Jedynie prawda jest ciekawa


Zagraniczny kurs pilotów z wojska

17.08.2012

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski, 12 pilotów z tworzonej 7. eskadry działań specjalnych w Powidzu do końca listopada ma wylatać w Czechach prawie 400 godzin na śmigłowcach Mi-17, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Loty w Czechach to podstawowe szkolenie w powietrzu - wcześniej piloci eskadry przeszli kursy na symulatorach na Litwie, a w przyszłości czeka ich także taktyczne szkolenie w Stanach Zjednoczonych.

7. eskadra ma osiągnąć gotowość do końca 2013 r. Jej zadaniem będzie wspieranie działań Wojsk Specjalnych. Stąd szkolenia w USA, które przeszło już kilku pilotów. Na Florydzie, korzystając z takich samych Mi-17 jak w kraju, trenowali m.in. loty w trudnych warunkach, desant, wywóz żołnierzy na terytorium przeciwnika. W przyszłości Siły Powietrzne chcą takie kursy organizować w kraju.

Jak podała czeska agencja informacyjna CTK, wartość kontraktu na szkolenie polskich pilotów to 50 mln czeskich koron, czyli według obecnego kursu prawie 8,2 mln zł. Dlaczego polska armia zdecydowała się wydać pieniądze na kurs u prywatnego przedsiębiorcy?

"Szkolimy pilotów w Czechach, ponieważ w Siłach Powietrznych park śmigłowców Mi-17 jest ograniczony. Są zaledwie cztery sztuki, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie ich więcej. Na tych egzemplarzach intensywnie szkolą się w kraju piloci do zadań na rzecz Wojsk Specjalnych. Uznaliśmy, że sensowne będzie zwiększenie naszych zdolności przez skorzystanie z oferty zewnętrznej. Szkolenie 7. eskadry to dla nas priorytet. Staramy się wszystkimi rozsądnymi sposobami wywiązać się z tego zobowiązania" - powiedział  Goławski.

Dodał, że w przeciwieństwie do lotów na Mi-17 w kraju, czeskie szkolenie to przede wszystkim podstawowa nauka latania na tym typie śmigłowców.

Szkolenie w Czechach to pierwszy w polskim wojsku przypadek outsourcingu z wykorzystaniem prywatnej zagranicznej firmy do szkolenia pilotów w powietrzu. Dotychczas zdarzało się, by polscy piloci wojskowi za granicą korzystali z symulatorów; szkolili się tak np. piloci samolotów i śmigłowców z nieistniejącego już 36. specpułku.

Za granicą szkolili się lub szkolą kandydaci na pilotów maszyn F-16 i C-130 Hercules. W tym wypadku jednak kursy organizowała amerykańska armia, a nie prywatne przedsiębiorstwo. Porównywalnym przypadkiem jest jedynie szkolenie pilotów samolotów CASA C-295M u producenta tych maszyn, ale dotyczyło ono jedynie okresu tuż po ich zakupie.

Przetarg na szkolenie pilotów na śmigłowcach Mi-17 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu (Wielkopolskie) ogłosiła pod koniec maja. Rozstrzygnięcie nastąpiło miesiąc później. Jedyną ofertę złożyła czeska firma LOM Praha, kontrolowana przez czeskie ministerstwo obrony.

Według czeskich mediów szkolenie odbędzie się w Pardubicach, gdzie w kursach uczestniczyli już piloci ze Stanów Zjednoczonych i Afganistanu; ok. 50 z nich ukończyło szkolenie w ciągu ostatniego roku.

W pierwszej połowie lipca Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że prowadzi analizę rynku dotyczącą możliwości wynajęcia dwóch Mi-17 z przeznaczeniem do szkolenia załóg w latach 2013-2015. Korzystać z nich miałyby właśnie Siły Powietrzne.

W polskim wojsku śmigłowców z rodziny Mi-8/Mi-17 używają też Wojska Lądowe.

PAP/JKUB

[fot.PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook