawa Mariusza Kamińskiego została przez SN zawieszona

  W pełni popieram postulaty prezes TK Julii Przyłębskiej i szefa MS Zbigniewa Ziobry, aby sprawa Mariusza Kamińskiego została przez Sąd Najwyższy zawieszona; wyrok przeciwko M.Kamińskiemu uważam za hańbę wymiaru sprawiedliwości - mówił w piątek wicepremier Jarosław Gowin.

 3. PowstanieWarszawskieFlickr 28.07.2017

  We wtorek "minuta ciszy". Warszawa uczci Powstańców Warszawskich

  Udział w obchodach można wziąć w całej Polsce, na przykład poprzez akcję Pokaż jak Pamiętasz, która zachęca do oddania hołdu poprzez media społecznościowe.

 4. Bodnar28072017 28.07.2017

  Bodnar: decyzję o udziale sędziów w manifestacjach należy zostawić ich sumieniu

  Jako rzecznik praw obywatelskich nie mogę i nie uczestniczę w demonstracjach - powiedział w piątek Adam Bodnar.

 5. MuzeumIIWSwiki 28.07.2017

  Kaczyński: Muzeum II Wojny Światowej wpisuje się w niemiecką politykę historyczną

  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się w niemiecką politykę historyczną. To "swoisty dar Donalda Tuska dla Angeli Merkel" - mówił w czwartek późnym wieczorem w audycji Radia Maryja prezes PiS Jarosław Kaczyński.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook