Jedynie prawda jest ciekawa


Zarzut dla twórcy rzeźby sowieckiego gwałciciela

14.11.2013

Zarzut nieobyczajnego wybryku postawiła policja twórcy rzeźby przedstawiającej radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę. Miesiąc temu student ASP, bez stosownych pozwoleń, ustawił rzeźbę przy głównej ulicy Gdańska, w sąsiedztwie radzieckiego czołgu.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa gdańskiej policji Lucyna Rekowska, za wykroczenie polegające na nieobyczajnym wybryku grozi kara aresztu, ograniczenia wolności, grzywny albo nagany. Chodzi o to, że rzeźba prezentowała treści mogące wywołać powszechne negatywne odczucia.

Dodała, że w najbliższych dniach materiały dotyczące sprawy wraz z wnioskiem o ukaranie sprawcy zostaną skierowane do jednego z gdańskich sądów rejonowych.

Policja badała też, czy student nie dopuścił się innego wykroczenia polegającego na użyciu cudzej rzeczy. Stwierdzono bowiem, że student stworzył kontrowersyjną rzeźbę w ramach zajęć w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Właścicielem rzeźby była więc uczelnia, a student nie uzyskał zezwolenia szkoły na przeniesienie i upublicznienie swojej pracy.

Jak wyjaśniła Rekowska, w przypadku wspomnianego wykroczenia, sprawcę można pociągnąć do odpowiedzialności na wniosek pokrzywdzonego. 

- Przesłuchaliśmy przedstawiciela władz uczelni, nie złożył on jednak wniosku o ściganie - powiedziała. Rzeczniczka dodała, że kontrowersyjna rzeźba, która kilkanaście godzin po jej ustawieniu została zarekwirowana, nadal znajduje się w gestii policji. O jej dalszych losach zdecyduje sąd.

Rzeźba przedstawiająca radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę stanęła w weekend w połowie października obok pomnika czołgu T-34 przy głównej ulicy przelotowej Gdańska - al. Zwycięstwa. Ustawił ją tam autor rzeźby - student gdańskiej ASP Jerzy Bohdan Szumczyk. Czołg to autentyczny pojazd z II wojny światowej, którym wojska radzieckie wjechały do Gdańska wiosną 1945 r.

Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz. Śledczy uznali, że artysta nie popełnił przestępstwa polegającego na nawoływaniu - poprzez prezentowanie rzeźby - do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Zdaniem prokuratury nie doszło też do "znieważenia miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego". Prokuratura uznała jednak, że mogły zostać popełnione dwa wykroczenia i przekazała sprawę policji.

Oburzenie z powodu rzeźby wyraził tuż po incydencie ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew. Jego zdaniem rzeźba miała charakter bluźnierczy i obrażała uczucia Rosjan.

- Jestem głęboko oburzony wybrykiem studenta gdańskiej ASP, który poprzez swoją pseudo sztukę znieważył pamięć ponad 600 tys. żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wolność i niepodległość Polski - napisał w oświadczeniu ambasador. Z kolei Szumczyk w oświadczeniu podkreślał, że swoim działaniem "nie zamierzał wzbudzać agresji" czy nienawiści.

- Wręcz przeciwnie, chciałem powiedzieć prawdę, która moim zdaniem jest niezbędna do budowania dobrego sąsiedztwa w przyszłości. Ta rzeźba nie jest nośnikiem nienawiści, a zwróceniem uwagi na problem wojen i gwałtów. Ja podchodzę z otwartym sercem, z miłością do ludzi, do wszystkich, kocham również i Rosjan - napisał. Dodał, że "postać radzieckiego żołnierza pojawia się w odniesieniu do konkretnych wydarzeń w konkretnym czasie i miejscu - w tym wypadku Gdańska 1945".

- Chciałem głośno powiedzieć o prawdzie historycznej. Mówię o jej przemilczanym wątku. O niewinnych ludziach, kobietach, którzy przez wojnę ucierpieli. Nie zajmuję się wojną jako konfliktem nacji - napisał artysta, dodając, że przeprasza, jeśli kogoś obraził.

PAP

[FOTO: archiwum Jerzego Bohdana Szumczyka]

Warto poczytać

 1. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 2. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 3. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 4. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 5. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 6. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook