Jedynie prawda jest ciekawa


Za ochronę miesięcznicy zapłacą blokujący?

11.07.2017

- Chcemy zmienić ustawę o zgromadzeniach żeby koszty przerzucić na tych, którzy takie zapowiadają że takie wydarzenia będą zakłócać. To jest bardzo uczciwe: mówią że będą zakłócać, to niech płacą, albo niech pójdą do Lasu Kabackiego i tam samych siebie zblokują – stwierdził w Salonie Politycznym Trójki szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W porannej rozmowie minister odniósł się do wczorajszej miesięcznicy smoleńskiej, którą nieudanie próbowali zablokować kontrmanifestanci związani między innymi z Obywatelami RP. - Policja nie musiała interweniować w taki sposób jak miesiąc temu, ale oczywiście są przypadki złamania prawa, w przypadku 44 osób zostaną skierowane wnioski do sądu na podstawie Kodeksu Wykroczeń, z kolei 8 osób odpowie z artykułu 195 Kodeksu Karnego, a więc z przeszkadzania w publicznym wykonywaniu aktu religijnego – powiedział Błaszczak.

Jak dodał szef MSWiA, nie ma różnicy pomiędzy poniedziałkowymi wydarzeniami w Warszawie, a zamieszkami w Hamburgu podczas szczytu G20 w ubiegłym tygodniu. - Zarówno w Hamburgu i w Warszawie próbowano doprowadzić do zablokowania wydarzenia. Intencje były takie same, protestujący mówili że chcą łamać prawo, byli z nimi posłowie totalnej opozycji, którzy mówią że będą walczyć przez ulicę i zagranicę. O to im chodzi. Chcieli powtórzyć Hamburg w Warszawie – przekonywał Błaszczak, dodając, że środki ochrony w obu miastach były zupełnie inne – Tam nie było barierek, można było atakować policję i 500 policjantów rannych. To co wybieramy? – pytał minister. – A z kolei we Francji parlament przedłużył na kolejne miesiące stan wyjątkowy –  zauważył Błaszczak.

Minister bardzo ostro odniósł się również do intencji protestujących. Według niego Obywatele RP oraz media takie jak „Newsweek”, czy „Gazeta Wyborcza” chcą sobie wychować drugiego Ryszarda Cybę. – Oni chcą zablokować, chcą awantury, rozlewu krwi. I wczoraj ponieśli porażkę, są rozczarowani – przekonywał.
Błaszczak odniósł się również do kosztów wydarzenia. Zapowiedział nową ustawę, która przerzuci je na osoby nawołujące do zakłócania legalnych zgromadzeń.

–  W przypadku tej miesięcznicy są to wysokie sumy, kilkaset tysięcy złotych. Był taki marsz, który zorganizowała PO na początku maja i tam zabezpieczenie kosztowało ćwierć miliona złotych, Finał Pucharu Polski kosztował ponad milion złotych. Ale to jest bardzo uczciwa ustawa: mówią że będą zakłócać, to niech płacą, albo niech pójdą do Lasu Kabackiego i tam samych siebie zblokują – skwitował Błaszczak.


Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook