Jedynie prawda jest ciekawa


Zamordowali ojca. Sprawa wychodzi na jaw po 23 latach

12.06.2018
morderstwo
Zamordowali ojca. Sprawa wychodzi na jaw po 23 latach

Dzisiaj w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga rusza proces o zabójstwo dokonane 23 lata temu. W 1995 roku 41-letnia dziś Monika S. i jej dziś 48-letni konkubent Bogdan G. zamordowali ojca oskarżonej. Poćwiartowane ciało ukryli. Sprawa nie wyszłaby może na jaw, gdyby para się nie rozstała.

Marzec 2017 roku. Do bloku na warszawskim Grochowie przyjeżdża policja. Monika S. zgłasza, że jej były konkubent Bogdan G. przyszedł nieproszony, grozi, nie pozwala jej wejść do mieszkania. Bogdan G. przyszedł z awanturą, bo był wściekły, że kobieta go porzuciła. W obecności funkcjonariuszy straszy byłą partnerkę, że wyjawi "ich wspólny sekret". Chwilę później opowiada policjantom, że w 1995 roku z pomocą Moniki S. zamordował jej ojca. Zwłoki poćwiartowali i ukryli na terenach zielonych przy ul. Płowieckiej w Warszawie.

Awanturujący się 48-latek miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali oboje.

Oto przebieg zdarzeń według śledczych. W 1995 roku Bogdan G. i Monika S. mieszkali przy ul. Ostrobramskiej wraz z jej rodzicami. Matka przebywała wówczas w szpitalu. Ojciec nadużywał alkoholu. Któregoś dnia Bogdan G. nie mógł się dostać do mieszkania, bo teść nie otwierał. Gdy przyszła Monika S. weszli do mieszkania, gdzie oświadczył jej, że ma dość Zenona S. i zaproponował, że go zabije. Po uzyskaniu aprobaty ukochanej, 25-letni wówczas G. wziął długi na około 20 cm kuchenny nóż i zadał nim ofierze cios w okolice serca. Później wspólnie przeciągnęli ciało Zenona S. do innego pokoju. Po około dwóch dniach poćwiartowali zwłoki i wywieźli miejskim autobusem w okolice tzw. Zakola Wawerskiego - to podmokły teren u zbiegu Trasy Siekierkowskiej i ul. Ostrobramskiej. Utopili tam korpus, kończyny i głowę ofiary.

Niczego nieświadoma matka Moniki S. niedługo potem zgłosiła zaginięcie męża. Przesłuchana w ubiegłym roku przyznała, że zniknięcie Zenona S. niespecjalnie ją zdziwiło, bo często przebywał u kochanek i znajomych, z którymi pił alkohol. Zdarzało się, że nie było go dłuższy czas. Zięć wiele razy podkreślał, że ofiara już nie wróci. Mówił, że Zenon S. został zamordowany i że sam tego dokonał, ale teściowa nie uwierzyła, bo mówił to spokojnym tonem.

Monika S. rzuciła Bogdana G. w 2008 roku dla innego. Teraz ma kolejnego partnera. Z Bogdanem G. utrzymywała jednak kontakty, bo mają wspólne dziecko.

Kiedy Bogdan G. usłyszał zarzut zabójstwa, od razu się przyznał. Tłumaczył, że ojciec ukochanej był alkoholikiem i awanturnikiem. Żona i córka się go bały. Wyjaśnił, że zabójstwa dokonał z miłości do Moniki S., a ona nie próbowała go odwieść od tego zamysłu. Podczas eksperymentu procesowego odtworzył sytuację, w której pozbawił teścia życia. Pokazał także, gdzie ukryli zwłoki, ale szczątków nie udało się odnaleźć.

Monikę prokurator oskarża o nakłanianie do zabójstwa. Kobieta nie przyznała się do udzielania wsparcia ukochanemu. Negowała także swój udział m.in. w ćwiartowaniu zwłok. Podczas jednego z pierwszych przesłuchań powiedziała, że zabójstwa nie zgłosiła na policję, bo była w szoku i się bała. Bogdan G. miał ją szantażować, że zostanie z nim do końca życia albo "pójdzie siedzieć". Podobną wersję znał jej obecny konkubent.

Mimo że od zabójstwa minęły 23 lata ekspertom udało się odtworzyć niezwykłą liczbę śladów kryminalistycznych. Ściany, wykładzina, linoleum, fragmenty listew przypodłogowych, a także walizka, w której wynieśli zwłoki - wszędzie, po spryskaniu luminolem, było widać ślady krwi.

Proces pary rusza dzisiaj w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga. Na rozprawę zostaną doprowadzeni z aresztów śledczych.

(PAP)

fot. Wikipedia commons

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 4. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 5. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 6. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

 7. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook