Jedynie prawda jest ciekawa


Za świadków koronnych będzie odpowiadać CBŚ

24.08.2014

To Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, a nie szef KGP jak dotychczas, będzie odpowiadał za realizację zadań ochronnych wobec świadków koronnych - wynika z projektu rozporządzenia rządu, do którego dotarła PAP. Pod ochroną policji znajduje się 89 takich osób.

Rozporządzenie określa zasady udzielania ochrony i pomocy świadkom koronnym, czyli osobom, które unikną kary w zamian za ujawnienie znanych im przestępstw, "wsypanie" wspólników i ujawnienie swego majątku pochodzącego z przestępstw. Świadek koronny może dostać od państwa pomoc finansową. W razie potrzeby przejdzie operację plastyczną na koszt państwa. Może też liczyć na nowe mieszkanie i miejsce pracy. Zagrożony, będzie mógł zaś opuścić Polskę z darmowym paszportem na inne nazwisko.

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów ws. udzielania ochrony i pomocy świadkom koronnym i innym uprawnionym osobom ma związek z (podpisaną przez prezydenta w połowie sierpnia) nowelą ustawy o policji i powstaniem nowego organu - Komendanta CBŚP.

Obecnie w Centralnym Biurze Śledczym, które zostanie przekształcone w CBŚP, służy blisko 1,7 tys. funkcjonariuszy. Aktualnie pod ich ochroną znajduje się 89 świadków koronnych - dowiedziała sią PAP w Komendzie Głównej Policji.

"Ogólna liczba świadków koronnych na przestrzeni lat funkcjonowania instytucji ochrony świadka koronnego, jaka znalazła się pod ochroną CBŚ wyniosła 114. Nie każdy świadek koronny otrzymuje obligatoryjną ochronę policji, w związku z tym istnieje pewna liczba takich osób, o której policja nie jest w ogóle informowana. Koszty funkcjonowania tej instytucji pokrywane są ze środków specjalnych budżetu państwa i jest to informacja niejawna" - powiedziała PAP podinsp. Katarzyna Balcer z KGP.

W związku ze zmianą ustawy o policji dokonano także zmian w ustawie o świadku koronnym, a w rezultacie w rozporządzeniu do tej ustawy. W myśl nowych przepisów "policyjnym organem wykonawczym odnośnie realizowania czynności ochronnych wobec świadków koronnych oraz osób im najbliższych" będzie komendant CBŚP.

Świadek koronny i jego najbliżsi mogą być objęci ochroną, jeśli "okoliczności wskazują na prawdopodobieństwo powstania sytuacji powodującej konieczność bezpośredniego przeciwdziałania zagrożeniu życia lub zdrowia". Jako formy ochrony rozporządzenie wymienia: stałą lub czasową obecność policjantów; obserwację osoby chronionej i jej otoczenia; wskazywanie jej bezpiecznego miejsca przebywania, czasu i formy przemieszczania się, a także kontaktowania się z innymi osobami; zapewnienie osobie chronionej "osobistego bezpieczeństwa" w areszcie śledczym lub więzieniu - jeśli w nim przebywa.

Osobie, która zostaje świadkiem koronnym, będą przedstawione zasady postępowania, m.in. działania, które ze względów bezpieczeństwa będzie musiała podejmować oraz takie, których nie będzie mogła podjąć. Osoba ta musi przekazać policji informacje dotyczące swych kontaktów rodzinnych, towarzyskich i przestępczych, stanu majątkowego, stanu zdrowia oraz "innych istotnych okoliczności".

Pomoc policji dla świadka koronnego może polegać na: udostępnieniu tymczasowego lokalu mieszkalnego; pomocy w wynajęciu lub zakupie mieszkania; pomocy w przeprowadzce lub zagospodarowaniu; pomocy w umieszczeniu dzieci w szkole, przedszkolu lub żłobku; ochronie mieszkania i mienia pozostawionych w poprzednim miejscu pobytu; opieki nad pozostawioną osobą chorą, którą chroniony się opiekował.

Pomoc finansowa może być przyznana osobie chronionej, która nie posiada źródeł utrzymania i nie może podjąć pracy z powodu zagrożenia jej życia lub zdrowia związanego z podjęciem pracy lub braku możliwości zatrudnienia. Dorosłym można przyznać pomoc do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w
poprzednim kwartale; dzieciom - do połowy tego. W "szczególnie uzasadnionych przypadkach" wysokość pomocy może być inna.

Inną formą pomocy może być zmiana miejsca zatrudnienia, jeśli zagrożenie życia lub zdrowia osoby chronionej jest związane z dotychczasowym miejscem pracy. Świadek koronny może też liczyć na pomoc w "uzyskaniu nowych kwalifikacji lub podniesieniu poziomu wykształcenia".

W przypadku "szczególnego zagrożenia życia lub zdrowia", lub gdy ochrona ma charakter długotrwały, chronionemu świadkowi koronnemu można będzie wydać bezpłatnie dokumenty umożliwiające używanie innych niż własne danych osobowych. Dokumentem takim może być paszport - jeśli ze względu na zagrożenie opuszczenie terytorium Polski jest niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony lub gdy taki wyjazd jest uzasadniony "ważnymi sprawami osobistymi". Wydanie tych dokumentów poprzedzi "wprowadzenie nowych danych osobowych do odpowiednich dokumentów urzędowych".


W przypadku pomocy polegającej na zmianie miejsca pobytu osoba chroniona ma obowiązek pokrywania ze środków uzyskanych w ramach pomocy finansowej kosztów użytkowania mieszkania.

Operacja plastyczna lub zabieg chirurgiczny usuwający "charakterystyczne elementy wyglądu" może nastąpić, jeśli jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa osobie chronionej i pozwoli na "istotną zmianę wyglądu".


Komendant główny policji (po zmianach będzie to należało do komendanta CBŚP) może wskazywać lekarzy i placówki medyczne, od których osoba chroniona powinna uzyskiwać świadczenia opieki zdrowotnej.
Chroniony jest obowiązany stosować się do warunków korzystania z tej pomocy, w przeciwnym wypadku, będzie musiał zwrócić koszty opieki zdrowotnej.

Upoważniony przez osobę chronioną policjant będzie odbierał dla niej przesyłki pocztowe. Przed doręczeniem przesyłki policjant może - za zgodą osoby chronionej - sprawdzić zawartość przesyłki. Będzie można odmówić odbioru przesyłki.

Komendant główny policji lub dyrektor generalny Służby Więziennej może wystąpić do prokuratora o cofnięcie ochrony lub pomocy w przypadku: naruszenia przez osobę chronioną zasad i zaleceń w zakresie ochrony albo niewykonywania obowiązków, np. gdy nie przestrzega porządku prawnego, zataja istotne informacje mające znaczenie dla ochrony, nie stosuje się do niezbędnych dla ochrony poleceń policjantów, korzysta z pomocy niezgodnie z jej przeznaczeniem.

Instytucja świadka koronnego budzi wątpliwości wielu środowisk prawniczych, gdyż jest wyłomem w zasadzie legalizmu (tj. karania każdego przestępcy). Resort sprawiedliwości podkreśla, że dzięki temu skutecznie można walczyć ze zorganizowaną przestępczością.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook