Jedynie prawda jest ciekawa


Żagań odwołał swoje władze

18.02.2013

W podwójnym referendum wyborcy odwołali burmistrza Żagania Sławomira Kowala i radę tego miasta. To pierwszy przypadek w woj. lubuskim odwołania dwóch organów na raz - poinformował komisarz wyborczy.

Mieszkańcy Żagania mogli głosować w niedzielę (17 lutego) w 14 lokalach wyborczych od godz. 7 do 21. Na 21 273 osoby uprawnione do głosowania, do urn udało się 5 956 osób, co dało frekwencję na poziomie ponad 27 proc.

W referendum ws. odwołania burmistrza oddano 5736 ważnych głosów, w tym 4280 na "tak", czyli za odwołaniem. Minimalna liczba potrzebna do ważności referendum (3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborach burmistrza) wynosiła 4743 osób.

W przypadku referendum związanego z odwołaniem Rady Miasta próg ważności był określony na 5795 osób. W tym głosowaniu oddano 5811 ważnych głosów, w tym 4594 na "tak", czyli za odwołaniem tego organu.

"W Dzienniku Urzędowym Wojewody zostanie zamieszczone obwieszczenie o odwołaniu organów samorządu w Żaganiu. Do czasu rozpisania przez premiera przedterminowych wyborów, funkcję burmistrza i Rady Miasta będą pełniły osoby wyznaczone przez szefa rządu na wniosek wojewody" - powiedział PAP Hoszowski.

Przedterminowe wybory burmistrza i Rady Miasta w Żaganiu muszą odbyć się nie później niż 60 dni od ogłoszenia wyników referendów. Inicjatorami referendów w Żaganiu były dwa społeczne komitety. Odwołania burmistrza chciał Komitet Referendalny "Ruch Żaganian", którego zdaniem burmistrz Sławomir Kowal nie potrafi współpracować z radą i źle rządził miastem.

Występujący w obronie Kowala Społeczny Komitet Referendalny "Razem dla Żagania" uważał, że to Rada Miasta jest źródłem problemów samorządu i uniemożliwia rozwój Żagania oraz realizację związanych z tym planów burmistrza.

Marcin Maludy z zespołu prasowego lubuskiej policji poinformował PAP, że policja przyjęła dwa zgłoszenia dotyczące referendum. Jedno dotyczyło smsów zachęcających do udziału w głosowaniu, drugie agitacji przed jednym z lokali wyborczych. Policja dotarła na miejsce, jednak nie potwierdziła tej agitacji.

Jak poinformował PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, podczas referendum nie doszło do incydentów, które mogły mieć wpływ na wynik głosowania.

Dodał, że było to pierwsze w tym roku referendum lokalne, do którego doszło na terenie podległym komisarzowi wyborczemu w Zielonej Górze. Ostatnie skuteczne miało miejsce w 2000 roku w gminie Dąbie. Wówczas odwołano Radę Gminy.

ll, PAP

[Fot. zachod.pl]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook