Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Decyzja sądu ws. Polic bulwersująca. Będą zmiany prawa.

23.06.2017

Minister sprawiedliwości – prokurator generalny oświadczył, że mamy teraz do czynienia z praktyką, kiedy sądy są bezwzględne wobec ludzi bezbronnych i słabych, stosując tymczasowe aresztowanie. Natomiast wobec sprawców podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia okazują wspaniałomyślność i nie stosują środków przewidzianych w polskim prawie. Dlatego potrzebne jest zaostrzenie prawa karnego.

Zbigniew Ziobro skomentował tak decyzję sądu, który nie zgodził się na aresztowanie podejrzanych o spowodowanie strat w wysokości 30 mln zł w Zakładach Chemicznych Police. Zdaniem ministra, to "bardzo bulwersująca decyzja".

Z. Ziobro zapowiedział zaostrzenie odpowiedzialności karnej za sprawy związane z wielkimi wyłudzeniami i przestępstwami, które dotyczą mienia wielkiej wartości. Powiedział, że "nie może być tak, że mamy do czynienia nieraz z sytuacjami błahymi kiedy sądy wobec ludzi bezbronnych, słabych, bezdomnych, chorych nawet stosują tymczasowe aresztowanie i organa wymiaru sprawiedliwości są bezwzględne, surowe i bardzo twarde, a wobec sprawców podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia okazują sądy swoją wspaniałomyślność i nie stosują przewidzianych w polskim prawie środków".

Zdaniem Ziobry, z tego powodu konieczna jest zmiana prawa karnego materialnego, która wzmocni przesłanki do stosowania tymczasowego aresztowania z uwagi na wysoką grożącą karę.

"Chciałbym bowiem, aby za tego rodzaju przestępstwa, w których granica kar sięga obecnie 12 lat pozbawienia wolności, a dolna granica wcale nie jest barierą do zawieszenia kary, wprowadzić typ kwalifikowany z uwagi na pięciokrotność mienia wielkiej wartości" - wyjaśnił Zbigniew Ziobro. Według niego, byłaby to kwota szkody w wysokości 5 mln zł - i wtedy byłoby to przestępstwo zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności i nie można by stosować zawieszenia kary. W przypadku, kiedy szkody przekraczałyby 10 mln zł - kara wyniosłaby od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

Minister dodał, że dotyczyłoby to też takich afer, jak Amber Gold i innych tego rodzaju wielkich przestępstw gospodarczych, które rujnują tysiące niewinnych ludzi i powodują ogromne szkody gospodarcze. "Państwo musi stać na straży prawidłowego i uczciwego obrotu gospodarczego, bronić uczciwych obywateli i przedsiębiorców i nie można godzić się na to, że oszuści i złodzieje, którzy dopuścili się gigantycznych, wielomilionowych przestępstw będą traktowani w sposób łagodny, unikać stosowania koniecznych środków zapobiegawczych, czy też będą karani w zawieszeniu".

W czwartek szczeciński sąd nie uwzględnił wniosków o areszt wobec 10 osób, które według ustaleń prokuratury naraziły na 30 mln zł strat Grupę Azoty, Zakłady Chemiczne Police. "Sąd uznał, iż zebrane w sprawie dowody, ale także postawa procesowa podejrzanych, nie pozwalają na zastosowanie wobec nich najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania" - powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, na decyzję o niezastosowaniu aresztu, prokuratorzy prowadzący śledztwo niezwłocznie złożą zażalenie.

PAP/MBB

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook