Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Za przestępstwo pedofilii odpowiada pedofil

12.06.2014

Odpowiedzialność za przestępstwo seksualne ma charakter indywidualny, dotyczy sprawcy czynu. Będziemy bronić tej zasady i czekać na wyrok sądu – zapowiedział abp Wojciech Polak.

Hierarcha odpowiedział pytany dziś przez dziennikarzy o rozpoczynający się w piątek proces cywilny dotyczący diecezji  koszalińsko-kołobrzeskiej, od której finansowego odszkodowania domaga się mężczyzna w przeszłości wykorzystywany seksualnie przez jednego z tamtejszych kapłanów.

Abp Polak był pytany przez dziennikarzy o rozpoczynający się jutro proces cywilny o odszkodowanie wobec diecezji  koszalińsko-kołobrzeskiej za wykorzystanie seksualne dokonane przez kapłana tej diecezji, ks. Zbigniewa R., na 13-latku. Dziś już pełnoletni Marcin K. domaga się 200 tys. zł zadośćuczynienia - po 100 tys. zł od księdza i kurii  koszalińsko-kołobrzeskiej.

Abp Polak odpowiedział, że od chwili ujawnienia sprawy Kościół określił bardzo jasno zasadę postępowania w tym konkretnym przypadku „i takie też było biskupa  koszalińsko-kołobrzeskiego”.

- Troska o ofiarę wyrażała się w bardzo konkretnej pomocy, także w ofiarowaniu pomocy psychologicznej i opłaceniu jej kosztów. Jak pamiętamy, ta oferta została [najpierw] przyjęta, a potem odrzucona, a pokrzywdzony wszedł na drogę sądową.

- Podkreślaliśmy od samego początku, że odpowiedzialność, także odpowiedzialność związana z ewentualnym odszkodowaniem zasądzonym przez sąd, dotyczy osoby indywidualnej, czyli sprawcy czynu – powiedział Prymas Polski. Jak zapowiedział abp Polak, Kościół będzie bronić zasady odpowiedzialności indywidualnej, a jednocześnie oczywiście czekać na wyrok sądu w sprawie dotyczącej kurii koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Podkreślamy tę istotną, obecną w polskim prawie zasadę, jeżeli chodzi o odpowiedzialność za popełnione przestępstwa – dodał.

Ks. Zbigniew R. został we wrześniu 2012 r. prawomocnie skazany na dwa lata więzienia za 10 czynów pedofilskich wobec Marcina K. i jeden czyn popełniony na innym małoletnim. Do przestępstw doszło w latach 1999-2001. W latach 1998-2008 był on proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu. Odwołano go z tej funkcji z powodu podejrzenia naruszenia zasad celibatu przez kontakty seksualne z dorosłym mężczyzną. Ksiądz został suspendowany przez biskupa.

KAI

[FOTO: PAP/Rafał Guz]

Słowa kluczowe:

Kościół Katolicki

,

pedofilia

,

sąd

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook