Jedynie prawda jest ciekawa


Zakończono ekshumacje na "Łączce"

31.05.2013

Koniec prac ekshumacyjnych na powązkowskiej "Łączce". Wydobyto już ok. 200 ciał ofiar stalinowskiego terroru. W tym roku - 80. Teraz trwają ich identyfikacje.

Jak "Rzeczpospolita" tylko w tym roku na tzw. Łączce, czyli w kwaterze „Ł" na warszawskich Powązkach, wydobyto szczątki ok. 80 ofiar. Prace nabrały tempa w ostatnich dwóch tygodniach. Początkowo planowane były do końca czerwca, ale skończyły się o miesiąc wcześniej.

Teraz prowadzone tam będą prace medyczne, które pomogą w identyfikacji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 40. i 50. XX w. Badacze wciąż kompletują materiał genetyczny od bliskich ofiar, który umożliwia zidentyfikowanie odkopanych szkieletów.
– Do tej pory mamy 220 pobranych próbek od rodzin ofiar – mówi gazecie dr Andrzej Ossowski, który kieruje pracami Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT).

Jak przypomina "Rz" w ubiegłym roku odnaleziono ponad 100 szkieletów. Dr Ossowski opowiada, że w tym roku do prac ekshumacyjnych włączono ciężki sprzęt używany do prac ziemnych, co zdecydowanie przyspieszyło proces wydobywania szczątków.

Jedną z większych trudności, z którymi musieli zmierzyć się badacze, było oddzielenie tzw. pochówków sanitarnych, czyli osób, które umarły z przyczyn naturalnych, od tych, które antropolodzy i archeolodzy zakwalifikowali jako pochówki więźniów.

– Więźniów chowano bez trumien, czasem wrzucano po kilku do jednego dołu, część ma przestrzelone czaszki. Niezwykle rzadko udaje się znaleźć przy nich jakiś przedmiot, np. medalik – tłumaczy prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN,nadzorujący powązkowskie ekshumacje.

Do pełnej liczby poszukiwanych ofiar brakuje jeszcze 100 osób. Dlatego może dojść do trzeciego etapu ekshumacji - informuje "Rzeczpospolita".

Do tej pory udało się zidentyfikować siedem znaczących postaci Polskiego Państwa Podziemnego, m.in. ostatniego komendanta głównego Narodowych Sił Zbrojnych Stanisława Kasznicy. Pracom towarzyszyły wielkie nadzieje na odnalezienie szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego i gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila". To się na razie nie udało.
Obecnie potwierdzana jest tożsamość majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory" – cichociemnego, legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich AK, a później Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie, który w chwili śmierci miał 31 lat. W zeszłym tygodniu ekipa IPN pobrała fragmenty tkanek z mogiły rodziców majora w Tarnobrzegu, które posłużą jako materiał porównawczy - czytamy w artykule.

Gdy na Łączce trwały ekshumacje, PBGOT cały czas prowadziła swoje prace. – We wtorek wieczorem zidentyfikowaliśmy, po kilku miesiącach prac, kolejną osobę – ujawnił „Rz" dr Ossowski.

ansa/Rzeczpospolita

[fot. A. Gołębiewski]


Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 3. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 4. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 5. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 6. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 7. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook