Jedynie prawda jest ciekawa


Wyruszyła najdłuższa pielgrzymka na Jasną Górę

25.07.2017

Blisko 50 osób wyruszyło we wtorek z Pustkowa (Zachodniopomorskie) na 33. Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy przez 20 dni pokonają ok. 620 km.

Pielgrzymi dziennie będą maszerowali ok. 35 km. Do Częstochowy planują dotrzeć o poranku 13 sierpnia. Trasa szczecińskiej pielgrzymki na Jasną Górę uznawana jest za najdłuższą w kraju. Niewiele krótszą trasę przemierzą pielgrzymi z Helu.

- W szczecińskiej pielgrzymce weźmie udział ok. pół tysiąca osób; w każdej chwili można do nas dołączyć na szlaku choćby na jeden lub dwa dni - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor pielgrzymki ks. Karol Łabęda. - Wyruszamy z Pustkowa, potem do naszego marszu dołączą grupy ze Świnoujścia, Wolina, Stepnicy, Polic. Główny trzon wyruszy w sobotę z sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Szczecinie - dodał.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to "Maryjo, idziemy do Ciebie". - Podczas drogi przypominamy dwa ważne wydarzenie: jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz 100 rocznicę objawień fatimskich - wyjaśnił Łabęda.

Dyrektor pielgrzymki dodał, że w grupie pielgrzymkowej przeważają ci, którzy pokonują trasę po raz kolejny. - Nie brakuje młodych ludzi, którzy wyruszą na pielgrzymkowy szlak po raz pierwszy, poszukując w ten sposób drogi do Boga. Czasami są oni pełni obawy czy dadzą sobie radę. Ale świadectwo pątnika ze Świnoujścia, który nie opuścił dotąd żadnej szczecińskiej pieszej pielgrzymki, daje dużo nadziei i otuchy - powiedział.

Tradycje pielgrzymowania na Jasną Górę sięgają początków sanktuarium. Już w 1429 r. król Władysław Jagiełło pisał:"Miejsce to utrzymuje się jedynie z jałmużny pielgrzymów oraz doznaje wsparcia z napływu ludzi, których mnóstwo zbiega się do owego kościoła w nadziei zbawienia".

Już w XVII wieku co roku przybywało tam ponad sto tysięcy pielgrzymów. Największa i najsławniejsza do dziś pielgrzymka warszawska po raz pierwszy na Jasną Górę wyruszyła w 1711 r.

W 2016 r. Jasną Górę odwiedziło ok. 4,5 mln pielgrzymów i turystów z 82 krajów świata. W 246 pieszych pielgrzymkach przyszło do Częstochowy ponad 122 tys. osób. Do sanktuarium dotarło też 115 grup rowerowych (ponad 7 tys. osób), 11 biegowych (w sumie 270 osób), jedna pielgrzymka konna (łącznie 120 osób), dwie pielgrzymki na rolkach.

Ok. 400 tys. pielgrzymów zgromadziło się w lipcu ubr. podczas spotkania z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze. Z okazji Światowych Dni Młodzieży sanktuarium odwiedziło ok. 300 tys. młodych osób z całego świata.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook