Jedynie prawda jest ciekawa


Zagraniczny kurs pilotów z wojska

17.08.2012

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski, 12 pilotów z tworzonej 7. eskadry działań specjalnych w Powidzu do końca listopada ma wylatać w Czechach prawie 400 godzin na śmigłowcach Mi-17, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Loty w Czechach to podstawowe szkolenie w powietrzu - wcześniej piloci eskadry przeszli kursy na symulatorach na Litwie, a w przyszłości czeka ich także taktyczne szkolenie w Stanach Zjednoczonych.

7. eskadra ma osiągnąć gotowość do końca 2013 r. Jej zadaniem będzie wspieranie działań Wojsk Specjalnych. Stąd szkolenia w USA, które przeszło już kilku pilotów. Na Florydzie, korzystając z takich samych Mi-17 jak w kraju, trenowali m.in. loty w trudnych warunkach, desant, wywóz żołnierzy na terytorium przeciwnika. W przyszłości Siły Powietrzne chcą takie kursy organizować w kraju.

Jak podała czeska agencja informacyjna CTK, wartość kontraktu na szkolenie polskich pilotów to 50 mln czeskich koron, czyli według obecnego kursu prawie 8,2 mln zł. Dlaczego polska armia zdecydowała się wydać pieniądze na kurs u prywatnego przedsiębiorcy?

"Szkolimy pilotów w Czechach, ponieważ w Siłach Powietrznych park śmigłowców Mi-17 jest ograniczony. Są zaledwie cztery sztuki, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie ich więcej. Na tych egzemplarzach intensywnie szkolą się w kraju piloci do zadań na rzecz Wojsk Specjalnych. Uznaliśmy, że sensowne będzie zwiększenie naszych zdolności przez skorzystanie z oferty zewnętrznej. Szkolenie 7. eskadry to dla nas priorytet. Staramy się wszystkimi rozsądnymi sposobami wywiązać się z tego zobowiązania" - powiedział  Goławski.

Dodał, że w przeciwieństwie do lotów na Mi-17 w kraju, czeskie szkolenie to przede wszystkim podstawowa nauka latania na tym typie śmigłowców.

Szkolenie w Czechach to pierwszy w polskim wojsku przypadek outsourcingu z wykorzystaniem prywatnej zagranicznej firmy do szkolenia pilotów w powietrzu. Dotychczas zdarzało się, by polscy piloci wojskowi za granicą korzystali z symulatorów; szkolili się tak np. piloci samolotów i śmigłowców z nieistniejącego już 36. specpułku.

Za granicą szkolili się lub szkolą kandydaci na pilotów maszyn F-16 i C-130 Hercules. W tym wypadku jednak kursy organizowała amerykańska armia, a nie prywatne przedsiębiorstwo. Porównywalnym przypadkiem jest jedynie szkolenie pilotów samolotów CASA C-295M u producenta tych maszyn, ale dotyczyło ono jedynie okresu tuż po ich zakupie.

Przetarg na szkolenie pilotów na śmigłowcach Mi-17 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu (Wielkopolskie) ogłosiła pod koniec maja. Rozstrzygnięcie nastąpiło miesiąc później. Jedyną ofertę złożyła czeska firma LOM Praha, kontrolowana przez czeskie ministerstwo obrony.

Według czeskich mediów szkolenie odbędzie się w Pardubicach, gdzie w kursach uczestniczyli już piloci ze Stanów Zjednoczonych i Afganistanu; ok. 50 z nich ukończyło szkolenie w ciągu ostatniego roku.

W pierwszej połowie lipca Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że prowadzi analizę rynku dotyczącą możliwości wynajęcia dwóch Mi-17 z przeznaczeniem do szkolenia załóg w latach 2013-2015. Korzystać z nich miałyby właśnie Siły Powietrzne.

W polskim wojsku śmigłowców z rodziny Mi-8/Mi-17 używają też Wojska Lądowe.

PAP/JKUB

[fot.PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook