Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamach na niezależność sądownictwa?

19.11.2011

Ministerstwo Finansów zamierza znieść autonomię budżetową najważniejszych sądów. Niewykorzystanie przez nie środki mają wrócić do budżetu państwa. Sędziowie protestują.

- Skarb Państwa ma duże potrzeby pożyczkowe i takie działanie może mieć na celu zwiększenie płynności finansowej. Jeżeli na kontach tych instytucji leżą rzeczywiście jakieś pieniądze, to jest to jakiś sposób na oszczędności. Jednak, jeśli nie to jest brane pod uwagę, to nie widzę merytorycznego argumentu, czemu miałoby to służyć – komentuje dla Stefczyk.Info specjalista z Instytutu Sobieskiego Maciej Rapkiewicz. Przypomina także, że te instytucje nie podlegają Ministerstwu Finansów, tylko Ministerstwu Sprawiedliwości.

O co tu chodzi? Ministerstwo Finansów chce, żeby w 2012 roku prezesi Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Najwyższej Izby Kontroli nie mogli samodzielnie dokonywać przesunięć w swoich budżetach. Oznacza to, że jeśli któraś z wyżej wymienionych instytucji nie wykorzysta wszystkich środków, to nie będzie mogła przeznaczyć ich np. na premie dla pracowników, ale będzie musiała je zwrócić do budżetu państwa.

Resort finansów liczy, że przyniesie to oszczędności, ale dzisiaj nie potrafi sprecyzować ile one wyniosą. W zeszłym roku przesunięcia finansowe w tych instytucjach wyniosły ok. 63 mln zł.

Sami zainteresowani twierdzą, że jest to zamach na niezależność sądownictwa. Przeciwko takiemu projektowi jest prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, który uważa, że rozwiązania proponowane przez resort finansów oznaczają podporządkowanie sądownictwa rządowi. Z kolei prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Włodzimierz Ryms uważa, że to nie od woli ministra finansów zależy, czy środki finansowe przyznane NSA zostaną przeniesione z jednego celu na inny.

MK

(fot. PAP/ Adam Warżawa)

Słowa kluczowe:

sądy

,

niezależność

,

autonomia

,

budżet

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook