Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamach na niezależność sądownictwa?

19.11.2011

Ministerstwo Finansów zamierza znieść autonomię budżetową najważniejszych sądów. Niewykorzystanie przez nie środki mają wrócić do budżetu państwa. Sędziowie protestują.

- Skarb Państwa ma duże potrzeby pożyczkowe i takie działanie może mieć na celu zwiększenie płynności finansowej. Jeżeli na kontach tych instytucji leżą rzeczywiście jakieś pieniądze, to jest to jakiś sposób na oszczędności. Jednak, jeśli nie to jest brane pod uwagę, to nie widzę merytorycznego argumentu, czemu miałoby to służyć – komentuje dla Stefczyk.Info specjalista z Instytutu Sobieskiego Maciej Rapkiewicz. Przypomina także, że te instytucje nie podlegają Ministerstwu Finansów, tylko Ministerstwu Sprawiedliwości.

O co tu chodzi? Ministerstwo Finansów chce, żeby w 2012 roku prezesi Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Najwyższej Izby Kontroli nie mogli samodzielnie dokonywać przesunięć w swoich budżetach. Oznacza to, że jeśli któraś z wyżej wymienionych instytucji nie wykorzysta wszystkich środków, to nie będzie mogła przeznaczyć ich np. na premie dla pracowników, ale będzie musiała je zwrócić do budżetu państwa.

Resort finansów liczy, że przyniesie to oszczędności, ale dzisiaj nie potrafi sprecyzować ile one wyniosą. W zeszłym roku przesunięcia finansowe w tych instytucjach wyniosły ok. 63 mln zł.

Sami zainteresowani twierdzą, że jest to zamach na niezależność sądownictwa. Przeciwko takiemu projektowi jest prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, który uważa, że rozwiązania proponowane przez resort finansów oznaczają podporządkowanie sądownictwa rządowi. Z kolei prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Włodzimierz Ryms uważa, że to nie od woli ministra finansów zależy, czy środki finansowe przyznane NSA zostaną przeniesione z jednego celu na inny.

MK

(fot. PAP/ Adam Warżawa)

Słowa kluczowe:

sądy

,

niezależność

,

autonomia

,

budżet

Warto poczytać

 1. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 2. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 3. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 4. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 5. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 6. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 7. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 8. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook