Jedynie prawda jest ciekawa


Zachęta dla niewidomych

23.08.2012

Warszawska galeria Zachęta zorganizowała dla osób niewidomych i niedowidzących warsztaty graficzne i oprowadzanie po wystawie "Sztuka wszędzie". "To jeden zpierwszych kroków, by udostępnić tym ludziom zbiory naszej galerii" - tłumaczą przedstawiciele galerii.

Oprowadzanie po wystawie i warsztaty graficzne odbyły się w ramach projektu "Otwarta Zachęta". Jednym z jego celów jest udostępnienie kolekcji galerii i prezentowanych wystaw osobom wykluczonym z dostępu do sztuki z powodu niepełnosprawności.
 
"Podjęte przez nas działania to m.in. przystosowywanie budynku Zachęty dla niepełnosprawnych i umożliwienie im korzystania z naszych zbiorów" - poinformowała koordynatorka projektu, Paulina Celińska.

Osoby niewidome i niedowidzące zapoznały się z wystawą "Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904-1944". Pracownicy galerii opowiedzieli im o wybranych elementach ekspozycji, m.in. historii Pawilonu Polskiego z wystawy paryskiej w 1925, idei sztuki użytkowej, znaczeniu Spółdzielni Artystów ŁAD dla polskiej sztuki.

"Dobraliśmy tematy do omówienia w ten sposób, żeby były interesujące i dały wyobrażenie o naszej ekspozycji" - wyjaśniła Celińska.

W ramach "Otwartej Zachęty" galeria będzie wykorzystywać takie techniki jak tyflografika, czyli tworzenie wypukłych wersji eksponatów, by umożliwić niewidomym korzystanie ze swoich zbiorów. Także strona internetowa galerii ma zostać przystosowana do używania przez niewidzących.

Zachęta chce również udostępnić swoje eksponaty osobom głuchoniemym poprzez oprowadzanie ich po wystawach z tłumaczem znającym język migowy. Ponadto do końca roku ma zostać utworzone wejście dla niepełnosprawnych do budynku galerii.

Pierwszym warszawskim muzeum dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Niewidomi otrzymują tam reliefową książkę zawierającą symbole związane z II wojną światową i Powstaniem Warszawskim. Dostępne są podpisy w brajlu, pocztówki dźwiękowe. Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano z kolei napisy do filmów, a grupom zwiedzających towarzyszy tłumacz języka migowego.

PAP/JKUB

[fot.wikipedia.org]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook