Jedynie prawda jest ciekawa


Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

20.03.2018
padbrusy20032018
Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

Prezydent spotkał się we wtorek w Brusach (woj. pomorskie) z ponad 300 wolontariuszami oraz przedstawicielami służb i organizacji, którzy byli zaangażowani w akcję likwidacji skutków nawałnicy w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim w sierpniu 2017 r.

Andrzej Duda podczas spotkania podkreślił, że jest emocjonalnie związany z okolicami, które ucierpiały latem ubiegłego roku w nawałnicach; mówił, że tu uczestniczył w obozach harcerskich. Zaznaczył, że w związku z tym wie, jak wielki szok i wstrząs wywołał kataklizm oraz jak duże skutki wywołała nawałnica.

"Ten widok nie zmieni się przez dziesięciolecia, tyle trzeba będzie (czasu), aby odrósł las. Będzie inny, (...) będzie miał inną strukturę, będzie ciekawszy, ale trzeba będzie na to długo czekać. Wiem, że myślicie państwo o tym z obawą: jaki tutaj będzie klimat, czy nie zmieni się gospodarka wodna, wskutek tego, że tak olbrzymie obszary leśne zniknęły, czy przyjadą do nas turyści, czy będą chcieli u nas wypoczywać, jak będziemy sobie radzili z tym wszystkim?" - mówił prezydent.

Podkreślił, że choć zniszczone domy można szybko odbudować, a samochody - odkupić, to "krajobraz tak szybko do nas nie wróci".

"Ale ja wierzę w to, że ta tragedia, która dotknęła państwa, która dotknęła rodziny harcerzy z Łodzi, że właśnie są w niej te elementy, które mogą zostać przekute na dobro, tak jak wielkie serce, pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom, harcerzom, do których mieszkańcy przedzierali się przez las, zostawiwszy swoje dzieci" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że nie ma większej miłości niż "oddać życie za swoich przyjaciół". "Wy, nie bacząc na siebie, na swoje sprawy, na swoją rodzinę, swoje gospodarstwo pobiegliście do remizy, pobiegliście na pomoc, pobiegliście służyć innym. To pokazało jak wielki jest wasz duch, jak wielki jest duch służby sobie nawzajem, wykonywania swoich obowiązków" - mówił prezydent zwracając się do wolontariuszy.

Podkreślał, że latem przeżyli oni "chwilę próby" i musieli zadać sobie pytanie, co wybrać: "służbę, oddanie, złożoną przysięgę, czy własne interesy". "Dziękuję wam za to, że umieliście tej przysięgi dotrzymać, tego swojego zobowiązania, bo to niezwykle scementowało waszą wspólnotę" - powiedział prezydent. Wyraził też wdzięczność tym, którzy przyjechali, by pomagać poszkodowanym przez nawałnicę lub wysyłali im pieniądze.

Andrzej Duda dziękował także zebranym za "wielkiego ducha służby". "Tak, jestem tutaj po siedmiu miesiącach. Ktoś powie - po siedmiu miesiącach? Tak proszę państwa, po siedmiu miesiącach. I mam nadzieję, że po następnych siedmiu miesiącach też uda mi się tutaj przyjechać i po następnych też" - te słowa prezydenta zgromadzeni nagrodzili oklaskami.

"Bo czasem to tak jest, kiedy się nieszczęście zdarzy, wszyscy pamiętamy i jest ten moment wielkiej mobilizacji, a potem trzeba przywrócić normalność, a u państwa ta normalność będzie przywracana bardzo długo" - mówił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że dopóki będzie "protektorem harcerzy", to będzie do nich apelował, żeby przyjeżdżali na tereny dotknięte nawałnicą. "Potrzebne są tysiące ludzi, żeby te miliony drzew zasadzić z powrotem. Będę o to apelował do młodzieży (...) do wszystkich, którzy są zorganizowani i mogą przyjechać, ale także do tych, którzy chcą tu przyjechać i pomóc" - tłumaczył.

"Wierzę w to głęboko, że państwo polskie będzie o was dbało. Dzisiaj jedyna prośba, jaka do mnie została skierowana, to była prośba o drogi. Ktoś nieśmiało powiedział mi, że +ciężkie samochody z drzewem, rozwalają nam drogi+. Rzeczywiście zwróciłem na to (uwagę), jak jechaliśmy przez zrujnowany las" - przyznał prezydent.

Andrzej Duda zaproponował sołtysom i samorządowcom, że mogą zwracać się bezpośrednio do jego kancelarii z konkretnymi prośbami i sygnałami ws. pomocy. "Chciałbym, żebyście wy dotknięci tym szczególnym kataklizmem, pamiętali o tym, że nie jesteście sami" - powiedział prezydent.

Wśród przemawiających był m.in. sołtys Rytla (Pomorskie) Łukasz Ossowski. Podkreślił, że na spotkaniu w Brusach są "najlepsi z najlepszych", "liderzy pomocy", którzy w "sytuacji ekstremalnej potrafili podjąć szybkie decyzje i wziąć odpowiedzialność za życie innych".

"Wtedy właśnie widziałem najlepszą stronę nas Polaków, ofiarnie działających razem bez względu na poglądy polityczne, czy status społeczny. To zaangażowanie cichych bohaterów tamtych dni sprawiło, że jako wspólnota lokalna zdaliśmy egzamin. Nie mamy gwarancji, że podobne zdarzenie nigdy już nie będzie miało miejsca. Dlatego ważne jest by państwo i jego służby były w gotowości, a tam gdzie to jest możliwe zawczasu zadziałały. My tutaj na dole jesteśmy przygotowani by być wsparciem państwa w takich sytuacjach" - zapewnił sołtys Rytla.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia ub.r. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Około 50 osób doznało też różnego rodzaju obrażeń. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.

PAP/autor: Wiktoria Nicałek, Robert Pietrzak


Warto poczytać

 1. petru09042018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook