Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zaskakująca niekonsekwencja

16.04.2014

Obserwować wybory mogą tylko zagraniczni obserwatorzy. Polacy rządowi przeszkadzają?

W mediach przychylnych rządowi trwa festiwal oburzenia, który zapoczątkowała zapowiedź stworzenia przez PiS alternatywnego systemu liczenia głosów. „Chcemy pomóc państwu, żeby ono było wiarygodne” - tłumaczył portalowi wPolityce.pl Maciej Wąsik, lider warszawskiego PiSu. Jednak pomysł głównie przedstawiano, jako dowód hucpy i kolejnej fazy paranoi wśród polityków PiS. Mało kto jednak wie, że wybory w Polsce są obserwowane. O co zatem chodzi?

„Jeśli ktoś podważa wiarygodność, uczciwość, rzetelność wyborów, godzi w reputację państwa polskiego” - mówił premier Donald Tusk, odnosząc się do pomysłów PiS. Tymczasem to jego środowisko rozpętało akcję monitorowania wyborów w 2007 roku. W ówczesnej aurze, oskarżeń wobec rządu PiS o praktyki totalitarne, te same media, które dziś atakują PiS były wśród środowisk promujących obecność obserwatorów OBWE. Wtedy również sugerowano, że wybory w Polsce są zagrożone, a jedynie obecność zagranicznych obserwatorów gwarantuje uczciwość rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Gdy rząd odmówił pierwotnie wnioskowi OBWE o udział w wyborach, motywując to złą formą dokumentu skierowanego do Polski, rozpętała się w kraju burza. Media i ludzie związani z obecnym obozem rządowym załamywali ręce. Nieżyjący już Bronisław Geremek, który zasłynął manifestacyjnym łamaniem ustawy lustracyjnej, mówił: „Nie wyobrażam sobie, żeby Polska odmówiła współpracy z OBWE. Żaden kraj nie boi się takich misji. To, że wybory są obserwowane, nie oznacza przecież, że kraj jest niedemokratyczny”. Dodawał jednak, że „nie ma konieczności, by OBWE przysyłała misję”. Adam Rotfeld, były szef dyplomacji tłumaczył, że w braku zgody na misję OBWE w Polsce „chodzi o nadwrażliwość wynikającą z sytuacji wewnętrznej w Polsce”. Zaś prof. Andrzej Rzepliński, obecny sędzia Trybunału Konstytucyjnego wskazywał, że ważniejsze jest monitorowanie tego, co będzie się działo w czasie kampanii wyborczej. „Wcale nie chodzi o wykrycie oszustw przy liczeniu głosów, zdarzają się one rzadko. Najwięcej nieprawidłowości jest w kampanii, gdy wyborców nieuczciwymi metodami nakłania się do poparcia jakiejś partii” - tłumaczył. Presja była jednoznaczna: obserwowanie wyborów przez OBWE jest Polsce potrzebne. Rząd Jarosława Kaczyńskiego zaprosił misję obserwatorów OBWE, z tym nie było problemów. Wybory w Polsce zostały ocenione dobrze. Od tamtego czasu misja jest obecna w Polsce przy okazji wyborów. Jak się okazuje kontrola zza granicy nikomu nie przeszkadza.

Wspomniany już Bronisław Geremek mówił w 2007 roku: „Wolałbym, żeby sami Polacy monitorowali wybory”. Dziś koledzy polityczni Geremka właśnie z takim pomysłem walczą.

Czy Platforma Obywatelska boi się czegoś? Na pewno daje dowód poważnej hiPOkryzji.

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

wybory

,

wybory parlamentarne

,

PiS

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook