Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Decyzja sądu ws. Polic bulwersująca. Będą zmiany prawa.

23.06.2017

Minister sprawiedliwości – prokurator generalny oświadczył, że mamy teraz do czynienia z praktyką, kiedy sądy są bezwzględne wobec ludzi bezbronnych i słabych, stosując tymczasowe aresztowanie. Natomiast wobec sprawców podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia okazują wspaniałomyślność i nie stosują środków przewidzianych w polskim prawie. Dlatego potrzebne jest zaostrzenie prawa karnego.

Zbigniew Ziobro skomentował tak decyzję sądu, który nie zgodził się na aresztowanie podejrzanych o spowodowanie strat w wysokości 30 mln zł w Zakładach Chemicznych Police. Zdaniem ministra, to "bardzo bulwersująca decyzja".

Z. Ziobro zapowiedział zaostrzenie odpowiedzialności karnej za sprawy związane z wielkimi wyłudzeniami i przestępstwami, które dotyczą mienia wielkiej wartości. Powiedział, że "nie może być tak, że mamy do czynienia nieraz z sytuacjami błahymi kiedy sądy wobec ludzi bezbronnych, słabych, bezdomnych, chorych nawet stosują tymczasowe aresztowanie i organa wymiaru sprawiedliwości są bezwzględne, surowe i bardzo twarde, a wobec sprawców podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia okazują sądy swoją wspaniałomyślność i nie stosują przewidzianych w polskim prawie środków".

Zdaniem Ziobry, z tego powodu konieczna jest zmiana prawa karnego materialnego, która wzmocni przesłanki do stosowania tymczasowego aresztowania z uwagi na wysoką grożącą karę.

"Chciałbym bowiem, aby za tego rodzaju przestępstwa, w których granica kar sięga obecnie 12 lat pozbawienia wolności, a dolna granica wcale nie jest barierą do zawieszenia kary, wprowadzić typ kwalifikowany z uwagi na pięciokrotność mienia wielkiej wartości" - wyjaśnił Zbigniew Ziobro. Według niego, byłaby to kwota szkody w wysokości 5 mln zł - i wtedy byłoby to przestępstwo zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności i nie można by stosować zawieszenia kary. W przypadku, kiedy szkody przekraczałyby 10 mln zł - kara wyniosłaby od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

Minister dodał, że dotyczyłoby to też takich afer, jak Amber Gold i innych tego rodzaju wielkich przestępstw gospodarczych, które rujnują tysiące niewinnych ludzi i powodują ogromne szkody gospodarcze. "Państwo musi stać na straży prawidłowego i uczciwego obrotu gospodarczego, bronić uczciwych obywateli i przedsiębiorców i nie można godzić się na to, że oszuści i złodzieje, którzy dopuścili się gigantycznych, wielomilionowych przestępstw będą traktowani w sposób łagodny, unikać stosowania koniecznych środków zapobiegawczych, czy też będą karani w zawieszeniu".

W czwartek szczeciński sąd nie uwzględnił wniosków o areszt wobec 10 osób, które według ustaleń prokuratury naraziły na 30 mln zł strat Grupę Azoty, Zakłady Chemiczne Police. "Sąd uznał, iż zebrane w sprawie dowody, ale także postawa procesowa podejrzanych, nie pozwalają na zastosowanie wobec nich najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania" - powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, na decyzję o niezastosowaniu aresztu, prokuratorzy prowadzący śledztwo niezwłocznie złożą zażalenie.

PAP/MBB

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 2. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 3. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 4. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook