Jedynie prawda jest ciekawa


Maturzyści zmierzyli się z testem z języka angielskiego

08.05.2017

Mieszkanie na łodzi, zasypane przez piasek pustyni scenografie filmowe i rekin w 3D - takie m.in. tematy znalazły się w treści zadań, które mieli w do rozwiązania maturzyści na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Musieli też napisać fragment bloga.

Rozwiązywany w poniedziałek przez maturzystów arkusz egzaminacyjny opublikowała na swojej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzamin z angielskiego na poziomie podstawowym trwał 120 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znalazło się dziewięć zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagranych tekstów m.in. na temat zamieszkania na czas studiów na łodzi mieszkalnej, obrazów, zaginionej walizki. Uczniowie musieli też rozwiązać zadania do zamieszczonych w teście tekstów, m.in. fragmentów powieści Elizabeth Laird oraz artykułów: na temat zasypanych przez piasek pustyni scenografii do filmu "Dziesięcioro przykazań" Cecila DeMille'a i Carolyn Hopkins - spikerki, której głos można usłyszeć w komunikatach odtwarzanych na stacjach kolejowych, stacjach metra i na lotnisku Kennedy'ego w Nowym Jorku. Abiturienci musieli także napisać tekst własny w formie kartki z bloga, na której mieli opisać swoje spotkanie ze znanym aktorem. 

Musieli zawrzeć w nim informacje w jaki sposób zdobyli zaproszenia na to spotkanie i z kim na nie poszli oraz wyrazić opinię na temat miejsca, w którym spotkanie było zorganizowane. Mieli także za zadanie przedstawić przebieg spotkania i zachęć czytelników bloga do obejrzenia jednego filmu z tym aktorem. Tekst miał zawierać od 80 do 130 słów. Jako łatwy albo wręcz bardzo łatwy oceniali egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. "Egzamin był bardzo łatwy, nie było żadnych zaskoczeń, sama podstawowa wiedza. Czytanie tekstu, rozumienie ze słuchu, gramatyka, wypracowanie, wszystko było proste" - powiedziała PAP Gabrysia. 

"Było łatwo, szybko napisałam, szybko wyszłam. Tyle tylko, że w wypracowaniu był limit słów, więc trzeba było skreślać po napisaniu" - dodała jej koleżanka Ada. "Nie było nic trudnego, wydaje mi się, że napisałam dobrze. Pewne wątpliwości miałam przy słuchaniu, ale ogólnie egzamin był łatwy" - oceniła Sandra. 

"Pytania były dosyć proste, choć niektóre podchwytliwe, myślę, że większość zdających nie miała problemów. Wypracowanie było prościutkie, wyszedłem z egzaminu wcześniej" - zaznaczył Patryk. Jako bardzo łatwy ocenili egzamin także inni abiturienci, z którymi rozwiali dziennikarze PAP. "Egzamin był łatwy, osoby, które uczyły się na bieżąco, nie powinny mieć żadnych problemów ze zdaniem matury. Arkusz nie odbiegał od tych, które były w poprzednich latach, jeśli chodzi o stopień trudności" - maturzystka Beata z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. 

"Nie było żadnych kontrowersyjnych pytań, które pojawiały się podczas testu próbnego. Zadania były bardzo proste, a teksty ciekawe i zabawne, co oceniam na plus. Będę zdawała również egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Oczekuję, że z poziomu podstawowego uzyskam 100 procent, a podobny wynik uda się także osiągnąć w tej trudniejszej części" - powiedziała Natalia, maturzystka z Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu. "Dzisiejszy arkusz był łatwiejszy niż ten próbny. Tamten zawierał więcej podchwytliwych pytań. 

Teraz nie było zaskoczeń. Część tekstów była zabawna, m.in. ten o człowieku, który odwiedził oceanarium i przestraszył się rekina, a dopiero później przypomniał sobie, że jest to oceanarium 3D" - opowiadał inny maturzysta z toruńskiej szkoły Tomasz. "Część zadań była podchwytliwa i wymagała chwili koncentracji, ale ogólnie oceniam przygotowany arkusz jako łatwy. Nie było zadań, których się nie spodziewałem, ale w kilku z nich trzeba było uważnie przeczytać tekst, żeby dostrzec pewne niuanse w odpowiedziach. Tematyka była zróżnicowana i dość szeroka - od pracy aż po film i aktorstwo" - dodał Jakub. 

Jak zapewnił PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym przebiegał spokojnie. W Zespole Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach przed egzaminem było nerwowo, gdyż zabrakło prądu. "Mieliśmy alternatywny scenariusz - wykorzystanie sprzętu na baterie. Na szczęście jeszcze przed egzaminem normalne zasilanie zostało przywrócone. Egzamin się odbył, uczniowie byli ponoć nawet zadowoleni" - powiedział PAP dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Robert Wanic.

kk/PAP

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 6. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook