Jedynie prawda jest ciekawa


Zapaść w służbie zdrowia

24.11.2012

Największe specjalistyczne kliniki w Warszawie ograniczają przyjęcia pacjentów - alarmuje niezalezna.pl.

Na pomoc mogą liczyć jedynie osoby, którym zagraża śmierć. Chorzy są odsyłani od szpitala do szpitala. Nawet dzieci wysyła się z Warszawy do Radomia lub Płocka.

Portal opisuje tragiczną sytuacje w służbie zdrowia.

Szpitale tłumaczą, że nie mają już pieniędzy, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za usługi medyczne wykonywane poza kontraktem. Na koniec roku niezapłacone rachunki za leczenie szpitalne mogą sięgnąć nawet 2 mld zł.

Zapaść w służbie zdrowia dotyka najboleśniej chore dzieci. Warszawski Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, czyli placówki wykonujące specjalistyczne, a co za tym idzie kosztowne zabiegi, całkowicie lub częściowo zawiesiły planowe przyjmowanie pacjentów. W szpitalach dziecięcych nie ma ostrych dyżurów specjalistycznych, bo za dużo kosztują. A lekarze, którzy nie mają specjalizacji w dziedzinie chorób dziecięcych, obawiając się konsekwencji w wypadku popełnienia błędu, nie chcą przyjmować małych pacjentów. Ostatecznie dzieci kierowane są do placówek w innych miastach.

Po kłopotach Warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka, a także Centrum Zdrowia Dziecka problem ma także także renomowany Wojskowy Instytut Medyczny, który już zamknął drzwi przed chorymi. Szpital ograniczył zaplanowane wcześniej przyjęcia. Nawet część wizyt w specjalistycznych przychodniach została przełożona na przyszły rok.

Specjaliści, niestety, są zgodni co do tego, że w 2013 r. będzie jeszcze gorzej.

W wyniku rosnącego bezrobocia obniżają się wpływy z ubezpieczeń zdrowotnych. Pogłębiający się w przyszłym roku kryzys sprawi, że pieniędzy będzie jeszcze mniej. Pacjenci odesłani z przychodni wrócą w styczniu i ustawią się w jeszcze dłuższych kolejkach - pisze Gazeta Polska Codziennie.

gpcodziennie.pl/run

fot. G. Stachacz


Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook