Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach w Berlinie. Prokuratura czeka na materiał dowodowy z Niemiec

05.01.2017

Polscy śledczy czekają na materiał dowodowy od niemieckiej prokuratury ws. terminu zgonu polskiego kierowcy ciężarówki wykorzystanej w zamachu Berlinie - poinformowała w czwartek PAP Aldona Lema z Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

„Jeżeli chodzi o dokładny termin zgonu obywatela polskiego, który jest ofiarą przestępstwa prokuratura polska bazuje wyłącznie na dokumentacji udostępnionej w chwili obecnej przez stronę niemiecką" - powiedziała PAP Lema.

"Przekazanie zwłok polskiej stronie nastąpiło z punktu widzenia możliwości przeprowadzenia badań kryminalistycznych po upływie dość długiego terminu, który doprowadził do dekonstrukcji śladów. Niektóre techniki przeprowadzenia badań kryminalistycznych na terenie Niemiec były wprost niemożliwe do przeprowadzenia już w trakcie czynności w polskim zakładzie medycyny sądowej" - dodała.

Rzeczniczka niemieckiej prokuratury federalnej powiedziała w środę, iż polski kierowca został zastrzelony w czasie, gdy ciężarówka znajdowała się na odległym o kilka kilometrów od miejsca zamachu parkingu przy bulwarze Friedrich-Krause-Ufer. Kierowca siedział wtedy na fotelu pasażera, czego dowiodło między innymi badanie śladów dymu prochowego.

Zdaniem Lemy, polska prokuratura będzie mogła zająć stanowisko ws. terminu zgonu polskiego kierowcy dopiero wtedy, kiedy strona polska otrzyma materiał dowody, który stanowił podstawę informacji podanej przez rzecznika niemieckiej prokuratury.

Pytana przez PAP, czy z materiałów niemieckich śledczych już przekazanych polskiej prokuraturze wynika, kiedy polski kierowca został postrzelony Lema odpowiedziała, "Jest to objęte tajemnicą śledztwa".

"W tej chwili oczekujemy także na informacje ze strony niemieckiej dotyczące terminu i możliwości przekazania do badań kryminalistycznych w śledztwie polskim całego zestawu samochodowego wykorzystanego w zamachu. Czekamy również na realizację wniosku o pomoc prawną, który wystosowaliśmy do prokuratury włoskiej" - dodała Lema.

Prokurator dodała także, że wstępne opinie biegłych ze szczecińskiego zakładu medycyny sądowej ws. ciała polskiego kierowcy powinny być znane jeszcze w styczniu.

Powołując się na śledczych niemieckie media podawały wcześniej różne informacje na temat zamachu - w tym taką, że Polak walczył w kabinie ciężarówki z terrorystą, próbując udaremnić wjechanie na jarmark.

19 grudnia kierowana najprawdopodobniej przez Anisa Amriego ciężarówka wjechała na jarmark bożonarodzeniowy koło Kościoła Pamięci w centrum Berlina, przebywając aż do zatrzymania się dystans około 80 metrów. Łącznie w zamachu zginęło 12 ludzi, w tym polski kierowca ciężarówki Łukasz Urban. 14 innych osób doznało bardzo ciężkich obrażeń.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 2. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 3. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 4. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 5. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 6. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 7. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 8. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook