Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zapaść w służbie zdrowia

24.11.2012

Największe specjalistyczne kliniki w Warszawie ograniczają przyjęcia pacjentów - alarmuje niezalezna.pl.

Na pomoc mogą liczyć jedynie osoby, którym zagraża śmierć. Chorzy są odsyłani od szpitala do szpitala. Nawet dzieci wysyła się z Warszawy do Radomia lub Płocka.

Portal opisuje tragiczną sytuacje w służbie zdrowia.

Szpitale tłumaczą, że nie mają już pieniędzy, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za usługi medyczne wykonywane poza kontraktem. Na koniec roku niezapłacone rachunki za leczenie szpitalne mogą sięgnąć nawet 2 mld zł.

Zapaść w służbie zdrowia dotyka najboleśniej chore dzieci. Warszawski Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, czyli placówki wykonujące specjalistyczne, a co za tym idzie kosztowne zabiegi, całkowicie lub częściowo zawiesiły planowe przyjmowanie pacjentów. W szpitalach dziecięcych nie ma ostrych dyżurów specjalistycznych, bo za dużo kosztują. A lekarze, którzy nie mają specjalizacji w dziedzinie chorób dziecięcych, obawiając się konsekwencji w wypadku popełnienia błędu, nie chcą przyjmować małych pacjentów. Ostatecznie dzieci kierowane są do placówek w innych miastach.

Po kłopotach Warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka, a także Centrum Zdrowia Dziecka problem ma także także renomowany Wojskowy Instytut Medyczny, który już zamknął drzwi przed chorymi. Szpital ograniczył zaplanowane wcześniej przyjęcia. Nawet część wizyt w specjalistycznych przychodniach została przełożona na przyszły rok.

Specjaliści, niestety, są zgodni co do tego, że w 2013 r. będzie jeszcze gorzej.

W wyniku rosnącego bezrobocia obniżają się wpływy z ubezpieczeń zdrowotnych. Pogłębiający się w przyszłym roku kryzys sprawi, że pieniędzy będzie jeszcze mniej. Pacjenci odesłani z przychodni wrócą w styczniu i ustawią się w jeszcze dłuższych kolejkach - pisze Gazeta Polska Codziennie.

gpcodziennie.pl/run

fot. G. Stachacz


Słowa kluczowe:

zdrowie

,

NFZ

,

szpital

,

długi

Warto poczytać

 1. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 2. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 3. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 4. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 5. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 6. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 7. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook