Jedynie prawda jest ciekawa

Zapaść w służbie zdrowia

24.11.2012

Największe specjalistyczne kliniki w Warszawie ograniczają przyjęcia pacjentów - alarmuje niezalezna.pl.

Na pomoc mogą liczyć jedynie osoby, którym zagraża śmierć. Chorzy są odsyłani od szpitala do szpitala. Nawet dzieci wysyła się z Warszawy do Radomia lub Płocka.

Portal opisuje tragiczną sytuacje w służbie zdrowia.

Szpitale tłumaczą, że nie mają już pieniędzy, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za usługi medyczne wykonywane poza kontraktem. Na koniec roku niezapłacone rachunki za leczenie szpitalne mogą sięgnąć nawet 2 mld zł.

Zapaść w służbie zdrowia dotyka najboleśniej chore dzieci. Warszawski Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, czyli placówki wykonujące specjalistyczne, a co za tym idzie kosztowne zabiegi, całkowicie lub częściowo zawiesiły planowe przyjmowanie pacjentów. W szpitalach dziecięcych nie ma ostrych dyżurów specjalistycznych, bo za dużo kosztują. A lekarze, którzy nie mają specjalizacji w dziedzinie chorób dziecięcych, obawiając się konsekwencji w wypadku popełnienia błędu, nie chcą przyjmować małych pacjentów. Ostatecznie dzieci kierowane są do placówek w innych miastach.

Po kłopotach Warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka, a także Centrum Zdrowia Dziecka problem ma także także renomowany Wojskowy Instytut Medyczny, który już zamknął drzwi przed chorymi. Szpital ograniczył zaplanowane wcześniej przyjęcia. Nawet część wizyt w specjalistycznych przychodniach została przełożona na przyszły rok.

Specjaliści, niestety, są zgodni co do tego, że w 2013 r. będzie jeszcze gorzej.

W wyniku rosnącego bezrobocia obniżają się wpływy z ubezpieczeń zdrowotnych. Pogłębiający się w przyszłym roku kryzys sprawi, że pieniędzy będzie jeszcze mniej. Pacjenci odesłani z przychodni wrócą w styczniu i ustawią się w jeszcze dłuższych kolejkach - pisze Gazeta Polska Codziennie.

gpcodziennie.pl/run

fot. G. Stachacz


Warto poczytać

 1. waszczykowski22092017 23.10.2017

  Waszczykowski krytykuje artykuły we włoskiej prasie. "Są jednostronne"

  Szef dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że niektóre artykuły na temat Polski we włoskiej prasie są "skrajnie jednostronne" i w sposób nieprawdziwy przedstawiają sytuację. Tak odniósł się do publikacji między innymi na temat migrantów.

 2. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 3. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 4. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 5. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook