Jedynie prawda jest ciekawa


Żale prezydenta Komorowskiego

05.08.2015

„Łatwiej jest grać na emocjach, szczególnie negatywnych. To bardzo proste. Natomiast trzeba sięgnąć do poczucia odpowiedzialności ludzi za własne życie i dorobek”.

Demokracja ma to do tego, że potrafi płatać różne figle” - mówił Bronisław Komorowski w pożegnalnym wywiadzie na antenie tvn24.

Odchodzący prezydent w Belwederze mówił o „mieszanych uczuciach”, jakie mu towarzyszą w związku z przegranymi wyborami. „Czasem myślę z przyjemnością o następnych dniach, gdy będę bez tego ciężaru odpowiedzialności. Będę obserwatorem wypoczywającym” - cieszył się Komorowski.

Pytany o swoje pożegnanie z wojskiem, Komorowski przyznał, że „ma słabość do wojska”. „Przez 26 lat w jakiejś mierze funkcjonowałem razem z wojskiem. (…) To nie jest kwestia emocji, ale przekonania, że obszar obronności powinien owocować szczególną aktywnością. Liczę sobie zachowania w sprawach wojska od 90 roku aż po dzień dzisiejszy” - tłumaczył, wspominając swoje zaangażowanie w MON.

W rozmowie nie zabrakło pytania o początek prezydentury Andrzeja Dudy i chęć osłabienia podziałów, co deklaruje nowy prezydent. „Uważam, że nie deklaracje tutaj decydują i wysyłane listy, ale praktyka własnej działalności. Aby móc ocenić, czy są to deklaracje składane z prawdziwą intencją. Myślę, że Andrzej Duda musi potwierdzić słowa, które się pisze. Dla mnie sprawdzianem będzie jego własne zachowanie, czy będzie zabiegał o to, by być prezydentem nie tylko prawicy. (…) Czy znajdzie to odbicie w Kancelarii Prezydenta? Czy będą tam ludzie tylko z PiS i okolic PiS? Jest wystarczająca pora, by powiedzieć, że byłoby to dobre, gdyby prezydent starał się zasypywać podziały” - mówił.

Zdaniem Komorowskiego „sprawdzianem dla Dudy” będą dalsze losy Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Krytycznie ocenił nastawienie nowego prezydenta, który chce „naprawić Rzeczpospolitą”. „Coś tu pobrzmiewa z teorii o ruinach i zgliszczach. To retoryka rodem z kampanii. Prezydent powinien przedstawić nowy program działania, a nie go definiować. (…) Program prezydencki musi być uwiarygadniany przez dokonania, nie deklaracje” - podkreślił odchodzący prezydent.

„Nie chcę być recenzentem prezydenta, który obejmuje urząd, ale chcę zauważyć dobry kierunek zmian - już się nie obiecuje, że cofnie się wiek emerytalny, ale trzeba było tego nie obiecywać!” - irytował się Komorowski.

W ocenie prezydenta „obietnice trzeba składać ostrożnie”, a pomysł dotyczący nowej konstytucji, o czym mówił Andrzej Duda to „ambitne zadanie”, które zderzy się z jesienną rzeczywistością. „Wówczas trzeba będzie pytać prezesa PiS. (…) Ja nie jestem PiS, ja wiem jedno, że obecna konstytucja sprawdziła się w trudnych momentach państwa” - mówił.

Dopytywany o skręt w lewo w swoich poglądach i krytykę ze strony Kościoła, Komorowski odparł, że zawsze był „człowiekiem środka”. „Czuję się wychowankiem Tadeusza Mazowieckiego i z nim przeszedłem ogromną większość drogi. (…) W ramach tej polityki mieści się również przekonanie, że jest potrzebny przyjazny rozdział państwa od Kościoła” - podkreślał.

„Idę środkiem polskiej drogi, jak od 1989 roku” - dodawał.

W ocenie prezydenta Komorowskiego to nie episkopat zwrócił mu uwagę, ale „jedna osoba”, która napisała do niego list (chodzi o przewodniczącego KEP). Dopytywany, czy boi się - jak Ewa Kopacz - państwa wyznaniowego, prezydent mówił, że boi się, gdy „zaczyna się ścigać za odmienne poglądy”.

„Nigdzie w Europie tego rodzaju sytuacja nie zaistniała. Wszystkie episkopaty się jakoś inaczej zachowały w kwestiach ustaw dotyczących tej samej kwestii” - narzekał prezydent.

W ocenie Komorowskiego zwycięstwo PiS w jesiennych wyborach jest bardzo prawdopodobne, ale nie rozstrzygnięte. „Demokracja ma to do tego, że potrafi płatać różne figle” - ocenił.

Prezydent ocenił również fakt, że Polacy domagają się zmiany - zdaniem pana prezydenta to naturalna chęć związana ze zmianą pokoleniową.

„Łatwiej jest grać na emocjach, szczególnie negatywnych. To bardzo proste. Natomiast trzeba sięgnąć do poczucia odpowiedzialności ludzi za własne życie i dorobek. (…) Platformie jest do twarzy i zawsze było z formułowaniem obietnic do zrealizowania” - tłumaczył.

Pytany o przyszłość Platformy Obywatelskiej, prezydent śmiał się, mówiąc o „zmianie pokoleniowej”.

„Nie wycofałem się z życia partyjnego na poważnie, na serio… (…) Uważam, że atutem wszystkich formacji centrowych - a do takich zaliczam PO, kiedyś UW - jest to, że są bezpiecznym wyborem, bo wszyscy wiedzą, że nie głosują na eksperymenty” - podkreślał Komorowski.

W ostatnich słowach podziękował za „wiele, wiele lat spokoju”. „Życzę, by ten trudny okres udało się przeżyć w maksymalnym stopniu spokojnie” - zakończył.

TK,wPolityce.pl

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook