Jedynie prawda jest ciekawa


Zakończono ekshumacje na "Łączce"

31.05.2013

Koniec prac ekshumacyjnych na powązkowskiej "Łączce". Wydobyto już ok. 200 ciał ofiar stalinowskiego terroru. W tym roku - 80. Teraz trwają ich identyfikacje.

Jak "Rzeczpospolita" tylko w tym roku na tzw. Łączce, czyli w kwaterze „Ł" na warszawskich Powązkach, wydobyto szczątki ok. 80 ofiar. Prace nabrały tempa w ostatnich dwóch tygodniach. Początkowo planowane były do końca czerwca, ale skończyły się o miesiąc wcześniej.

Teraz prowadzone tam będą prace medyczne, które pomogą w identyfikacji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 40. i 50. XX w. Badacze wciąż kompletują materiał genetyczny od bliskich ofiar, który umożliwia zidentyfikowanie odkopanych szkieletów.
– Do tej pory mamy 220 pobranych próbek od rodzin ofiar – mówi gazecie dr Andrzej Ossowski, który kieruje pracami Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT).

Jak przypomina "Rz" w ubiegłym roku odnaleziono ponad 100 szkieletów. Dr Ossowski opowiada, że w tym roku do prac ekshumacyjnych włączono ciężki sprzęt używany do prac ziemnych, co zdecydowanie przyspieszyło proces wydobywania szczątków.

Jedną z większych trudności, z którymi musieli zmierzyć się badacze, było oddzielenie tzw. pochówków sanitarnych, czyli osób, które umarły z przyczyn naturalnych, od tych, które antropolodzy i archeolodzy zakwalifikowali jako pochówki więźniów.

– Więźniów chowano bez trumien, czasem wrzucano po kilku do jednego dołu, część ma przestrzelone czaszki. Niezwykle rzadko udaje się znaleźć przy nich jakiś przedmiot, np. medalik – tłumaczy prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN,nadzorujący powązkowskie ekshumacje.

Do pełnej liczby poszukiwanych ofiar brakuje jeszcze 100 osób. Dlatego może dojść do trzeciego etapu ekshumacji - informuje "Rzeczpospolita".

Do tej pory udało się zidentyfikować siedem znaczących postaci Polskiego Państwa Podziemnego, m.in. ostatniego komendanta głównego Narodowych Sił Zbrojnych Stanisława Kasznicy. Pracom towarzyszyły wielkie nadzieje na odnalezienie szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego i gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila". To się na razie nie udało.
Obecnie potwierdzana jest tożsamość majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory" – cichociemnego, legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich AK, a później Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie, który w chwili śmierci miał 31 lat. W zeszłym tygodniu ekipa IPN pobrała fragmenty tkanek z mogiły rodziców majora w Tarnobrzegu, które posłużą jako materiał porównawczy - czytamy w artykule.

Gdy na Łączce trwały ekshumacje, PBGOT cały czas prowadziła swoje prace. – We wtorek wieczorem zidentyfikowaliśmy, po kilku miesiącach prac, kolejną osobę – ujawnił „Rz" dr Ossowski.

ansa/Rzeczpospolita

[fot. A. Gołębiewski]


Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 8. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook