Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wystawa i marsz w hołdzie Powstańcom Warszawskim

21.07.2015

Blisko 100 białych brył z nazwiskami warszawiaków, którzy zginęli lub zaginęli podczas powstania znajdzie się na wystawie czynnej od 5 sierpnia w parku przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Wcześniej hołd cywilnym ofiarom zrywu zostanie oddany podczas Marszu Pamięci.

Ideą wystawy "Zachowajmy ich w pamięci" jest oddanie hołdu i przywrócenie pamięci o mieszkańcach Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli podczas powstania warszawskiego. Znajdzie się na niej 96 słupów z imionami i nazwiskami, a tam gdzie to było możliwe - z datami urodzenia i ostatnim znanym warszawskim adresem ofiar.

"Ekspozycja jest podsumowaniem ośmiu lat pracy nad dokumentowaniem jednej z największych zbrodni, jakie zostały popełnione na ludności cywilnej podczas II wojny" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Przypomniał, że na wieść o wybuchu powstania Adolf Hitler wydał rozkaz eksterminacji mieszkańców stolicy. "Jego celem było starcie z powierzchni ziemi stolicy narodu, który od zawsze stał na drodze Rzeszy Niemieckiej na wschód. Na szczęście pod koniec wojny nie miał już możliwości, by ten rozkaz w całości przeprowadzić. Mimo to według szacunków zginęło między 120 a 140 tys. cywilów i ok. 14-16 tys. żołnierzy. Niemcy wiedzieli jednak, że zbrodnie te mogą świadczyć przeciw nim, dlatego wprowadzili instrukcję nakazującą zacierać ślady tej działalności. My staramy się przywrócić ofiarom tożsamość" - mówił Ołdakowski.

Kierownik Działu Archiwum Muzeum Tymoteusz Pruchnik podkreślił, że od początku działalności było to celem jego archiwum. "Zależało nam, by przywrócić tożsamość i cześć wszystkim, którzy zgięli w powstaniu - powstańcom i ludności cywilnej. Powstańcy są upamiętnieni na murze pamięci w Muzeum. Zależało nam, by podobnie uczcić ofiary cywilne. Projekt rozpoczął się w 2007 r., rok później zaczęliśmy największą kwerendę, która stała się podstawą do stworzenia bazy danych, której źródłem jest głównie kartoteka PCK. Przejrzeliśmy ponad 3 mln kart, z czego ok. 300 tys. dotyczyło osób, które w trakcie powstania były w Warszawie i zginęły, zaginęły bądź znalazły się później w obozach koncentracyjnych" - opowiadał Pruchnik.

Baza opiera się także na materiałach z IPN, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, cmentarzy komunalnych oraz Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. "Mamy nadzieję, że nasza wystawa zachęci mieszkańców do przekazywania nam danych kolejnych ofiar, których jeszcze nie mamy w bazie. Obecnie liczy ona prawie 60 tys. nazwisk. Przeszukaliśmy praktycznie większość dostępnych baz z danymi takich osób. Teraz jedynym źródłem informacji pozostają dla nas bliscy ofiar. Jeżeli macie jakieś informacje - zgłaszajcie się do nas. Pomóżcie, by wszystkie ofiary powstania odzyskały tożsamość" - apelował dyrektor Muzeum.

Uczestniczka powstania i członek Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy Wanda Traczyk-Stawska dodała, że na Cmentarzu leży ok. 104 tys. osób. "To wojskowi i ludność cywilna, w tym ponad 80 tys. cywilów i ok. 8-10 tys. powstańców" - mówiła. Podkreśliła także, że w powstaniu to nie wojsko najbardziej ucierpiało, ale ludność cywilna, najbardziej narażona na niemieckie ataki. "Moim zdaniem głównym bohaterem powstania byli właśnie cywile; bez ich zgody i pomocy nie byłoby zrywu. Oni byli z nami od początku do końca i zasługują na taką samą pamięć jak wojsko" - zaznaczyła.

Otwarcie wystawy poprzedzi Marsz Pamięci - uroczyste przejście mieszkańców spod pomnika poświęconego mieszkańcom Woli zamordowanym podczas powstania, znajdującego się w rozwidleniu al. Solidarności i ul. Leszno, w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. "Celem Marszu jest upamiętnienie cywilnych ofiar powstania i oddanie im hołdu. Każdy z uczestników otrzyma kartkę z biogramem jednej z ofiar, którą upamiętniono na wystawie. Przygotowaliśmy tysiąc takich biogramów i prosimy o wspomnienie lub modlitwę za te osoby. Każdy otrzyma też świeczkę by ją na miejscu zapalić" - dodał Ołdakowski.

Wystawa "Zachowajmy ich w pamięci" będzie czynna do 22 października.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Powstanie

,

Warszawa

,

marsz prawdy

,

wystawa

,

hołd

Warto poczytać

 1. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 2. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

 3. macierewiczpap 24.05.2017

  Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

  Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

 4. mid-17524161 24.05.2017

  Ostre słowa premier Szydło w obronie szefa MON

  "Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan, bo będziesz opłakiwała codziennie swoje dzieci!"

 5. bkempa1270x714sgs1bs32b2sb 24.05.2017

  Kempa: Budka godzi w moje dobre imię

  „Mam prawo, aby chronić moje dobre imię i będę korzystać z tych instrumentów” - podkreśliła szefowa KPRM.

 6. carac21 24.05.2017

  Airbus Helicopters poszkodowanym?

  Grupa Airbus Helicopters wystąpiła o dołączenie jej w charakterze poszkodowanego do postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień - poinformowała firma w środę PAP.

 7. mid-17524049 24.05.2017

  Ziobro: Stachowiak nie zginął od tasera

  „Biegli uznali, że badania nie dają podstaw do jednoznacznego ustalenia bezpośredniej przyczyny śmierci”.

 8. lapinskistefddg 24.05.2017

  Łapiński: Coraz większe nakłady na obronność

  Chcemy być istotnym komponentem bezpieczeństwa międzynarodowego - mówił w środę rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Łapiński. Polska będzie zwiększać wydatki na obronność; jeśli chodzi o zaangażowanie polskich żołnierzy poza granicami, na razie nie ma takiego tematu - dodał.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook