Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamach na niezależność sądownictwa?

19.11.2011

Ministerstwo Finansów zamierza znieść autonomię budżetową najważniejszych sądów. Niewykorzystanie przez nie środki mają wrócić do budżetu państwa. Sędziowie protestują.

- Skarb Państwa ma duże potrzeby pożyczkowe i takie działanie może mieć na celu zwiększenie płynności finansowej. Jeżeli na kontach tych instytucji leżą rzeczywiście jakieś pieniądze, to jest to jakiś sposób na oszczędności. Jednak, jeśli nie to jest brane pod uwagę, to nie widzę merytorycznego argumentu, czemu miałoby to służyć – komentuje dla Stefczyk.Info specjalista z Instytutu Sobieskiego Maciej Rapkiewicz. Przypomina także, że te instytucje nie podlegają Ministerstwu Finansów, tylko Ministerstwu Sprawiedliwości.

O co tu chodzi? Ministerstwo Finansów chce, żeby w 2012 roku prezesi Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Najwyższej Izby Kontroli nie mogli samodzielnie dokonywać przesunięć w swoich budżetach. Oznacza to, że jeśli któraś z wyżej wymienionych instytucji nie wykorzysta wszystkich środków, to nie będzie mogła przeznaczyć ich np. na premie dla pracowników, ale będzie musiała je zwrócić do budżetu państwa.

Resort finansów liczy, że przyniesie to oszczędności, ale dzisiaj nie potrafi sprecyzować ile one wyniosą. W zeszłym roku przesunięcia finansowe w tych instytucjach wyniosły ok. 63 mln zł.

Sami zainteresowani twierdzą, że jest to zamach na niezależność sądownictwa. Przeciwko takiemu projektowi jest prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, który uważa, że rozwiązania proponowane przez resort finansów oznaczają podporządkowanie sądownictwa rządowi. Z kolei prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Włodzimierz Ryms uważa, że to nie od woli ministra finansów zależy, czy środki finansowe przyznane NSA zostaną przeniesione z jednego celu na inny.

MK

(fot. PAP/ Adam Warżawa)

Słowa kluczowe:

sądy

,

niezależność

,

autonomia

,

budżet

Warto poczytać

 1. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 2. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 3. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 4. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 5. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 6. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 7. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 8. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook