Jedynie prawda jest ciekawa


Zapaść w służbie zdrowia

24.11.2012

Największe specjalistyczne kliniki w Warszawie ograniczają przyjęcia pacjentów - alarmuje niezalezna.pl.

Na pomoc mogą liczyć jedynie osoby, którym zagraża śmierć. Chorzy są odsyłani od szpitala do szpitala. Nawet dzieci wysyła się z Warszawy do Radomia lub Płocka.

Portal opisuje tragiczną sytuacje w służbie zdrowia.

Szpitale tłumaczą, że nie mają już pieniędzy, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za usługi medyczne wykonywane poza kontraktem. Na koniec roku niezapłacone rachunki za leczenie szpitalne mogą sięgnąć nawet 2 mld zł.

Zapaść w służbie zdrowia dotyka najboleśniej chore dzieci. Warszawski Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, czyli placówki wykonujące specjalistyczne, a co za tym idzie kosztowne zabiegi, całkowicie lub częściowo zawiesiły planowe przyjmowanie pacjentów. W szpitalach dziecięcych nie ma ostrych dyżurów specjalistycznych, bo za dużo kosztują. A lekarze, którzy nie mają specjalizacji w dziedzinie chorób dziecięcych, obawiając się konsekwencji w wypadku popełnienia błędu, nie chcą przyjmować małych pacjentów. Ostatecznie dzieci kierowane są do placówek w innych miastach.

Po kłopotach Warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka, a także Centrum Zdrowia Dziecka problem ma także także renomowany Wojskowy Instytut Medyczny, który już zamknął drzwi przed chorymi. Szpital ograniczył zaplanowane wcześniej przyjęcia. Nawet część wizyt w specjalistycznych przychodniach została przełożona na przyszły rok.

Specjaliści, niestety, są zgodni co do tego, że w 2013 r. będzie jeszcze gorzej.

W wyniku rosnącego bezrobocia obniżają się wpływy z ubezpieczeń zdrowotnych. Pogłębiający się w przyszłym roku kryzys sprawi, że pieniędzy będzie jeszcze mniej. Pacjenci odesłani z przychodni wrócą w styczniu i ustawią się w jeszcze dłuższych kolejkach - pisze Gazeta Polska Codziennie.

gpcodziennie.pl/run

fot. G. Stachacz


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook