Jedynie prawda jest ciekawa


Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

20.03.2018
padbrusy20032018
Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

Prezydent spotkał się we wtorek w Brusach (woj. pomorskie) z ponad 300 wolontariuszami oraz przedstawicielami służb i organizacji, którzy byli zaangażowani w akcję likwidacji skutków nawałnicy w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim w sierpniu 2017 r.

Andrzej Duda podczas spotkania podkreślił, że jest emocjonalnie związany z okolicami, które ucierpiały latem ubiegłego roku w nawałnicach; mówił, że tu uczestniczył w obozach harcerskich. Zaznaczył, że w związku z tym wie, jak wielki szok i wstrząs wywołał kataklizm oraz jak duże skutki wywołała nawałnica.

"Ten widok nie zmieni się przez dziesięciolecia, tyle trzeba będzie (czasu), aby odrósł las. Będzie inny, (...) będzie miał inną strukturę, będzie ciekawszy, ale trzeba będzie na to długo czekać. Wiem, że myślicie państwo o tym z obawą: jaki tutaj będzie klimat, czy nie zmieni się gospodarka wodna, wskutek tego, że tak olbrzymie obszary leśne zniknęły, czy przyjadą do nas turyści, czy będą chcieli u nas wypoczywać, jak będziemy sobie radzili z tym wszystkim?" - mówił prezydent.

Podkreślił, że choć zniszczone domy można szybko odbudować, a samochody - odkupić, to "krajobraz tak szybko do nas nie wróci".

"Ale ja wierzę w to, że ta tragedia, która dotknęła państwa, która dotknęła rodziny harcerzy z Łodzi, że właśnie są w niej te elementy, które mogą zostać przekute na dobro, tak jak wielkie serce, pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom, harcerzom, do których mieszkańcy przedzierali się przez las, zostawiwszy swoje dzieci" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że nie ma większej miłości niż "oddać życie za swoich przyjaciół". "Wy, nie bacząc na siebie, na swoje sprawy, na swoją rodzinę, swoje gospodarstwo pobiegliście do remizy, pobiegliście na pomoc, pobiegliście służyć innym. To pokazało jak wielki jest wasz duch, jak wielki jest duch służby sobie nawzajem, wykonywania swoich obowiązków" - mówił prezydent zwracając się do wolontariuszy.

Podkreślał, że latem przeżyli oni "chwilę próby" i musieli zadać sobie pytanie, co wybrać: "służbę, oddanie, złożoną przysięgę, czy własne interesy". "Dziękuję wam za to, że umieliście tej przysięgi dotrzymać, tego swojego zobowiązania, bo to niezwykle scementowało waszą wspólnotę" - powiedział prezydent. Wyraził też wdzięczność tym, którzy przyjechali, by pomagać poszkodowanym przez nawałnicę lub wysyłali im pieniądze.

Andrzej Duda dziękował także zebranym za "wielkiego ducha służby". "Tak, jestem tutaj po siedmiu miesiącach. Ktoś powie - po siedmiu miesiącach? Tak proszę państwa, po siedmiu miesiącach. I mam nadzieję, że po następnych siedmiu miesiącach też uda mi się tutaj przyjechać i po następnych też" - te słowa prezydenta zgromadzeni nagrodzili oklaskami.

"Bo czasem to tak jest, kiedy się nieszczęście zdarzy, wszyscy pamiętamy i jest ten moment wielkiej mobilizacji, a potem trzeba przywrócić normalność, a u państwa ta normalność będzie przywracana bardzo długo" - mówił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że dopóki będzie "protektorem harcerzy", to będzie do nich apelował, żeby przyjeżdżali na tereny dotknięte nawałnicą. "Potrzebne są tysiące ludzi, żeby te miliony drzew zasadzić z powrotem. Będę o to apelował do młodzieży (...) do wszystkich, którzy są zorganizowani i mogą przyjechać, ale także do tych, którzy chcą tu przyjechać i pomóc" - tłumaczył.

"Wierzę w to głęboko, że państwo polskie będzie o was dbało. Dzisiaj jedyna prośba, jaka do mnie została skierowana, to była prośba o drogi. Ktoś nieśmiało powiedział mi, że +ciężkie samochody z drzewem, rozwalają nam drogi+. Rzeczywiście zwróciłem na to (uwagę), jak jechaliśmy przez zrujnowany las" - przyznał prezydent.

Andrzej Duda zaproponował sołtysom i samorządowcom, że mogą zwracać się bezpośrednio do jego kancelarii z konkretnymi prośbami i sygnałami ws. pomocy. "Chciałbym, żebyście wy dotknięci tym szczególnym kataklizmem, pamiętali o tym, że nie jesteście sami" - powiedział prezydent.

Wśród przemawiających był m.in. sołtys Rytla (Pomorskie) Łukasz Ossowski. Podkreślił, że na spotkaniu w Brusach są "najlepsi z najlepszych", "liderzy pomocy", którzy w "sytuacji ekstremalnej potrafili podjąć szybkie decyzje i wziąć odpowiedzialność za życie innych".

"Wtedy właśnie widziałem najlepszą stronę nas Polaków, ofiarnie działających razem bez względu na poglądy polityczne, czy status społeczny. To zaangażowanie cichych bohaterów tamtych dni sprawiło, że jako wspólnota lokalna zdaliśmy egzamin. Nie mamy gwarancji, że podobne zdarzenie nigdy już nie będzie miało miejsca. Dlatego ważne jest by państwo i jego służby były w gotowości, a tam gdzie to jest możliwe zawczasu zadziałały. My tutaj na dole jesteśmy przygotowani by być wsparciem państwa w takich sytuacjach" - zapewnił sołtys Rytla.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia ub.r. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Około 50 osób doznało też różnego rodzaju obrażeń. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.

PAP/autor: Wiktoria Nicałek, Robert Pietrzak


Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook