Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zapadł wyrok dla Białorusina oszukującego WSI

15.12.2014

Siedem lat więzienia - taki wyrok usłyszał obywatel Białorusi Aleksandr L. za to, że pozorując przez 8 lat współpracę wywiadowczą z b. Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, przekazał im bezwartościowe informacje o Białorusi, wyłudzając 319 tys. dol. i 18 tys. euro.

Po tajnym procesie L. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł w poniedziałek, że nie jest on winny udziału w obcym wywiadzie w ramach jego "gry operacyjnej" - jak chciała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Sąd zmienił tę kwalifikację prawną, uznając L. za winnego przestępstwa "dezinformacji wywiadowczej" przez dostarczanie podrobionych lub przerobionych dokumentów oraz doprowadzenia WSI do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem".

Wyrok jest nieprawomocny. Apelację zapowiedziała i obrona, i prokuratura, która będzie nadal domagała się uznania udziału L. w obcym wywiadzie (żądała za to 8 lat więzienia).

Jawna była tylko sama sentencja wyroku; jego uzasadnienie ustne sąd utajnił - jak i cały proces. Z sentencji wynikało, że L. został pozyskany do tajnej współpracy z WSI za wynagrodzeniem i od 1999 r. do 2007 r. "pozorował oddawanie usług wywiadowczych RP". Polegało to na świadomym przekazywaniu przez niego takich nieprawdziwych informacji, jak np. wiadomość o rzekomych agentach białoruskich, uplasowanych w najważniejszych instytucjach państwa polskiego oraz o działalności siatki szpiegów białoruskich w Polsce. Sąd ujawnił, że zmusiło to WSI do "nieefektywnych działań operacyjnych".

Ponadto L. przekazał fałszywą listę oficerów białoruskich służb specjalnych oraz inne rzekome tajne dokumenty Białorusi, m.in. o jej siłach zbrojnych. Sąd ujawnił, że w istocie były to przerobione materiały ogólnodostępne, pochodzące m.in. z czasów ZSRR. By się uwiarygodnić w oczach WSI, L. przedłożył im sfałszowane zaświadczenie o ukończeniu kursu służb specjalnych Białorusi - było to przerobione zaświadczenie KGB ZSRR, na którym widniał m.in. herb ZSRR.

Jak ujawnił sąd, współpraca L. z WSI trwała do 2007 r. L. nawiązał jeszcze w 2011 r. kontakt ze Służbą Wywiadu Wojskowego (która zastąpiła WSI rozwiązane przez rząd PiS). L. chciał i od SWW wyłudzić pieniądze w zamian za rzekome materiały tajnych służb Białorusi (m.in. o rzekomym Polaku z nimi współpracującym). SWW nic mu jednak nie zapłaciła, a wkrótce po kontakcie z jej oficerem, L. został w listopadzie 2011 r. zatrzymany i aresztowany. Od tego czasu przebywa w areszcie.

Podsądnemu, który odpowiadał z aresztu, groziło do 10 lat więzienia. Akt oskarżenia wpłynął do sądu w lutym br. Proces ruszył w czerwcu br. Jako świadkowie anonimowi zeznawali w nim oficerowie służb specjalnych RP od sprawy L.

"Sprawę znam, ale jej nie komentuję" - powiedział PAP szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak. Nie komentował jej też b. szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

Wiosną tego roku polskie media pisały o zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz SWW dwóch białoruskich szpiegów. Jeden z nich miał zostać wtedy aresztowany; wobec innego - zatrzymanego już wcześniej - wpłynął akt oskarżenia. Według Dziennika.pl chodzi o 41-latka, który od ponad dwóch lat jest w areszcie. Miał on przez kilka lat współpracować z oficerami zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy uważali go za swe źródło w białoruskich służbach i mieli płacić mu za informacje. Zdaniem Dziennika.pl dopiero po likwidacji WSI miało się okazać, że przekazując informacje, miał on wykonywać rozkazy Mińska, dezinformując polskie służby.

Według dorocznego raportu ABW, Agencja "pogłębiła wiedzę" o metodach działania służb specjalnych Białorusi, dla których "kierunek polski pozostaje jednym z priorytetów działalności". Są one ukierunkowane na "poszukiwanie rynków zbytu na towary białoruskie, firm gotowych inwestować w ich kraju, a także możliwości uzyskiwania środków z programów pomocowych UE". Ponadto interesują się one polskim sektorem zbrojeniowym, wojskiem i systemami bezpieczeństwa wewnętrznego.

W 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał na pięć lat i sześć miesięcy więzienia obywatela Białorusi Siergieja Monicza. Sąd uznał, że za pieniądze chciał on zdobyć tajne informacje o polskim MSZ. Monicza zatrzymano w 2006 r. na Litwie na wniosek Polski, która zażądała jego ekstradycji, na co zgodził się litewski sąd. Monicz twierdził, że padł ofiarą prowokacji polskich służb.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 2. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 3. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 4. a7ee927633f2492cbe9bc3f5465d3f0b 25.10.2016

  Kukiz’15: Rządy PiS to drobna zmiana

  Rządy PiS, to nie jest dobra zmiana, ale drobna zmiana, to rządy kontynuacji - ocenili we wtorek posłowie Kukiz'15.

 5. st-st-st 25.10.2016

  Będą zarzuty dla kobiety z "czarnego protestu"

  Zarzuty mają dotyczyć naruszenia nietykalności i znieważenia policjanta" - powiedział PAP we wtorek oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata

 6. nood-st 25.10.2016

  Nowoczesna tendencyjnie o roku rządów PiS

  We wtorek mija rok od wygranych przez PiS wyborów parlamentarnych.

 7. eu-12324301920 25.10.2016

  Rząd odpowie na zalecenia KE

  Będzie pisemna odpowiedź rządu w sprawie zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących ochrony praworządności - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook