Zobacz więcej artykułów
Zakopane za wnioskiem do TK
31.05.2012
Rada Miasta Zakopane podjęła dziś podczas Sesji uchwałę o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Za wnioskiem głosowało dwunastu radnych, czterech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.
Gmina Zakopane jest ostatnią w województwie małopolskim, której wojewoda nie przekonał do wprowadzenia tego represyjnego prawa. Burmistrz czterokrotnie wprowadzał uchwałę, która miała utworzyć zespoły interdyscyplinarne oraz niebieską kartę na terenie gminy Zakopane i za każdym razem radni odrzucali projekt.
Zgodnie z założeniami ustawy, pracownik socjalny ma prawo odbierania dzieci rodzicom bez wyroku sądu. W każdej gminie mają powstać zespoły monitorujące nie tylko rodziny, w których występuje przemoc, lecz także te przemocą zagrożone. Zadaniem zespołów jest m. in zbieranie i przetwarzanie wrażliwych danych (takich jak np. przebyte choroby) o sprawcach przemocy i ich rodzinach, także bez ich zgody. Na podstawie jednego donosu, każdej rodzinie będzie mogła zostać założona tzw. Niebieska Karta, także bez zgody osoby dorosłej dotkniętej przemocą, a komisja złożona z 7 osób (m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, edukacji, służby zdrowia) będzie gromadziła dane o rodzinie, obradowała o sposobach rozwiązania jej problemów i wdrażała je w rodzinach.
Ustawodawca przewiduje, że problem przemocy dotyczy 50% rodzin w Polsce. Oznacza to, że połowa społeczeństwa ma zostać objęta systemem inwigilacji, poza kontrolą wymiaru sprawiedliwości.
TLa/Radio Alex
[fot.sxc.hu]
Chcesz być na bieżąco z informacjami na Stefczyk.info? Zapisz się do naszego newslettera
Poprzedni artykułNastępny artykuł