Jedynie prawda jest ciekawa


Zakaz finansowania organizacji pozarządowych z zagranicy? Narodowcy przygotowali projekt

28.07.2017

Ruch Narodowy przygotował projekt ustawy o zakazie zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych. Projekt ustawy jest odpowiedzią na lukę jaką widzimy w polskiej przestrzeni prawnej; ta luka to właśnie zagraniczne finansowanie organizacji pozarządowych - mówi prezes RN Robert Winnicki.

- Projekt ustawy jest odpowiedzią na problemy, na wyzwania jakie pojawiają się w naszym życiu społecznym, politycznym w ostatnich tygodniach, w ostatnich miesiącach. Ale jest również odpowiedzią na pewną lukę jaką widzimy w polskim prawodawstwie, jaką widzimy w polskiej przestrzeni prawnej. Ta luka to właśnie zagraniczne finansowanie organizacji pozarządowych - podkreślił na konferencji prasowej poseł Winnicki (niezrz.).

- Partie polityczne w Polsce nie mogą być finansowane ze źródeł zewnętrznych i to jest oczywiste - to jest dla wszystkich zrozumiałe. Tymczasem mamy do czynienia z organizacjami działającymi jak najbardziej politycznie, jak najbardziej wpływającymi na życie polityczne w Polsce, które są obficie finansowane ze środków zagranicznych - zaznaczył polityk.

Dodał, że RN będzie zbierać pod tym projektem podpisy. - Apelujemy do wszystkich polskich posłów, żeby się pod nim podpisywali. Do większości parlamentarnej apelujemy, żeby ten projekt poprzeć i żeby ten projekt wszedł na wokandę i stał się normą - dodał Winnicki.

Wiceprezes RN Krzysztof Bosak wyjaśnił, że projekt składa się z 5 artykułów. - Odnosi się on do ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, ale nie jest nowelizacją tej ustawy - jest odrębnym projektem ustawy, który wprowadza nową dotychczas nieobecną w polskim prawie normę - zakazuje zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych - zaznaczył.

- W artykule pierwszym, który dotyczy samego zakazu - finansowanie zagraniczne jest rozumiane jako odnoszenie jakiejkolwiek korzyści majątkowej. W dalszych artykułach są regulacje stanowiące, iż taką korzyść należy zwrócić lub jeżeli nie nastąpi zwrot w przewidzianym terminie ulega ona przepadkowi na korzyść Skarbu Państwa - mówił Bosak.


Jak zaznaczył ustawa zawiera dwa wyjątki. - Po pierwsze otrzymywanie darowizn od polskich obywateli, którzy przebywają poza granicami kraju, nie jest definiowane jako zagraniczne finansowanie - wskazał Bosak.

- Po drugie ustawa ta nie proponuje bezwzględnego zakazu finansowania zagranicznego, a jedynie zakaz finansowania, który nie jest objęty żadną kontrolą. Ten rodzaj kontroli jaki proponujemy - to jest finansowanie oparte o zawarte przez państwo polskie umowy międzynarodowe - dodał wiceprezes RN.

PAP

Warto poczytać

 1. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 2. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

 3. LegiaLechawantura 22.05.2018

  Morawiecki dosadnie o awanturze na meczu Legii z Lechem: nie ma tolerancji dla przemocy

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich

 4. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 5. Walesa22052018TT 22.05.2018

  Nie ma dość po wczorajszej kompromitacji? Wałęsa atakuje Kościół w sprawie niepełnosprawnych

  Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone - napisał we wtorek na Twitterze b. prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, by zakończyć "gehennę osób niepełnosprawnych"

 6. rozbiteautopolicjapl 22.05.2018

  Tanzańczyk rozbił auto pod Lublinem. Zwalił winę na... antylopę!

  Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany nietrzeźwy kierujący. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed funkcjonariuszami po tym, jak rozbił pożyczone bmw. Twierdził, że przyczyną zdarzenia była ….."antylopa", która nagle wtargnęła mu na jezdnię

 7. Walesa2205208 22.05.2018

  Sasin ostro o wczorajszym popisie Wałęsy: pokazuje jego pogardę dla protestujących

  Poniedziałkowa wizyta b. prezydenta Lecha Wałęsy u niepełnosprawnych Sejmie byłą groteskowa. To, co mówił, pokazuje jego zupełne oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla protestujących - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. Przedszkole 22.05.2018

  "Piosenka na Dzień Mamy jest zbyt konserwatywna". Rodzic podzielił się ciekawym SMS-em

  Jak widać, nawet w polskich przedszkolach coraz łatwiej o próby "równościowej" edukacji promowanej przez lewicowych ideologów. Na szczęście, wciąż trwa opór rodziców o czym świadczy rozmowa pani z rady rodziców, z jedną z internautek

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook