Jedynie prawda jest ciekawa


Maturzyści zmierzyli się z testem z języka angielskiego

08.05.2017

Mieszkanie na łodzi, zasypane przez piasek pustyni scenografie filmowe i rekin w 3D - takie m.in. tematy znalazły się w treści zadań, które mieli w do rozwiązania maturzyści na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Musieli też napisać fragment bloga.

Rozwiązywany w poniedziałek przez maturzystów arkusz egzaminacyjny opublikowała na swojej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzamin z angielskiego na poziomie podstawowym trwał 120 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znalazło się dziewięć zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagranych tekstów m.in. na temat zamieszkania na czas studiów na łodzi mieszkalnej, obrazów, zaginionej walizki. Uczniowie musieli też rozwiązać zadania do zamieszczonych w teście tekstów, m.in. fragmentów powieści Elizabeth Laird oraz artykułów: na temat zasypanych przez piasek pustyni scenografii do filmu "Dziesięcioro przykazań" Cecila DeMille'a i Carolyn Hopkins - spikerki, której głos można usłyszeć w komunikatach odtwarzanych na stacjach kolejowych, stacjach metra i na lotnisku Kennedy'ego w Nowym Jorku. Abiturienci musieli także napisać tekst własny w formie kartki z bloga, na której mieli opisać swoje spotkanie ze znanym aktorem. 

Musieli zawrzeć w nim informacje w jaki sposób zdobyli zaproszenia na to spotkanie i z kim na nie poszli oraz wyrazić opinię na temat miejsca, w którym spotkanie było zorganizowane. Mieli także za zadanie przedstawić przebieg spotkania i zachęć czytelników bloga do obejrzenia jednego filmu z tym aktorem. Tekst miał zawierać od 80 do 130 słów. Jako łatwy albo wręcz bardzo łatwy oceniali egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. "Egzamin był bardzo łatwy, nie było żadnych zaskoczeń, sama podstawowa wiedza. Czytanie tekstu, rozumienie ze słuchu, gramatyka, wypracowanie, wszystko było proste" - powiedziała PAP Gabrysia. 

"Było łatwo, szybko napisałam, szybko wyszłam. Tyle tylko, że w wypracowaniu był limit słów, więc trzeba było skreślać po napisaniu" - dodała jej koleżanka Ada. "Nie było nic trudnego, wydaje mi się, że napisałam dobrze. Pewne wątpliwości miałam przy słuchaniu, ale ogólnie egzamin był łatwy" - oceniła Sandra. 

"Pytania były dosyć proste, choć niektóre podchwytliwe, myślę, że większość zdających nie miała problemów. Wypracowanie było prościutkie, wyszedłem z egzaminu wcześniej" - zaznaczył Patryk. Jako bardzo łatwy ocenili egzamin także inni abiturienci, z którymi rozwiali dziennikarze PAP. "Egzamin był łatwy, osoby, które uczyły się na bieżąco, nie powinny mieć żadnych problemów ze zdaniem matury. Arkusz nie odbiegał od tych, które były w poprzednich latach, jeśli chodzi o stopień trudności" - maturzystka Beata z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. 

"Nie było żadnych kontrowersyjnych pytań, które pojawiały się podczas testu próbnego. Zadania były bardzo proste, a teksty ciekawe i zabawne, co oceniam na plus. Będę zdawała również egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Oczekuję, że z poziomu podstawowego uzyskam 100 procent, a podobny wynik uda się także osiągnąć w tej trudniejszej części" - powiedziała Natalia, maturzystka z Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu. "Dzisiejszy arkusz był łatwiejszy niż ten próbny. Tamten zawierał więcej podchwytliwych pytań. 

Teraz nie było zaskoczeń. Część tekstów była zabawna, m.in. ten o człowieku, który odwiedził oceanarium i przestraszył się rekina, a dopiero później przypomniał sobie, że jest to oceanarium 3D" - opowiadał inny maturzysta z toruńskiej szkoły Tomasz. "Część zadań była podchwytliwa i wymagała chwili koncentracji, ale ogólnie oceniam przygotowany arkusz jako łatwy. Nie było zadań, których się nie spodziewałem, ale w kilku z nich trzeba było uważnie przeczytać tekst, żeby dostrzec pewne niuanse w odpowiedziach. Tematyka była zróżnicowana i dość szeroka - od pracy aż po film i aktorstwo" - dodał Jakub. 

Jak zapewnił PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym przebiegał spokojnie. W Zespole Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach przed egzaminem było nerwowo, gdyż zabrakło prądu. "Mieliśmy alternatywny scenariusz - wykorzystanie sprzętu na baterie. Na szczęście jeszcze przed egzaminem normalne zasilanie zostało przywrócone. Egzamin się odbył, uczniowie byli ponoć nawet zadowoleni" - powiedział PAP dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Robert Wanic.

kk/PAP

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook