Jedynie prawda jest ciekawa


Zalewska: Samorządy gotowe na reformę edukacji

26.01.2017

Minister edukacji odpowiedziała na pytania posłanek opozycji.

Większość samorządów jest "właściwie gotowa" do zmian sieci szkół wynikających ze zmiany struktury szkół - powiedziała w czwartek w Sejmie minister edukacji Anna Zalewska. Dodała, że w tych samorządach, gdzie jeszcze toczone są dyskusje, sytuacja jest zdiagnozowana.


Zalewska odpowiadała na pytania posłanek PO Krystyny Szumilas i Urszuli Augustyn dotyczące reformy edukacji.


"Ruszyło ekspresowe demolowanie polskiego systemu edukacji. Do końca marca samorządy muszą uchwalić nową sieć szkolną (...). Tak w zasadzie muszą podjąć dwie uchwały: najpierw projekt, a potem uchwałę definiującą nową sieć" - powiedziała Szumilas. Przypomniała, że przed podjęciem uchwały ostatecznej, projektowana sieć musi uzyskać pozytywną opinie kuratora. Na podjęcie decyzji ma on 21 dni. W efekcie - jak oceniła - samorządy mają bardzo mało czasu na konsultacje z mieszkańcami.


Powiedziała, że przy okazji zmiany sieci szkół wynikającej z likwidacji gimnazjów, ruszyła likwidacja również innych szkół: podstawówek, liceów, szkół zawodowych. "Samorządy alarmują, że nie mają pieniędzy na reformę, na utrzymanie 8-klasowych szkół podstawowych, na ich wyposażenie. Mówią, że MEN je zmusza do zamykania szkół, których reforma miała nie dotyczyć" - powiedziała. Zaznaczyła, że dotyczy to zarówno dużych miast, jak i małych miejscowości. Jako miejsca, gdzie jest problem z budową nowej sieci szkół wymieniła m.in. Radom, Kielce, Chorzów, Szczecin.


"To wszystko nieprawda" - oświadczyła Zalewska. Poinformowała, że już od połowy września, kiedy do konsultacji trafił projekt ustawy Prawo Oświatowe, wojewodowie, kuratorowie i wizytatorzy spotykali się i rozmawiali na temat reformy z samorządowcami, dyrektorami szkół, nauczycielami i rodzicami. Podała, że takich spotkań było blisko 1500. "Mamy zdiagnozowaną sytuację w całej Polsce" - podkreśliła.


Przypomniała też, że przed końcem listopada do każdej szkoły trafił pakiet informacyjny na temat planowanych zmian, MEN uruchomiło stronę internetową, odpowiadało także na maile, telefony. Przygotowało też dla samorządów wzór projektu tzw. specuchwały w sprawie zmiany sieci szkół.


"W tej chwili (...) samorządy są właściwie gotowe. Większość wymienionych przez panią (poseł) samorządów to sytuacje zdiagnozowane, gdzie toczą się jeszcze dyskusje" - powiedziała szefowa MEN.


Podkreśliła, że "specuchwała nie przewiduje jakiejkolwiek likwidacji, to jest tylko informacja na temat tego jak będzie wyglądała sieć szkół". "Przekształcenie gimnazjów, bo tak to nazywajmy, odbędzie się albo na szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące, szkołę branżową, technikum" - zaznaczyła. Dodała, że samorządy będą miały pięć lat na dostosowanie swojej dotychczasowej sieci szkół do opisanej w specuchwale.


Zapewniła, że na reformę przeznaczone są "spore pieniądze". Zaznaczyła, że te miasta, które Szumilas wymieniła, "są bardzo często policzone". "W Szczecinie byliśmy, pokazywaliśmy dodatkowe etaty, dodatkowe miejsca pracy. Pokazywaliśmy pieniądze na sześciolatka w przedszkolu (...), pokazaliśmy pieniądze na waloryzację" - powiedziała minister edukacji.


Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się 1 września 2017 r. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.


Mly/PAP


fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook