Jedynie prawda jest ciekawa

Zarzuty dla ministra za aferę hazardową?

11.01.2013

Wielka operacja w resorcie finansów. Centralne Biuro Śledcze bada dokumenty związane z aferą hazardową. Korupcyjne zarzuty może usłyszeć wiceminister Jacek Kapica.

Jak informuje dziennik.pl policjanci z CBŚ przeszukali gabinet wiceministra finansów i szefa służby celnej Jacka Kapicy. Oficerowie weszli też do biura pięciu innych urzędników pełniących wysokie funkcje role w resorcie Jacka Rostowskiego.

Jak donosi RMF FM, niewykluczone, że Kapicy zostaną postawione zarzuty przekroczenia uprawnień, a także korupcyjne. To on z ramienia ministerstwa prowadził ustawę hazardową, z której zniknęły niekorzystne dla branży przepisy. Sprawę miała wyjaśnić sejmowa komisja śledcza, jednak jej prace – pod przewodnictwem posła PO Mirosława Sekuły – były prowadzone tak, by aferę hazardową zamieść pod dywan.

To jednak nie koniec. Powołana w Białymstoku specjalna prokuratorska grupa śledcza wciąż przygląda się ministerstwu finansów.

Chce zbadać, jak doszło do tego, że w krótkim czasie całą Polskę zalały dziesiątki tysięcy automatów. Zamiast – zgodnie z prawem – zezwalać jedynie na grę o minimalne stawki, pozwalały oddawać się hazardowi o dowolne pieniądze.

Jak mówi jeden z anonimowych rozmówców „Dziennika”, „przeszukanie u ministra oznacza, że będzie on również przesłuchiwany”. – Na tym etapie śledztwa nie jest wykluczone, że postawione zostaną mu zarzuty karne – dodaje.

23 grudnia usłyszał je zastępca ministra Kapicy, wcześniej – również pełniąca tę funkcję – Annę C.

Prokuratorzy podejrzewają, że urzędnicy resortu tolerowali rozrastanie się plagi jednorękich bandytów, na których budżet państwa tracił miliardy.

W reakcji na doniesienia mediów Ministerstwo Finansów wydało specjalny komunikat, w którym dementuje część doniesień: "W związku z dzisiejszą publikacją na portalu dziennik.pl Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, że nie było i nie ma przeszukań prowadzonych przez Prokuraturę lub CBŚ w żadnym z pomieszczeń budynku Ministerstwa Finansów" - pisze resort.

rch, dziennik.pl

[Na zdj. Wiceminister finansów Jacek Kapica. Fot. YouTube / polnocna.tv]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook