Jedynie prawda jest ciekawa


Zalewska ws. reformy edukacji:"Projekt podpiszę 14 lutego"

02.02.2017

Podstawa programowa jest prawie gotowa, skończyliśmy konsultacje; projekt podpiszę 14 lutego - zadeklarowała w czwartek konferencji prasowej minister edukacji Anna Zalewska.

Podstawa programowa jest prawie gotowa, skończyliśmy konsultacje; projekt podpiszę 14 lutego - zadeklarowała w czwartek konferencji prasowej minister edukacji Anna Zalewska. 

Wiceminister Maciej Kopeć dodał, że w weekend eksperci będą analizować uwagi do projektu.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym opisane
jest, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym.


Nowa podstawa programowa ma być wprowadzana stopniowo po wejściu w życie reformy zmieniającej
strukturę szkół. Jako pierwsi - od 1 września 2017 r. - uczyć się zgodnie z nią będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej. Projekt podstawy dla 8-letniej szkoły podstawowej został skierowany do konsultacji pod koniec grudnia ub.r. Poprzedziły je prekonsultacje.


"Dotrzymujemy terminów, dotrzymujemy słowa. Powiedzieliśmy, że do 31 stycznia będą konsultacje nad rozporządzeniem dotyczącym podstawy programowej do szkół podstawowych. Umówiliśmy się na konferencję 2 lutego i jest konferencja, po to by zakomunikować, że mieliśmy intensywne prace, intensywne konsultacje (...) Jednocześnie chcemy poinformować, że rozporządzenie zostanie podpisane 14 lutego, tak by nie uchybić żadnej uwadze. Do 31 stycznia do godziny 24. jeszcze spływały drobne uwagi, które chcemy przeanalizować" - powiedziała Zalewska.


Jej zdaniem podstawa programowa jest nowoczesna i będzie mobilizować nauczycieli do doskonalenia. Dodała że, nauczyciele klas I, IV i VII szkół podstawowych do czerwca będą przeszkoleni z nowej podstawy programowej. Zapewniła, że jej resort o to zadba.


Szefowa MEN przypomniała, że w konsultacjach jest projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Określone jest w nim ile lekcji danego przedmiotu będzie miał uczeń na każdym etapie nauczania, w każdej klasie. Termin konsultacji tego projektu mija 21 lutego.

"Przed nami jeszcze intensywna praca nad podstawami programowymi do liceum ogólnokształcącego, do technikum i nowej branżowej szkoły podstawowej"  powiedziała minister. Zapowiedziała, że projekty tych podstaw przedstawi do konsultacji w kwietniu.

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć poinformował, że podczas prekonsultacji i konsultacji projektu podstawy wpłynęły uwagi od innych resortów i od partnerów społecznych. "Trwają ostatnie prace, które zakończą się w sobotę. Także dziś nastąpi spotkanie koordynatorów poszczególnych przedmiotów.

Od dziś do soboty będą ostatnie uwagi redakcyjne. Nastąpi ostateczne przygotowanie projektu, który podpisze pani minister" - powiedział.


Poinformował, że także, że 25 stycznia było "bardzo długi i bardzo konkretne" spotkanie z wydawcami podręczników. Według Kopcia, ze strony wydawców nie ma informacji, które by dotyczyła jakiegoś zagrożenia, że podręczniki do nowej klasy I, IV i VII nie powstaną. "Takie podręczniki będą" - zapewnił. Dodał, że obecna konferencja prasowa jest potwierdzeniem dla wydawców, że "jeśli chodzi o pewna wizję i konstrukcję" projektowana podstawa programowa nie ulegnie zmianom.

Zarówno Zalewska, jak i Kopeć zapewnili, że merytoryczne uwagi do projektu podstawy zostaną uwzględnione.

[foto.PAP/Leszek Szymański]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook